"Będzie skandal, jeśli nie będziemy w stanie dowiedzieć się, kto wygrał wybory." Prof. Cześnik o ordynacji wyborczej PiS

Ekspert przypomina, że wybory samorządowe, których dotyczy prowadzona przez PiS zmiana ordynacji są bardzo skomplikowane. Wielkie zmiany "za pięć dwunasta" mogą zakończyć się organizacyjną katastrofą

- Mam wrażenie, że zmiany w ordynacji wyborczej PiS chce w Sejmie przeprowadzić bardzo szybko i bardzo brutalnie - mówił w audycji "Analizy" prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS i fundacji "Batorego", która bardzo krytycznie oceniła przygotowany przez PiS projekt zmian w ordynacji wyborczej.

- Muszę powiedzieć, że też tak myślałam - do wczoraj, kiedy odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej komisji w tej sprawie i poseł PiS Marcin Horała powiedział, że to jest propozycja bazowa do dyskusji - odparła prowadząca rozmowę Agata Kowalska. Dodała, że między innymi była to reakcja na słowa szefowej Krajowego Biura Wyborczego, która zapytała, w jaki sposób PiS zamierza wybrać nową Państwową Komisję Wyborczą, powołać nowe Krajowe Biuro Wyborcze i następnie powołać czterystu komisarzy wyborczych, bo tak przewiduje ta nowa ustawa.

- Wtedy doszło do momentu, w którym wydawało się, że być może z części tych przepisów PiS się wycofa. Pan nie ma takiego wrażenia? - pytała dziennikarka

- Oby tak było, że do polityków PiS dochodzi, iż wybory samorządowe, o które chodzi w projekcie tej ordynacji, są o wiele bardziej skomplikowane niż prezydenckie - odpowiadał profesor przypominając, że wybory te odbywają się na aż czterech różnych poziomach. Kowalska przypominała, że szefowa KBW Beata Tokaj poinformowała, że już teraz trwają testy systemu mającemu służyć w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Właśnie po to, żeby nie było problemów takich jak w ostatnich  wyborach. - A PiS zapowiada, że chce wprowadzić nowy system - dziwiła się dziennikarka.

Jako obywatel chciałbym wierzyć, że wyłącznie dobre intencje stały za tym projektem, natomiast jako człowiek roztropny biorę też pod uwagę tę hipotezę, że chodzi o to, żeby był ogromny bałagan. Ten tryb pracy, szybkiej, brutalnej pracy w komisji, nie uwzględnianie innych punktów widzenia, może doprowadzić do katastrofy dużo większej niż ta w 2014 roku

- mówił prof. Cześnik przypominając, że wówczas mieliśmy problemy z systemem informatycznym, wyniki wyborów w poszczególnych komisjach spływały bardzo powoli i ostateczne wyniki głosowania ogłoszono bardzo późno, a na dodatek pojawiły się komentarze o, wręcz, fałszowaniu wyborów.

Nunczako, którym łatwo uderzyć się w głowę

- Myśmy w 2016 roku, zespół fundacji Batorego wydał całą książkę "Nieważne głosy, ważny problem" i ja do dzisiaj boleję nad tym, że również dzisiaj są w Polsce politycy, również ci najważniejsi, którzy głoszą publicznie po prostu kłamstwa: że te wybory były sfałszowane - mówił gość audycji "Analizy".

Kowalska przypominała jednak, że autorzy nowej ordynacji wyborczej w pierwszym zdaniu uzasadnienia projektu powołują się na manipulacje i nieprawidłowości w wyborach w 2014 r., czyli projektodawcy wychodzą z tego założenia. Jednocześnie dziennikarka przytaczała komentarz dr. Jarosława Flisa, który "Dziennikowi Gazecie Prawnej" powiedział, iż ordynacja wyborcza to broń obosieczna, "takie nunczako, którym łatwo samemu uderzyć się w głowę"

- Być może dr Flis ma rację, może jeśli PiS rozchwieje ten system, wprowadzi komisarzy, nowe zasady głosowania, to ludzie przestaną ufać władzy, którą wybiorą w wyborach samorządowych. Niechby nawet PiS wygrało wszędzie, ale to na nim się skrupi ta nieufność i to poczucie, że coś było nie tak - mówiła dziennikarka.

"Tego się nie da zrobić jak należy"

Prof. Cześnik przypominał, że liczenie głosów ma się wg przedkładanych projektów odbywać naprawdę szybko a sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej i dyrektor KBW Beata Tokaj już mówią, że tego się raczej nie da zrobić porządnie.

- Hermeliński już zagroził dymisją - dodawał socjolog.

- Ale to też ustawa przewiduje: wymianę całej PKW - przypominała dziennikarka

- Trzeba jednak słuchaczom uczciwie powiedzieć, że jeśli akurat w tych konkretnych wyborach, za pięć dwunasta, zdecydujemy się na tak daleko idące zmiany łącznie z wymianą Krajowego Biura Wyborczego, Państwowej Komisji Wyborczej i tak dalej, to jestem przekonany, że tego się po prostu nie da zrobić jak należy.

To się skończy wielkim skandalem a wolę sobie nawet nie wyobrażać co będzie jeśli tych wyborów nie uda się przeprowadzić: tzn. nie będziemy w stanie dowiedzieć się, kto te wybory wygrał. To co? Komisarze w każdej gminie?

- pytał prof. Cześnik dodając, że jest dość przerażającą wizja, iż władza centralna wszędzie tam, gdzie władzę miał sprawować przedstawiciel wybrany przez lokalną społeczność, będzie wprowadzać jakiegoś komisarza.

- Na pewno nie chcielibyśmy żyć w takim kraju - mówił socjolog. - Wiem, że jest wiele osób, które uważają, że właśnie o to chodzi: żeby była taka mętna woda. Biorę pod uwagę taką hipotezę. Natomiast wolę myśleć, że najlepszy dla Polski scenariusz byłby taki, iż autorzy wycofają się, szczególnie z tych zmian, które są najtrudniejsze do wprowadzenia. Albo: niech one będą wprowadzane, ale nie od razu, tylko z myślą o wyborach w 2022 roku.

Zachęcam: niech te zmiany, które mają być dobre - zdaniem autorów - dla polskiej demokracji, niech one dotyczą nie najbliższych wyborów a tych kolejnych. To w ogóle byłaby świetna zasada: żeby zmiany w ordynacji wyborczej zawsze były planowane z myślą nie o najbliższym głosowaniu, a o następnych wyborach - puentował prof. Cześnik.

Całej rozmowy wysłuchasz tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (73)
"Będzie skandal, jeśli nie będziemy w stanie dowiedzieć się, kto wygrał wybory." Prof. Cześnik o ordynacji wyborczej PiS
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 19 razy 17

  Od pisowców słyszę ciągle tylko jedno - i dobrze! PO kradło miliardy miliardów i teraz trzeba wyciąć do ostatniego wszystkich. Gdy pytam o szczegóły znów słyszę - miliardy miliardów i żebym się w końcu obudził. Pytam znowu - kto kradł? i znowu miliardy miliardów i wszyscy kradli co nie byli w PiS. Nadal nie wiem kto konkretnie kradł i ile, ale wiem jedno na pewno, wszystkie zmiany to zemsta za te kradzieże. Wybory samorządowe również ....

 • rasta-mw

  Oceniono 16 razy 14

  Jaki skandal?! Przecież wybory wygra PiS, nawet jeśli przegra. To wiadomo już teraz.

 • jggc

  Oceniono 17 razy 13

  Polcy i Polacy wmówimy wam że kradła PO a teraz kradniemy my PiS ale nie tylko kasę, my ukradniemy i wasze wyborcze głosy. I co nam zrobicie. To jest retoryka PiS. Obudź się narodzie i wyjdź na ulice. Gangster PiS boi się tylko pięści przy nosie.

 • jggc

  Oceniono 17 razy 13

  Czas wyjść na ulice i pogonić tę bandę chorych z nienawiści nieudaczników razem z ich prezesikiem. Ile jeszcze normalni ludzie są w stanie ścierpieć. Koniec z cackaniem się, to trzeba wziąć za mordę i pogonić nim bedzie zbyt późno.

 • japka_putina

  Oceniono 13 razy 11

  Jest takie stare powiedzenie: "Co nagle, to po diable". Niestety, jest ono najwyraźniej za długie i zbyt trudne nawet dla pisowskiej elity, co znakomicie widać na przykładzie aktualnych działań naszego żałosnego parlamentu. Dlatego, niezbyt drogie pisiory, nie burzcie się tak, gdy się wam wymyśla od kretynów, matołów, debili, zakutych łbów itp. W pełni zasługujecie na te określenia.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 11

  Podziwiam PIS - oni są naprawdę odważni. Oni naprawdę nie wierzą że lud może ich powywieszać na latarniach. Oni myślą że wojsko, policja oraz bojówki narodowców i kibiców ich obronią. Szacun ...

 • cezaryk

  Oceniono 10 razy 8

  > Będzie skandal, jeśli nie będziemy w stanie dowiedzieć się, kto wygrał wybory
  W tym wypadku wygranego wskaże aktualna większość parlamentarna.
  Proste, logiczne i całkowicie demokratyczne rozwiązanie. W końcu mają poparcie ludu.

 • bihepi

  Oceniono 11 razy 7

  Jeżeli w sondażach będzie prowadził PIS, to wybory nie powinny się odbywać - zwycięzców wyznaczy karzełek.
  A zaoszczędzone pieniądze należy przekazać toruńskiemu piernikowi.
  Alleluja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX