Kraśko w trzech punktach rozprawia się z projektami o KRS i SN. I nie zostawia wątpliwości

- Na tej zasadzie można by zmienić prezydenta, i powiedzieć, że skrócenie jego kadencji jest zgodne z Konstytucją, bo następny prezydent będzie urzędował, ile to określa konstytucja - mówił w TOK FM Piotr Kraśko.

Dzisiejszy poranek Piotr Kraśko zaczął od podsumowania wczorajszej debaty w Sejmie dotyczącej ustawy o KRS.

- Trudno sobie wyobrazić bardziej bałamutny argument niż ten, który słyszałem wczoraj w Sejmie. Kiedy usłyszałem, że skrócenie kadencji członków KRS nie jest złamaniem konstytucji,  jeżeli nie zmienia się długości kadencji. To znaczy, że nie określa się, że kadencja KRS będzie nie 4, a 3 lata - komentował prowadzący Poranek TOK FM, Piotr Kraśko.

Jak punktował Kraśko, na tej zasadzie można by zmienić prezydenta, i powiedzieć, że skrócenie jego kadencji jest zgodne z konstytucją, bo następny prezydent będzie urzędował, ile to określa konstytucja.

 "Umknęła nam fundamentalna rzecz"

- Przyznać trzeba, że rozegrane to było idealnie. Przez tyle dni i tygodni skupialiśmy się na tym, gdzie pan prezes odwiedzi pana prezydenta, jak wyglądały te spotkania, czy powitać prezesa w drzwiach, czy już w Belwederze, że umknęła fundamentalna rzecz - te projekty łamią konstytucję w sposób oczywisty - komentował w TOK FM Piotr Kraśko odnosząc się do prezydenckich projektów ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, którymi wczoraj zajmował się Sejm.

Naprawdę nie trzeba analizować niuansów Konstytucji, żeby zorientować się, że prawo nad którym debatuje Sejm jest po prostu z Konstytucją sprzeczne - mówił i wyliczał:

art. 173 - Sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz;

art. 183 pierwszego prezesa Sądu Najwyższego powołuje prezydent RP na 6-letnią kadencję spośród kandydatów przedstawianych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądy Najwyższego;

art. 187 KRS składa się z pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta RP. 15 członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych. (...)Kadencja wybranych członków KRS trwa cztery lata.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (135)
Kraśko w trzech punktach rozprawia się z projektami o KRS i SN. I nie zostawia wątpliwości
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 24 razy 18

  W czasach PRL konstytucją były słowa I Sekretarza PZPR typu "co wy mi tu k.. pier... towarzyszu".
  Dzisiaj mamy konstytucję, ale co z tego? Skoro dzisiejsza władza mentalnie tkwi w czasach PRL

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 26 razy 16

  Nie wiem komu umyka, ze ta bolszewicka władza łamie wszelkie normy cywilizowanego świata, z polską konstytucją włącznie.

 • kabza1605

  Oceniono 21 razy 15

  To było jasne od początku. Ludzie nie liczcie że Jarosław się zmieni. Przestraszyli się latem protestów to wymyślili weta Dudy w 2 ustawach. W trzeciej weta nie było to Ziobro mógł już sobie robić czystki w sądach powszechnych. A teraz przyszła kolej na SN i KRS. Zimno się zrobiło, sprawa trochę się rozmyła to teraz bedzie łatwiej to przeprowadzić. Jak to przeprowadzą to potem przyjdzie czas na media, na zmianę orydynacji wyborczej, zakazie aborcji. Umocnią służby mundurowe to wezmą niepokorną część społeczeństwa ostro za ryj. Tego należy się spodziewać! I naprawdę chciałbym się mylić.

 • jew_jitsu

  Oceniono 21 razy 15

  Wysyp trolli z pisuaru. Szachermacher wstał wcześnie i wyciągnął kasę z bankomatu, starczy po 1,50 PLN dla każdego wolaka...
  No, nie mogę, "do dupy, to jakieś qui pro quo!"

 • justas32

  Oceniono 23 razy 13

  Chamy wybrane głosami motłochu - władzy raz uzyskanej nie oddadzą nigdy ...

 • obatelwolski

  Oceniono 13 razy 9

  Nie wierzcie kasjerom.Duda był,jest i będzie sterowany przez żoliborskiego konusa.

 • vomitorium1

  Oceniono 16 razy 8

  " ... prawo nad którym debatuje Sejm jest po prostu z Konstytucją sprzeczne ... "
  "nawet dzidzi to widzi”
  (tadeusz cymański)

 • eugeniusz badowski

  Oceniono 26 razy 8

  trudno to zrozumiec ze ludzie swiatli-duda,piotrowicz,kaczynski,ziobro-tak pomiataja fundamentami prawa w panstwie-a mordy dra na cala europe-czy my polacy musimy wstydzic sie przed swiatem ze mamy takie denne elity,takich prymitywow,cwokow?

 • japka_putina

  Oceniono 9 razy 7

  Nie po to Przyłębska została prezesem TK, żeby Konstytucja była przeszkodą w zrobieniu czegokolwiek. Dlatego właśnie jedynym godnym miejscem dla pisowskiej elity po zakończeniu obecnej kadencji jest więzienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX