''Readrianizacja'' Andrzeja Dudy? Pihowicz: Dlaczego prezydent zdradził siebie i Polaków?

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej przekonywała w Poranku Radia TOK FM, że to co stało się z ustawą o KRS jest podpisaniem przez prezydenta aktu kapitulacji przed Jarosławem Kaczyńskim.

W przyszłym tygodniu pod obrady Sejmu trafi projekt ustawy o KRS przygotowany przez prezydenta, ale zmieniony przez PiS. Posłowie - głosami Prawa i Sprawiedliwości - przyjęli wczoraj wszystkie poprawki partii rządzącej i odrzucili wszystkie wnioski opozycji. Zapisana w poprawkach procedura wyboru sędziów da PiS większość w Radzie i wpływ na obsadę wszystkich sądów w kraju.

Posłowie PiS  nie wzięli pod uwagę głosów przedstawicieli samej KRS, ani organizacji pozarządowych. Nie przeszkodził im też sprzeciw, który zgłosiła przedstawicielka prezydenta Andrzeja Dudy.

"Skandaliczny przebieg prac"

- Te prace przebiegały w sposób zupełnie skandaliczny, nielicujący z żadnymi demokratycznymi standardami - mówiła w Poranku TOK FM, Kamila Gasiuk-Pihowicz - Nowoczesna,  

- Przegłosowane poprawki pokazują, pałac prezydencki musiał całkowicie skapitulować przed Jarosławem Kaczyńskim, tylko dlaczego prezydent zdradził Polaków?

- pytała Pihowicz i przypominała, co mówił prezydent Andrzej Duda, gdy wetował te ustawy.

- Prezydent obiecał Polakom inne ustawy, inaczej kreujące wymiar sprawiedliwości: konsultacja, transparentny proces stanowienie prawa i konstytucyjność przepisów. A mamy  absolutną kapitulację

- mówiła posłanka Nowoczesnej.

Koniec trójpodziału władzy

Rozwiązania proponowane przez PiS dotyczą głównie sposobu wybierania nowych członków KRS. Komisja zmieniła proponowany przez prezydenta mechanizm tak, żeby w razie braku ponadpartyjnego porozumienia do wyłonienia sędziów potrzebna była zwykła większość głosów. Zgodnie z zapowiedziami partia rządząca podzieli się z opozycją wakatami – PiS weźmie dziewięć, opozycja w sumie sześć. Niezależnie od poprawek projekt właściwie likwiduje w Polsce trójpodział władzy.

Dziś sejmowa komisja sprawiedliwości wróci do prac nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
''Readrianizacja'' Andrzeja Dudy? Pihowicz: Dlaczego prezydent zdradził siebie i Polaków?
Zaloguj się
 • jpy1

  Oceniono 43 razy 35

  To było do przewidzenia. Duda został pełną gębą Adrianem. Drugiej kadencji nie wygra. W historii zapisze się jak ten który łamał prawo.

 • gangaseiro

  Oceniono 37 razy 31

  Czemu znowu klamales panie Duda?Jaki z Ciebie prezydent,jesli ciagle klamiesz?

 • Sanislaw48

  Oceniono 36 razy 30

  Prezydent zdał już sobie sprawę że jest nikim zarówno dla Polaków jak i dla Kaczynskiego

 • gangut

  Oceniono 29 razy 25

  Przecież to była ustawka. Serio myśleliście, że Andrzej Duda jest samodzielny? I że Kaczyński wysuwa na stanowiska ludzi, na których nie ma tego czy innego haka?

 • van_klomp

  Oceniono 29 razy 25

  Prezes pewnie powiedział, że jak Adrian nie podpisze, to mu skipassy na wyciąg anuluje.

 • justas32

  Oceniono 31 razy 23

  Żeby przegonić PIS potrzebna jest w Polsce jakaś opozycyjna siła demokratyczna - a takiej w Polsce nie ma. Tych które są nie można nazwać siłą. Przyzwoici demokraci są bezradni w walce z faszyzmem - bo spętani są własnymi zasadami opartymi na przyzwoitości i uczciwości. Faszystów to nie dotyczy - dlatego mają przewagę. Boję się że sama przyzwoitość obywateli wyrażona wyborami na pozbycie się raka PIS-u nie wystarczy ....

 • plutoniczna

  Oceniono 25 razy 21

  jakież to symboliczne.
  Prokurator stanu wojennego Piotrowicz w obecności opozycjonistki, działaczki KOR Romaszewskiej rozjeżdża polski system prawny.
  służalczy władzy, bezwzględny - nie od parady dostał wtedy brązowy krzyż zasługi.

  a Romaszewska??
  Swoją obecnością to legitymizuje. Czy naiwna już widzi jak ją instrumentalnie wykorzystał Adrian??

  na koniec smutna konstatacja - w tym kraju bolszewicka komuna prędzej czy później zawsze zwycięża.
  a wolność i demokracja?? już była.

 • main_coon

  Oceniono 26 razy 20

  Prośba do dziennikarzy, by nie dawali spokoju p. Romaszewskiej. To na nią w lipcu powoływał się AD (używanie litery P. byłoby nadużyciem), to ona mówiła, że już żyła w systemie, w którym władzę nad sądami sprawował prokurator generalny, to ona była wczoraj na komisji, sprytnie unikając zabrania głosu. Byłoby w każdym razie dobrze, gdyby przyznała, że AD ją oszukał albo że w tym oszustwie brała udział.

 • kl0ss

  Oceniono 28 razy 20

  Adrian Reaktywacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX