Grupa radnych PiS apeluje do Dudy, by zakazał aborcji, ...ale udają, że to stanowisko całego sejmiku

Radni PiS z lubelskiego sejmiku przygotowali stanowisko w sprawie aborcji. Zatytułowali je "Stanowisko radnych sejmiku województwa lubelskiego". Tyle, że to stanowisko jedynie grupy radnych, która jest w mniejszości.

Stanowisko pojawiło się na koniec poniedziałkowej sesji sejmiku województwa lubelskiego. Odczytała je radna, Maria Gmyz. Czytamy w nim m.in.:

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego popierają społeczną obywatelską inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” mającą na celu wyeliminowanie z polskiego prawa eugeniczną przesłankę aborcyjną, pozwalającą na zabijanie w łonach matek dzieci chorych czy z podejrzeniem choroby lub niepełnosprawności.

Stanowisko ma być przesłane do prezydenta Andrzeja Dudy i do marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego:

„Polskie prawo chroni ptaki i zwierzęta; nie wolno wycinać drzew w okresie lęgowym, myśliwi nie polują podczas godów. Mały człowiek może zaś być zabijany zawsze i w każdym czasie, wystarczy, że ktoś uznał, że jest słaby lub chory; dlatego my samorządowcy nie chcemy identyfikować się z takim prawem”.

Całość została napisana tak, jakby to było oficjalne stanowisko radnych lubelskiego sejmiku. Taki też jest jego tytuł. Ani słowem nie wspomniano, że to pismo przygotowane przez radnych PiS, którzy w sejmiku mają mniejszość.

– Jeśli to jest zatytułowane „Stanowisko radnych sejmiku”, to można to odebrać jako stanowisko wszystkich radnych, a tak nie jest. Można to było zatytułować „Stanowisko grupy radnych” – mówił na sesji jeden z radnych rządzącej Lubelszczyzną koalicji PO-PSL.

"To nie jest oficjalne stanowisko"

- Nie jest to stanowisko sejmiku, bo nie zostało przyjęte w odpowiedniej procedurze. Być może sejmik by je przyjął, gdyby zostało wykonane w formie inicjatywy, ale nie było takiej propozycji – stwierdził przewodniczący sejmiku, Przemysław Litwiniuk. Co na to PiS? – Zachęcamy radnych, by podeszli do pani radnej Gryz i złożyli swój podpis – stwierdził Andrzej Pruszkowski z PiS.

Ostatecznie stanowisko ma być dołączone do protokołu z sesji sejmiku, jako stanowisko grupy radnych PiS.

DOSTĘP PREMIUM