"Wynik wyborczy może być wypaczony". Poseł Kierwiński mówi o zafałszowywaniu wyborów

Jeśli ktoś tak, jak PiS, "gmera" przy ordynacji wyborczej to znaczy, że ma złe intencje - mówił w TOK FM poseł PO Marcin Kierwiński dodając, że w jego opinii prezydent już skapitulował w tej sprawie.

Trwają prace komisji zajmującej się ordynacją wyborczą. Wiadomo już, że członków PKW po wyborach w 2019 roku będzie wybierał Sejm - to aż 7. na 9. członków. Podczas przerwy w obradach, lider PO Grzegorz Schetyna zwołał konferencję, na której mówił o zamachu stanu. Zapowiedział też, że Platforma domagać się będzie od prezydenta zawetowania tej ordynacji.

"Zafałszowywanie" wyborów

- Pan prezydent powinien zawetować tę ordynację, ale patrzyłbym na tę sprawę szerzej - komentował prace komisji poseł Marcin Kierwiński, gość "Wywiadu politycznego". - Proszę zwrócić uwagę na to, co dzieje się z Sądem Najwyższym, z KRS. Sąd najwyższy jest ciałem, który stwierdza legalność wyborów. PKW jest ciałem, które przeprowadza wybory. Więc PiS z dwóch stron ubezpiecza się na wypadek, gdyby wyborcy nie chcieli jednak wybrać PiS.

- Czy sugeruje pan, że jeśli wynik wyborów będzie dla Jarosława Kaczyńskiego niesatysfakcjonujący, to nowa izba w sądzie najwyższym orzeknie, że wybory są nieważne? - pytała prowadząca rozmowę Karolina Lewicka

- Tak to wygląda - odpowiedział poseł Kierwiński.

Wyjaśnił też, że jeśli ktoś w ten sposób "gmera" w ordynacji wyborczej, to oznacza, że "ma złe intencje".

- Te złe intencje, to posiadanie wpływu na wynik wyborczy. Jeśli wprowadza się komisarzy wyborczych, a to są naprawdę komisarze polityczni, i mają oni wytyczać okręgi wyborcze, mają zabierać kompetencje z rad gmin, to powstaje pytanie: po co się to robi? Robi się to po to, aby stworzyć takie okręgi wyborcze, które dadzą większą szansę PiS na wygraną. Jeżeli taki jest cel, to oznacza, że w majestacie prawa ma się dokonać zafałszowywanie wyborów.

Ostateczny wynik wyborczy, ze względu na zmienione okręgi wyborcze, może być wypaczony względem prawdziwej woli wyborców - poseł Kierwiński (PO)

Dodał, że Platforma nigdy nie "kuglowała" przy ordynacji. - Nie wprowadzaliśmy upolitycznionej PKW, nie likwidowaliśmy Krajowego Biura Wyborczego, nie zmienialiśmy tam kadr, nie kuglowaliśmy okręgami wyborczymi. A to wszystko robi Prawo i Sprawiedliwość. Te ich zmiany czemuś mają służyć - podkreślił.

"Na miejscu prezydenta byłbym wściekły"

- Prezydent Andrzej Duda zawetował jedną z niekorzystnych dla samorządów ustaw. Czy Grzegorz Schetyna ma nadzieję na dobre, poprawne działanie prezydenta w tej sprawie? - pytała Lewicka.

- Wszyscy mają nadzieję na przebudzenie się prezydenta z letargu, że jeszcze raz chociaż postara się pokazać, że potrafi się wyswobodzić spod wpływu partii, z której się wywodzi - odpowiedział poseł PO. - Osobiście mam coraz mniejsze przekonanie że tak się stanie. Jak słyszę ministrów pana prezydenta, którzy mówią, że w sprawie SN prezydent osiągnął to, co chciał, to muszę powiedzieć, że prezydent skapitulował. Ja na miejscu jego ministrów i samego pana prezydenta byłbym wściekły, że urząd prezydenta został tak zlekceważony przez PiS i prokuratora Piotrowicza - powiedział Kierwiński.

Całą rozmowę wysłuchacie w podkaście:


Zobaczcie też:

Spór Siedlecka-Sroczyński

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
"Wynik wyborczy może być wypaczony". Poseł Kierwiński mówi o zafałszowywaniu wyborów
Zaloguj się
 • ap.aries

  Oceniono 8 razy 6

  Władza ma gdzieś swoje obietnice, swoich wyborców, swój kraj . Celem władzy jest utrzymanie władzy i w tymże celu zrobi w s z y s t k o . Ot , taka bolesna prawda ......

 • justas32

  Oceniono 11 razy 5

  Ja wątpię czy PIS dotrwa do wyborów. Moim zdaniem ludzie powywieszają ich na latarniach. Pytanie najważniejsze - czy wojsko i policja odmówią im strzelania do Narodu ...

 • norik

  Oceniono 9 razy 5

  "Wynik wyborczy może być wypaczony"

  To żart??!! Tu przecież się kroi wielkie planowe oszustwo!!!!

  Mam wrażenie, że PiS przegotowywał swoje kadry to tego manewru przez lata. Najpierw pomawiał innych, po to, aby wreszcie to mogli sami zrobić.

  Nie ma się co oszukiwać. Reżim władzy nie odda. Nie po to łamali prawo i konstytucję, aby ktoś później ich stawiał przed trybunałem. Już, gdy zaczęła się heca wokół TK wielokrotnie pisałem, że głównym celem jest opanowanie PKW. Oczywiście wszystko pod szczytnymi hasłami, że robimy "reformę". Tak jak w przypadku nagonki na sędziów, a wszystko po to, aby doprowadzić ich organizację do stanu zbliżonego, jaki był za komuny.

 • arvelli_net

  Oceniono 5 razy 3

  ... yhmmm, piękne zdjęcie. piotrowicz, komunistyczny czerwony prokurator. Oto na kogo głosujecie!

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 2

  Przeciez oni, z PiSu pracuja dla Putina!
  Cel: Polska w Ruinie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • cmok_wawelski

  Oceniono 8 razy 2

  Ciekawe. 'Nasz' (piszę ze Stanów) Trump też sugeruje fałszowanie wyborów i powołał nawet komisję, która ma zbadać jakto niby nielegalni imigranci głosowali w wyborach przeciwko niemu, mimo, że jest to absurd, bo nielegalni trzymają się od wszelkich instytucji państwowych jak najdalej. Zresztą legalni imigranci (nieobywatele) też nie mają prawa do głosu i podchodząc do urn ryzykują przestępstwo a w zwiazku z tym deportację bez jakiejkowiek korzyści z głosowania.
  Oszolomy tak mają, że spisek, UFO i zawsze ktoś inny jest winny. W Polsce zawsze jest albo PO i/albo Tusk a w USA Clintonowa i tajemnicze, bliżej nieokreślone 'lewaki'.

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 1

  kwaczka wie co robi
  polactwo ma mentalność niewolnika
  bez kija i marchewki nic nie zrobi
  a koń z klapkami na oczach zawsze idzie tak jak mu woźnica karze

 • puzonik48

  Oceniono 5 razy 1

  Tyle "dobrego" zrobili dla narodu i ciągle boją się tego narodu ? :)) Oszuści ,krętacze i intryganci nie wiedzą co to uczciwość :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX