W poniedziałek rusza Archiwum Osiatyńskiego. Będzie monitorować poczynania władzy

"Archiwum będzie nie tylko dokumentacją zmian dziś zachodzących, ale też miejscem debaty o przyszłości polskiego prawa" - czytamy w komunikacie prasowym. Projekt jest ideowym testamentem prof. Wiktora Osiatyńskiego.

Prof. Wiktor Osiatyński zmarł po ciężkiej chorobie w kwietniu 2017 roku. Konstytucjonalista i obrońca praw człowieka był powiązany z Radiem TOK FM. Prowadził audycję "Zrozumieć Świat"

Ważne jest dokładne monitorowanie, zapisanie i sprawozdawanie postępowania ludzi i organów władzy. Prawnicy powinni stwierdzać, gdzie nastąpiło naruszenie prawa, a także tłumaczyć, jakie są i mogą być tego konsekwencje dla ustroju i dla obywateli

- mówił dwa tygodnie przed śmiercią prof. Osiatyński.

 

"Mając w pamięci słowa Profesora, próbujemy opisać i uporządkować chaos gwałtownych zmian zachodzących po wyborach 2015 r. w prawie i w praktyce stosowania prawa. Skupiamy uwagę na naruszeniach Konstytucji i nie wypełnianiu przez Polskę zobowiązań międzynarodowych" - czytamy w komunikacie prasowym Archiwum Osiatyńskiego.

Radę Programową Archiwum ma tworzyć trzydzieścioro polskich prawników - byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich, profesorowie prawa, adwokaci, a także ludzie zaangażowani w obronę praworządności i praw człowieka w organizacjach pozarządowych.

TOK FM PREMIUM