PZPN musi ujawnić, na co wydał 43 mln złotych. Jest decyzja sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kolejny raz potwierdził, że PZPN ma obowiązek podawać informacje o źródłach finansowania i wydatkach. Proces w tej sprawie wytoczyła mu Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

43 mln złotych - to kwota, jaką w latach 2012-2016 z budżetu państwa dostał Polski Związek Piłki Nożnej - takie informacje już na początku roku ujawniło Ministerstwo Sportu.

Jaki procent budżetu związku stanowią te pieniądze i na co były wydane? Tego PZPN nie chce ujawnić, ale właśnie związek przegrał w sądzie proces o jawność.

Proces w tej sprawie związkowi wytoczyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie kolejny raz potwierdził, że PZPN ma obowiązek podawać informacje o źródłach finansowania i wydatkach. Wyrok jest nieprawomocny, ale prezes Watchdog Polska Szymon Ossowski ma nadzieję, że związek nie będzie się od niego odwoływał.

- Liczymy, że PZPN nie dołączy do instytucji takich jak te Tadeusza Rydzyka, które ukrywają swój budżet - mówi Ossowski.

Czytaj też: Rząd PiS znów daje Rydzykowi publiczne pieniądze. Dostał właśnie 600 tys. na ''przeciwdziałanie przestępczości''

To byłoby dobrą praktyką, bo choć polskie sądy od lat nakazują jawność instytucjom, które obracają pieniędzmi z naszych podatków, to wiele z nich robi to dopiero po wykorzystaniu całej ścieżki prawnej, co trwa latami.

Kraśko oburzony seksistowskim tekstem trenera Legii

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
PZPN musi ujawnić, na co wydał 43 mln złotych. Jest decyzja sądu
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 16 razy 16

  Każda instytucja, która dostałą choćby złotówkę z podatków - MUSI rozliczyć się z tego, jak tę złotówkę wydała oraz wskazać pozostałe źródła finansowania. Chodzi o to, żeby podatnik wiedział, na co idą jego pieniądze i czy przypadkiem nie dokłada się do mafii albo przekrętu, czy może finansowania instytucji i organizacji godzących w elementarne zasady państwa prawa, demokracji i wolności.

 • vontomke

  Oceniono 16 razy 10

  Watchdog Polska to już chyba jedna z ostatnich organizacji która strzeże w Polsce praworządności. Muszą być pod ogromną presja służb i prokuratury. Tylko czekać na prowokacje wymierzone w tych ludzi.

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 6

  Pobliczna kasa i publiczne rozliczanie albo wara. Włąsciwie to dlaczego PZPN i inne organizacje są zasilane z budżetu?

 • def11

  Oceniono 7 razy 5

  Co powie "fryzjer" :) ?

 • flat_hu

  Oceniono 3 razy 3

  A czemu PZPN dostał cokolwiek z budżetu? Mało to forsy od sponsorów kluby dostają?

 • drabe1

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego muszę się logować po raz tysiąc siedemset osiemdziesiąty ósmy, a jak już to zrobię, to mój post znika ?

 • kemor234

  Oceniono 6 razy 2

  Spoko. Można śmiało powiedzieć, że zapłacono rydzykowi za modły w intencji reprezentacji.
  Cel wzniosły i szlachetny. On i tak nie potwierdzi, bo musiał by pokazać budżet.
  A mówiłem że spoko ????

 • jggc

  Oceniono 1 raz 1

  Prawo powinno być proste. Jeden paragraf "nie publikujesz za rok poprzedni nie otrzymujesz dotacji na bieżący" opublikujesz dostaniesz kropka.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 1 raz 1

  Informacja:400 mln.dostał PZPN przez 4 lata z rządu,a potem czytamy,że nie wiadomo skąd i od kogo?Do cholery ..o co chodzi.?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX