Agnieszka Holland: "Oby tylko nowy dyrektor PISF nie był totalnym szkodnikiem"

O przyszłości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej audycji TOK FM Mikołaj Lizut rozmawia z Agnieszką Holland

- Podczas dwóch lat rządów PiS, główną strategią rządu było kadrowe przejmowanie różnych instytucji, również kultury. Kompetencje nowych osób obsadzających stanowiska nie mają przy tym żadnego znaczenia - mówiła Agnieszka Holland, znana reżyserka filmowa, która gościła w audycji Mikołaja Lizuta w TOK FM.

- To, że dla tych instytucji ma to fatalne konsekwencje, pokazuje przykład stadniny koni w Janowie Podlaskim, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza, Muzeum II Wojny Światowej i tak dalej - wymieniała.

Przypominamy: po odwołaniu ze stanowiska Magdaleny Sroki, rozpoczęło się poszukiwanie nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zgłosiło się siedmiu kandydatów, z których wyłoniono trzech. To obecna p.o. dyrektora Izabela Kiszka-Hoflik, Radosław Śmigulski z zarządu Totalizatora Sportowego oraz filozof i socjolog Andrzej Jachimczyk. Nowy szef PISF zostanie wybrany po indywidualnych rozmowach z kandydatami. Maja się one odbyć 30 listopada.

Słuchaj podcastu: Magdalena Sroka odwołana z funkcji szefowej PISF. Czy filmowcy się zbuntują?

Część środowiska filmowego wyraziła sprzeciw po odwołaniu Sroki. Pojawiły się obawy, czy pod nowym kierownictwem Instytut nie zostanie upolityczniony.

- PISF to nowatorska instytucja i wielkie osiągnięcie III RP. Dokonała bardzo pozytywnych zmian w kinematografii. Istotny jest też sposób jej finansowania. Pieniądze nie pochodzą z budżetu, ale ze składek kiniarzy, telewizji, podmiotów zaangażowanych w tworzenie i dystrybuowanie filmów. To ekosystem, w którym ci, którzy zarabiają na treściach audiowizualnych jednocześnie je finansują - tłumaczy reżyserka. Przekonuje, że Instytut wyciągnął polskie kino z marazmu. - Kiedyś powstawało kilka filmów rocznie dla 700 tysięcy widzów. Teraz jest to ok 50 filmów rocznie dla 14 milionów widzów. Nasze filmy dostają nagrody, są pokazywane na świecie. Polskie kino krzepnie z roku na rok i jest bardzo dobrze oceniane. PISF to wzór dla wielu krajów, np. Czech i Słowacji - mówiła Holland.

Dyrektor PISF ma dużą decyzyjność, m.in. wpływ na to, którym twórcom zostaną przyznane granty na ich filmy. Jego niezależność polityczną miała gwarantować kadencyjność. Kadencja Magdaleny Sroki powinna się skończyć w 2020 roku, jednak przerwano ją wcześniej.

Kiedyś śpiewało się "chłop żywemu nie przepuści", teraz "pisowiec żywemu nie przepuści" - kiedy widzą, że coś się pięknie rozwija to trzeba to przejąć i zaorać. Trudno zrozumieć taką postawę - komentuje reżyserka. - Ich celem jest destrukcja. I raczej nie zastanawiają się, co ma powstać na gruzach

Agnieszka Holland nie ma też najlepszego zdania o trzech kandydatach na szefa PISF. Najwyżej ocenia Izabelę Kiszkę-Hoflik ze względu na jej znajomość tej instytucji. Jednak jej zdaniem żaden poważny kandydat nie zgłosiłby się do konkursu, który był ogłoszony tak szybko. W dodatku zgłoszenie się do konkursu mogłoby być odebrane jako przyznanie, że wyrzucenie Sroki było słuszne.

- Mogę się pogodzić z tym, że szefem PISF zostanie ktoś, kogo poglądów politycznych nie podzielam. Mam tylko nadzieję, że to nie będzie totalny szkodnik - mówi Holland.
- Środowisko nie lubi ideologii. Materią dobrego kina jest wolność. Wiadomo, że część artystów będzie na cenzurowanym, będą tematy tabu. Trzeba walczyć. W PRL też walczyliśmy, publiczność czytała między wierszami - mówi reżyserka.

Holland dodaje, że to jest okres przejściowy. - To jest przejściowe, wrócimy do systemu, w którym drzewo życia może wydać kolorowe owoce. Ale do tego czasu może zostać zniszczona instytucja, którą trudno będzie odbudować - podsumowuje.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM