W poniedziałek rusza Archiwum Osiatyńskiego. Będzie monitorować poczynania władzy

"Archiwum będzie nie tylko dokumentacją zmian dziś zachodzących, ale też miejscem debaty o przyszłości polskiego prawa" - czytamy w komunikacie prasowym. Projekt jest ideowym testamentem prof. Wiktora Osiatyńskiego.

Prof. Wiktor Osiatyński zmarł po ciężkiej chorobie w kwietniu 2017 roku. Konstytucjonalista i obrońca praw człowieka był powiązany z Radiem TOK FM. Prowadził audycję "Zrozumieć Świat"

Ważne jest dokładne monitorowanie, zapisanie i sprawozdawanie postępowania ludzi i organów władzy. Prawnicy powinni stwierdzać, gdzie nastąpiło naruszenie prawa, a także tłumaczyć, jakie są i mogą być tego konsekwencje dla ustroju i dla obywateli

- mówił dwa tygodnie przed śmiercią prof. Osiatyński.

 

"Mając w pamięci słowa Profesora, próbujemy opisać i uporządkować chaos gwałtownych zmian zachodzących po wyborach 2015 r. w prawie i w praktyce stosowania prawa. Skupiamy uwagę na naruszeniach Konstytucji i nie wypełnianiu przez Polskę zobowiązań międzynarodowych" - czytamy w komunikacie prasowym Archiwum Osiatyńskiego.

Radę Programową Archiwum ma tworzyć trzydzieścioro polskich prawników - byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich, profesorowie prawa, adwokaci, a także ludzie zaangażowani w obronę praworządności i praw człowieka w organizacjach pozarządowych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
W poniedziałek rusza Archiwum Osiatyńskiego. Będzie monitorować poczynania władzy
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  No i co z tego monitorowania ?

  Czy nowa władza będzie w stanie obciążyć obecnych parlamentarzystów PiS

  i ministrów kosztami postawienia Państwa z "głowy" na "nogi" państwa prawnego.

  Dlaczego parlamentarzystów i ministrów?

  Bo to oni odpowiadają za wprowadzone ustawodawstwo !

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy 1

  Pomyliłam imię prof. Wiktora Osiatyńskiego. Wstydzę się.
  Na szczęście prof. Jerzy Osiatyński jest również wspaniałym naukowcem.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 7 razy 1

  To jest wielka sprawa.

  Najgorszym jest, że głupie i łajdackie zachowania niektórych ludzi publicznych, przede wszystkich polityków, prędzej czy póżniej - raczej prędzej - są zapominane i nie ma po nich żadnego śladu.
  Przytłaczająca większość obywateli w gruncie rzeczy nie wie na kogo głosuje.
  Wyborcy kierują się - niestety - głównie partyjnymi i demagogicznymi gotowcami, które są wciskane przez różne media. Kaczyzm ma w tej chwili nieograniczone możliwości robienia ludziom wody z mózgu. Ma wielkie pieniądze na reklamy, np. robiące z kobiet królice, no i przede wszystkim zarządza faszystowskim medium „narodowym” o nazwie TVP.

  Mam nadzieję, że Archiwum Jerzego Osiatyńskiego da obywatelom możliwe łatwy dostęp do realnej polityki, uprawianej przez ten cały establishment i umożliwi obywatelom wyrobienie sobie własnych opinii.

  To jest wielka sprawa.

 • mgrstepien

  0

  Ale czy z tego będzie jakiś pieniądz?

 • mgrstepien

  0

  Czy archiwum zajmie się też paleniem akt w TK za Rzeplińskiego?

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 6 razy 0

  @endrju1521
  To nie chodzi o to co będzie miała z tego nowa władza.
  Chodzi o to, żeby przed wyborami wyborcy mieli łatwy dostęp do czynów i osiągnięć władzy i żeby mogli sami ocenić tę władzę.

  Muszę się przyznać, że sama z siebie się śmieję i to nie pierwszy raz. Tym czym ja się bardzo zainteresuję a nawet ucieszę się - tak jak tym Archiwum Osiatyńskiego - to dla moich rodaków jest to ganc pomada. Dla wielu z nich zupełnie wystarczającymi przewodnikami politycznymi jest Radio Maryja i faszyzujące TVP. I alleluja, i do przodu.

  Oczywiście na pewno jakaś grupa Polaków będzie korzystać z tego Archiwum. Często bywa tak, że niespodziewanie coś zaczyna fermentować i zaczynają się poważne przemiany. W Polsce też tak się stanie. Obawiam się jednak, że nie tak szybko, bo niewątpliwym sukcesem kaczyzmu jest zlasowanie umysłów wielu milionom Polaków i - co gorsze - zasianie głębokiej nienawiści w społeczeństwie. Nigdy Polacy tak się nienawidzili, jak teraz. Nie rozumiem tego.

  Kaczyzm padnie. Tylko kiedy i ile zła zdoła uczynić?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -5

  Archiwum X, szkoda iz nie prowadzil podobnego archiwum gdy wynierano na zapas sedziow do TK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX