Bulwersująca decyzja ws. antysemickiej wypowiedzi naukowca

Nie będzie kary dyscyplinarnej dla historyka, dr. habilitowanego Tomasza Panfila za jego słowa o tym, że "po agresji Niemiec na Polskę, sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle". Uczelnia nie zdecydowała się wszcząć postępowania dyscyplinarnego wobec naukowca. Uznano, że przeprosiny, które zamieścił w internecie, na ten moment wystarczą.

Najpierw z Tomaszem Panfilem spotkało się kolegium dziekańskie Wydziału Nauk Humanistycznych. Potem odbyła się również rozmowa z rektorem KUL. - Oba spotkania miały podobny przebieg - dr hab. Panfil został poproszony o  wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, a następnie został pouczony przez przełożonych. W ramach wyjaśnienia utrzymywał, że nie chciał nikogo urazić, ale przyznał, że sformułowanie "nie była zła" było niefortunne – mówi nam rzecznik uczelni, Lidia Jaskuła.

T. Panfil zobowiązał się do zamieszczenia przeprosin na stronie uczelni i na FB, po czym takie przeprosiny zamieścił. Napisał w nich, że przeprasza każdego, kto poczuł się dotknięty jego słowami, które ukazały się 27 września 2017 roku w „Gazecie Polskiej”. W tych samych przeprosinach zamieścił też jednak zdanie: „Proszę jednak o spokojną i uważną lekturę CAŁEGO artykułu, nie przekręconych i wyrwanych z kontekstu wyimków i fragmentów”.

Dziekan KUL: „Zło jest złem. I tyle”

Jak mówi nam rzecznik KUL, Lidia Jaskuła, T. Panfil tłumaczył się tym, że zastosował pewną gradację, stopniowanie. – Pani dziekan i władze uczelni stoją na stanowisku, że tutaj nie może być mowy o żadnym stopniowaniu. Zło jest złem. I tyle – dodaje rzeczniczka.

Choć uczelnia od kontrowersyjnych słów się odcięła, historyk KUL nie dostał za nie ani nagany, ani nawet upomnienia. – Przełożeni pana Panfila przyjęli, że przeprosiny mogą potraktować jako pewne zadośćuczynienie w tej sytuacji i w tym momencie sprawę uważają za zamkniętą – dodaje Lidia Jaskuła.


Słowom historyka IPN i KUL dziwili się byli więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku. – Żydom było dobrze? Nie można tak mówić. Przecież oni wiedzieli, co spotykało społeczność żydowską w Niemczech jeszcze przed wojną, jak grabiono im majątki czy wyrzucano ze stanowisk – mówił nam Zdzisław Badio, który trafił na Majdanek jako nastolatek.

"Żydom było znacznie gorzej"

Inny z więźniów Józef Psiuk miał Żydów sąsiadów, mieszkali w domu naprzeciwko. – Pamiętam dokładnie, jak ich zabierali. Ich matka, Żydówka z małym dzieckiem na ręku próbowała uciec w pole. Zboże było wysokie, więc liczyła, że się to uda, ale jeden z Niemców wsiadł na rower, dopędził ją, zapędził z powrotem na podwórze i zastrzelił – opowiada pan Józef. – Absolutnie nie zgadzam się z tym, że Żydom było dobrze. Żydom było znacznie gorzej – dodaje były więzień.

Prof. Mariusz Mazur, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie mówił nam, że nigdy nie spotkał T. Panfila na żadnej konferencji naukowej poświęconej historii najnowszej, nigdy nie natknął się na jego nazwisko w archiwach, nigdy też nie czytał żadnej książki z historii najnowszej autorstwa tego naukowca.

Przeprosiny za antysemickie stwierdzenie.Przeprosiny za antysemickie stwierdzenie. screen: kul.pl

Profesor dodał, że gdyby T. Panfil miał jakąkolwiek wiedzę z historii dotyczącej II wojny światowej, to znałby choćby przykład z Będzina. – 8 września Niemcy podpalili synagogę ze znajdującymi się tam Żydami, a do tych, którzy wybiegali z synagogi – strzelali. Inny przykład, z Lubelszczyzny, z Chełma, kiedy po wejściu Niemców rozpoczęły się kradzieże w domach Żydów, niszczenie ich mienia, strzelanie do nich, a następnie 1 grudnia słynny Marsz Śmierci. Badacze twierdzą, że z około dwóch tysięcy osób, wróciło 300 – powiedział w rozmowie z nami prof. M. Mazur.

Prof. Dariusz Libionka z PAN, który od lat zajmuje się stosunkami polsko-żydowskimi i pracuje w Muzeum na Majdanku, powiedział nam, że sprawa słów T. Panfila to kwestia niezwykle poważna. I nie można przechodzić nad tym do porządku dziennego, na zasadzie „Polacy, nic się nie stało”.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (121)
Bulwersująca decyzja ws. antysemickiej wypowiedzi naukowca
Zaloguj się
 • liberau

  Oceniono 27 razy 11

  No to wreszcie wiemy skąd ten KUL w nazwie. Mianowicie od KULSON!

 • spyderman2

  Oceniono 24 razy 10

  dostanie order od nacjonalistycznego pissiego nierządu totalnego a wręczy sam TW jarosław BALBINA

 • mhjunior007

  Oceniono 32 razy 10

  Gdyby tak cala rodzine pana Panfila zamknieto w jakims obozie, gdzie racje zywnosciowe wynosily 800 kcal. dziennie przy ciezkiej pracy a 2/3 z nich zabito by trujacym gazem, to czy pan Panfli stwierdzilby ze nie bylo im tak zle?
  Wiem, ze ludzie innych narodowosci tez trafiali do obozwo koncentracyjnych, ale Zydzi jako jedyni (albo jedyni obok Romow) trafiali tam TYLKO DLATEGO ze byli Zydami.

 • 1docentpj

  Oceniono 24 razy 10

  KUL - kuźnia katolickich mędrców np. Kownacki, Szczerski itd. Dodatkowo 'widelczyk' powiązany z rosyjskim think tankiem. Czego oczekiwać po absolwentach tej śmiesznej szkoły ?

 • zsm-5

  Oceniono 17 razy 9

  KUL. Lublin. Tarczyński. Majdanek. Taki klimat.

 • felicjan15

  Oceniono 23 razy 9

  PiSoland pełnymi garściami czerpie z dorobku przedwojennego ONR - zarówno ONR Falangi jak i ONR ABC. ONR był naszym rodzimym odpowiednikiem ruchów faszystowskich w innych krajach i aż do roku 1939 gloryfikował posunięcia Hitlera, Mussoliniego, Franco. Proponuję lekturę książki Jana Józefa Lipskiego - Idea Katolickiego Państwa narodu Polskiego, Zarys Ideologii ONR Falanga.

 • lese_majeste

  Oceniono 19 razy 7

  jak widać w KUL pracuje więcej antysemitów, ale skoro semka wziął się KULu, to nic dziwnego

 • barrakuda78

  Oceniono 17 razy 7

  W sumie bym się zdziwiła, gdyby władze tej pociesznej szkółki zareagowały przyzwoicie. A Panfil - cóż, wystarczy spojrzeć na jego facjatę, by ujrzeć oblicze myślą nieskalane.

 • 99venus

  Oceniono 23 razy 7

  Ten przypadek najlepiej pokazuje mizerię moralną nie tylko Panfila ale również uczelni (katolickiej),która z lajdactwa i głupoty go rozgrzeszyła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX