Gorąco w Sejmie: "Złodziej krzyczy: łapać złodzieja" [relacja TOK FM]

Opozycja wnioskowała m.in. o odrzucenie projektu PiSu w całości.

Od godziny 11. w Sejmie trwa posiedzenie komisji nadzwyczajnej, która zajmuje się zmianami w kodeksie wyborczym zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwość.

Reporter TOK FM Wawrzyniec Zakrzewski, który przysłuchuje się obradom komisji relacjonuje, że przez pierwszą godzinę głos zabierali głównie posłowie opozycji, którzy złożyli wiele wniosków. Między innymi dotyczące odrzucenia projektu PiSu w całości, przerwania obrad, zorganizowania wysłuchania publicznego, czy - jak mówił poseł PO Marcin Kierwiński - wystąpienia do Biura Analiz Sejmowych o stosowne ekspertyzy dotyczące konstytucyjności zaproponowanych rozwiązań.

Bez tej opinii prawnej całe nasze procedowanie wydaje się bezzasadne. Jeżeli chcemy na rok przed wyborami samorządowymi zmieniać reguły dotyczące wyborów: fundamentalnego aktu w demokracji, to warto byłoby zapytać chociażby Biuro Analiz Sejmowych czy proponowane rozwiązania nie łamią polskiej konstytucji

- mówił Kierwiński.

Jak dodaje reporter TOK FM w projekcie partii rządzącej jest wiele kontrowersyjnych propozycji - od powierzenia organizacji wyborów partyjnym komisarzom, likwidacji JOWów w wyborach do rad gmin, czy zmniejszenia okręgów wyborczych do podporządkowania Państwowej Komisji Wyborczej - Sejmowi.

Przeciwko proponowanym przez PiS zmianom w ordynacji protestuje nie tylko sejmowa opozycja, ale i związani z nią samorządowcy. Na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej, która zajmuje się tym projektem pojawił się dziś między innymi związany z Nowoczesną prezydent Nowej Soli - Wadim Tyszkiewicz.

Mam wrażenie, że dziś złodziej krzyczy: 'łapać złodzieja'! Mamy próbę próba wprowadzenia komisarzy, którzy będą organizowali wybory, komisarzy, którzy będą ustalani przez partie, to jest niepojęte dla mnie

- mówił Tyszkiewicz.

Prezydent Nowej Soli krytykował też pomysł zlikwidowania jednomandatowych okręgów wyborczych - przekonując, że wtedy Polacy będą zmuszeni głosować na partie zamiast na konkretnych ludzi.

Zabiegi opozycji poległy w starciu z większością. Jak relacjonuje reporter TOK FM w Sejmie: ostatecznie Komisja nadzwyczajna ds zmian w kodeksie wyborczym odrzuciła głosami PiSu wszystkie wnioski opozycji dotyczące projektu nowelizującego ordynację wyborczą, między innymi te najdalej idące - o odrzucenie projektu w całości oraz o odroczenie prac komisji.

DOSTĘP PREMIUM