Prezes NFZ ma nowy pomysł. Jest więcej pieniędzy na służbę zdrowia, to i pacjent powinien coś z tego mieć

Maksymalna długość kolejki do lekarza powinna być gwarantowana w ustawie - taki pomysł w rozmowie z TOK FM zgłasza prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego zdaniem skoro jest więcej pieniędzy na służbę zdrowia, to pacjent powinien coś z tego mieć.

Ustawa o świadczeniach zdrowotnych miałaby zawierać pewne gwarancje dla pacjenta, których obecnie w systemie nie ma - Powinny być zapisy, które zagwarantują pacjentowi, że dane świadczenie będzie zrealizowane w - powiedzmy - 6 miesięcy - mówi w rozmowie z TOK FM prezes NFZ Andrzej Jacyna.

Na jedną wizytę czekalibyśmy 6 miesięcy, na inną 4, na inną jeszcze mniej, wszystko zależałoby od tego, co znalazłoby się w ustawie. Dzięki takim rozwiązaniom mielibyśmy świadomość, jak długo leczenie może potrwać, a po drugie można by o swoje prawa walczyć. Obecnie, czekając nawet 10 lat, nie bardzo jest się na co skarżyć.

Da się wprowadzić gwarancje?

W teorii te pomysły prezesa wyglądają obiecująco dla pacjenta, tylko w resorcie zdrowia mogą nie być zbyt szczęśliwi, bo takie zapowiedzi trzeba by realizować. - Pomysł jest od wielu lat dyskutowany w gronie ekspertów - nie kryje Jacyna i przekonuje, że w tym temacie taki projekt udałoby się zrealizować. - W systemie pojawią się duże dodatkowe środki i jednocześnie będzie możliwość wprowadzenia tych gwarancji - mówi Jacyna.

Przeczytaj też: Paraliż NFZ. 300 osób odeszło z pracy. A Radziwiłł przesunął termin likwidacji Funduszu o dwa lata >>

Oczywiście pozostaje pytanie, ile takie gwarancje by kosztowały i jak wpłynęłyby to na funkcjonowanie szpitali czy przychodni, gdyby nagle ustawa regulowała długość kolejki.
Przypomnijmy że ustawa, którą przegłosował Sejm i która być może niedługo wejdzie w życie, zawiera gwarancje wysokości nakładów na zdrowie w stosunku do PKB w następnych latach.

Eksperci twierdzą, że proces dochodzenia do 6 procent jest zbyt wolny, bo próg zostanie osiągnięty dopiero w 2025 roku, ale zdaniem wielu to i tak przełom. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma wynosić ok 0,2 PKB rocznie.

Jak informuje Wojciech Wiśniewski rzecznik Fundacji Alivia, pomysł popiera kilkadziesiąt organizacji pacjentów, a podobna propozycja padał już w czasie dyskusji o wzroście publicznych nakładów na służbę zdrowia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (66)
Prezes NFZ ma nowy pomysł. Jest więcej pieniędzy na służbę zdrowia, to i pacjent powinien coś z tego mieć
Zaloguj się
 • mejerewa

  Oceniono 17 razy 15

  Jeszcze parę miesięcy temu rezydenci usłyszeli, że pieniędzy w służbie zdrowia brakuje. Teraz okazuje się, że jest więcej. To jak z tym liczeniem?

 • Jaroslaw Owidzki

  Oceniono 17 razy 13

  ALE NIA TAK MIALO BYC:
  1.pacjent 65+ czeka dlugo na rehabilitacje- pol roku lub dluzej - bo NFZ nie dolewa pieniedzy do systemu
  2.kladzie sie do lozka bo nie moze chodzic- i nie wstaje
  3.siada mu z braku ruchu uklad krazenia
  4. nastepuje szybki zgon
  5. ZUS oddycha pelna piersia

 • cezaryk

  Oceniono 15 razy 13

  > Maksymalna długość kolejki do lekarza powinna być gwarantowana w ustawie

  A gdy kolejka osiągnie maksymalną wartość, pacjenta do danej kolejki się nie wpisuje.
  Nie ma miejsca, przyjdź za rok. Proste.
  Plan centralny zrealizowany. Skrócenie kolejek osiągnięte.

 • zraluk7

  Oceniono 13 razy 11

  Może uchwalmy że wszyscy sa zdrowi?

 • m_ac

  Oceniono 13 razy 11

  W takim razie powinni podwyższyć limity wykonywanych świadczeń, bo to jest główna przyczyna kolejek.A ponadto urealnić ich wycenę.Obecnie 1 pkt. rozliczeniowy to 48gr(to nie pomyłka) a tzw. porada 1-ego typu to 33pkt.co daje wprost zawrotną kwotę za poradę specjalistyczną.Z kwoty tej musi być opłacone wszystko:lekarz, pielęgniarka, rejestratorka itd.

 • gladysek

  Oceniono 13 razy 11

  Mniej na Smolensk, mniej na "armie" mniej na "misiewiczow" ....mniej na ochrone kaczynskiego, i pieniadze sie znajda. Tyle tylko ze zdrowy obywatel to niepokorny obywatel, jak postoi w kolejkach to rura mu mieknie, traci chec do "walki" i rzadzacy maja mniej klopotu . A ze umrze ? A ktoby sie tym przejmowal skoro idzie do raju.

 • kataryniarski

  Oceniono 12 razy 10

  Może zapiszmy taką zasadę w konstytucji??? Np. do nefrologa 2 lata, a kto będzie dłużnej czekał w kolejce - pod sąd!!!, za łamanie prawa Najjaśniejszej Rzeczy Pospolitej (sic!)???

  Może minister powinien określić w ustawie ile chorób można mieć na raz? Np. 3. A ktoś ma więcej - pod sąd go!! Za sabotaż...

 • grab31

  Oceniono 12 razy 10

  papier wszystko przyjmie.... nawet, gdy zatytuuje się go "ustawa"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX