"Dramatyczny brak lekarzy". Szpital musi przesuwać zabiegi, ogranicza liczbę pacjentów

- Przy braku personelu bardzo trudno zapewnić jest ciągłość pracy na oddziale intensywnej terapii - mówi prof. Janusz Skalski kierownik Kliniki Kardiochirurgi Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie już 93 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out.

Kolejni lekarze wypowiadają umowy opt-out. W krakowskim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu z pracy dłuższej niż 48 godzin w tygodniu zrezygnowało już w sumie 93 medyków. Szpital już musi przesuwać planowane zabiegi, a po Nowym Roku będzie jeszcze gorzej.

"Dramatyczny brak lekarzy"

Nie ma co ukrywać, że szpital ma kłopoty. Brakuje anestezjologów, którzy umowy opt-out wypowiedzieli już w wakacje. - Jest to dramatyczny brak lekarzy. Przy braku personelu bardzo trudno zapewnić jest ciągłość pracy na oddziale intensywnej terapii - mówi prof. Janusz Skalski kierownik Kliniki Kardiochirurgi Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. 

Stąd ograniczenie liczbie przyjmowanych pacjentów. Sytuacja może się pogorszyć jeszcze po Nowym Roku, bo od stycznia przestaną obowiązywać opt-outy, które w sumie w tym szpitalu wypowiedziało 93 lekarzy

- Teraz pada pytanie, jak wy sobie poradzicie. Na litość boską, to nie my mamy sobie z tym problemem radzić, tylko decydenci, którzy rozplanowują budżet kraju. Jeżeli będą większe środki, nie będzie takich problemów - przekonuje prof. Skalski.

Szpital zapewnia jednak, że zrobi wszystko, żeby sytuacja nie odbiła się na zabiegach pilnych i tych wymagających natychmiastowej interwencji.

W Nowy Rok bez opt-out!

Lekarze rezydenci zapowiadali kolejny etap protestu - masowe  wypowiadania klauzuli opt-out, która zezwala na pracę ponad 48 godzin w tygodniu, a w praktyce dopuszczającej nielimitowany czas pracy. 22 listopada zaczęli ogólnopolską akcję.

Lekarz rezydent mówi skąd wziąć pieniądze na służbę zdrowia

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
"Dramatyczny brak lekarzy". Szpital musi przesuwać zabiegi, ogranicza liczbę pacjentów
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 25 razy 17

  "masowe wypowiadania klauzuli opt-out, która zezwala na pracę ponad 48 godzin w tygodniu, a w praktyce dopuszczającej nielimitowany czas pracy."

  no wreszcie... Od lat wam piszę, że to wy sami ( niewolnicy w tych białych kitlach ) utrzymujecie ten chory system na który narzekacie i wreszcie po latach mówienia o tym młode pokolenie postanowiło zrzucić kajdany... Działanie systemu to nie wasz problem tylko zasmarkanych polityków z mordami pełnymi frazesów... Wy macie leczyć ludzi a nie zapewniać "ciągłość działania"... Osiem godzin i do domciu i niech wtedy ludziska zapytają was o to co macie w garażach a nie zapieprzacie cale tygodnie a potem janusze wytykają wam, że stać was na auta...

  Niech jadą? To teraz kacze zasmarkańce zobaczymy kogo Suweren powiezie... :-)

 • gandalph

  Oceniono 16 razy 14

  Skoro od kierowców wymaga się tachografów, to chyba tym bardziej od lekarzy.
  Lekarz ma się stawić do pracy o godzinie 7:00 WYPOCZĘTY, godzina 15:00 - "bierz kapotę, pier.ol szefa i robotę". A płaca ma być taka, żeby lekarze nie musieli dorabiać. (To samo dotyczy pielęgniarek i innego personelu medycznego). Jak to zostanie zapewnione, wtedy mamy prawo wydziwiać.

 • tilow3

  Oceniono 26 razy 14

  Żadna władza do tej pory nie miała odwagi tak bezczelnie potraktować lekarzy. "Niech jadą" - (za granicę) to jedyna konkretna propozycja tego rządu. Jestem pewien, że cala wina spadnie na rządy PO, na totalną opozycję, na Tuska .... Ani pisną na temat podwyżek dla pracowników IPN, na gaże dla prominentnych działaczy PiS ich rodzin i znajomych po 100 tys .miesięcznie. Nawet się nie zająkną 650 tys. wydanymi przez miesiewicza na zabawę .... Będą chrzanić o miliardach i miliardach zabranych przez polityków PO i PSL (żaden audyt czy postępowanie przed sądami tego nie udowodniły). Górnicy czy rolnicy spaliliby pół Warszawy gdyby ich pisowcy podobnie potraktowali. A lekarze? rząd ma własna klinikę, a plebs? niech zdycha.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 13

  Na Telewizję jest, na Rydzyka jest - bo zapewniają głosy wyborców. Na lekarzy nie ma. Lekarzu - stosuj klauzulę sumienia !!! Nie lecz posłów ani sympatyków PIS ...

 • elenem

  Oceniono 19 razy 9

  Będzie dramat dla ludzi wymagających pilnej operacji, a PIS i Prezydent.... maja pacjentów w dupie ! I co wy na to? jesteście zadowoleni ? "gratuluje" tym co głosowali i bronia Pis. Ciekawe ile osób umrze.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 13 razy 7

  Dobrze, że nie jeszcze nie wyjeżdżają, jak radziła im jedna pisobolszewiczka z Sejmu RP. Wszystko w swoim czasie, W pisobolszewickiej Polsce leczyć będzie Bashobora albo proboszcz różańcem.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 6

  Nareszcie lekarze chcą pracować jak inni pracownicy. Niech minister zdrowia wreszcie stanie na wysokości zadania i zorganizuje pieniądze na zapewnienie podstawowych potrzeb ludzi, czyli zdrowia.

 • ablewski1961nz

  Oceniono 9 razy 3

  Pisowskie ku... mają na przekupstwo polityczne, to i muszą mieć na lekarzy. Ten szurnięty pisowski śmietnik myślał, że można bezkarnie dawać jednym, a drugim nie. Tak to nie działa. W kolejce czekają inne grupy zawodowe opłacane przez budżet. To się tak łatwo nie zatrzyma.

 • juriyy.c

  Oceniono 6 razy 2

  niedługo kaczor i spółka wróci do metod znanych w czasach stalina- papier z nominacją w zęby i marsz w kamaszach na z góry zaplanowane stanowisko w czasie jaki się wyznaczy- trzeci blizniak chciał dawać ludzi w kamasze aby nie pyskowali i upominali się o swoje prawa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX