Lubnauer będzie licytowała wyżej niż Petru. Chce dla partii więcej korzyści

- Głosowałem na Ryszarda Petru, ale mam zaufanie do Katarzyny Lubnauer - uspokajał w poranku TOK FM Paweł Rabiej.

- Katarzyna Lubnauer spotka się w sprawie wyborów z Grzegorzem Schetyną. Zależy jej, żeby Nowoczesna w porozumieniu z PO zyskała jak najwięcej - mówił w poranku TOK FM Paweł Rabiej. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Ryszarda Petru z władzami PO, jest on kandydatem na wiceprezydenta Warszawy, podczas gdy kandydatem zjednoczonej opozycji na prezydenta stolicy jest Rafał Trzaskowski. Jednak ponieważ przewodnictwo w Nowoczesnej objęła w weekend Katarzyna Lubnauer, negocjacje zaczną się od nowa. Mówi się, że przewodnicząca będzie licytowała wyżej.

- To było dobre, dojrzałe porozumienie w obliczu zmian w ordynacji wyborczej szykowanych przez PiS. No ale teraz wszystko w rękach Katarzyny Lubnauer, dajmy jej negocjować. Podchodzę do tego z optymizmem i spokojem - mówił poseł Nowoczesnej.

Nie lubię określenia "zjednoczona opozycja"


Rabiej podkreśla, że decyzja o wsparciu kandydata Platformy nie oznacza, że przestanie być krytyczny wobec niektórych poczynań PO, np. w związku z aferą reprywatyzacyjną. Dodaje też, że ma świadomość, jak trudne będzie układanie wspólnych list w wyborach do sejmików wojewódzkich, chociażby ze względu na personalne ambicje kandydatów PO i Nowoczesnej. Podkreślał, że konieczne będą dojrzałe decyzje, podjęte w oparciu o analizę sytuacji w poszczególnych regionach.

- Nie podoba mi się sformułowanie "zjednoczona opozycja", bo sugeruje, że obie partie wymieszają się, stopią w jedno. A Nowoczesna zamierza zachować swoją tożsamość i wizerunek partii dla ludzi aktywnie podchodzących do życia, podkreślającej wartość mieszczaństwa - podkreślał.

Czytaj też: Kombinacja wyborcza w białych rękawiczkach. Tak PiS chce sobie zapewnić wygraną w wyborach samorządowych

Nowoczesna, bardziej na lewo?


Prowadząca Poranek Dominika Wielowieyska pytała m.in. czy wybór na przewodniczącą Katarzyny Lubnauer oznacza większe otwarcie na lewicę. -  Nie sądzę, żeby program Nowoczesnej miał się zmienić. Mamy twarde stanowisko na temat tego, jak powinno funkcjonować państwo, jak powinna wyglądać gospodarka. Jestem przekonany, że Lubnauer również w kwestiach światopoglądowych będzie reprezentowała centrowe przekonania naszej partii - mówi Rabiej.


Gość Poranka TOK FM odniósł się też do opinii, zgodnie z którymi odsunięcie Ryszarda Petru od władzy w Nowoczesnej było pokłosiem jego decyzji o wsparciu kandydata Platformy. - Nawet jeżeli tak było, to moim zdaniem Petru pokazał w ten sposób, że potrafi podejmować trudne, dojrzałe i długofalowe decyzje - ocenia Rabiej. - Jestem przekonany, że Katarzyna Lubnauer znajdzie dla niego dobrą formułę dalszego działania w Nowoczesnej - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM