To oni odpowiadają za wzrost gospodarczy Polski. Ekspert nie ma wątpliwości

- Jeśli mówimy o wzroście gospodarczym Polski, to powinniśmy rozmawiać przede wszystkim o źródłach wzrostu przedsiębiorstw prywatnych - mówi dr Marek Rozkrut, ekonomista.

- To właśnie przedsiębiorstwa prywatne, niekontrolowane przez państwo, odpowiadają za blisko 3/4 tego, co jest wytwarzane w naszym kraju, czyli prawie 3/4 polskiego PKB - powiedział dr Marek Rozkrut, autor raportu "Polskie przedsiębiorstwa wczoraj i dziś. Źródła sukcesu i nowe wyzwania", gość audycji EKG.

Rozkrut dodał, że ponad 16 proc. z tego stanowią przedsiębiorstwa zagraniczne. - Gdy popatrzymy na ostatnie kilka lat, to wzrost gospodarczy Polski łączy się ze wzrostem udziału przedsiębiorstw zagranicznych - podkreślił ekonomista. 

Opłaca się zwiększyć firmę

Gość EKG zwrócił uwagę, że gdy popatrzy się na strukturę przedsiębiorstw w naszym kraju, to relatywnie dużo osób zatrudnionych jest w mikroprzedsiębiorstwach. - Czyli tych najmniejszych, zatrudniających nie więcej niż 9 osób. Natomiast bardzo mało, najmniej w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o udział osób zatrudnionych, to pracownicy w firmach małych, definiowanych jako te, które zatrudniają od 10 do 49 osób- wyjaśnił.

W Polsce mamy bardzo mało osób pracujących w tego typu firmach. - Ma to znaczenie, jeśli popatrzymy na wydajność pracowników, na to, co wytwarza firma w przeliczeniu na jednego pracownika. W mikroprzedsiębiorstwach (do 10 osób) w Polsce ta wydajność jest najniższa - zwrócił uwagę ekspert. - To pokazuje, że awansowanie firmy z poziomu mikro do większej może przynieść wyjątkowo duże korzyści. Mamy więc tutaj do czynienia z pewnym wyzwaniem. Chodzi o to, by te najmniejsze firmy urosły - dodał ekspert.

Polska wartość w PKB

Pytany o duży udział firm zagranicznych mających wpływ na wzrost PKB ekonomista podkreślił, że są one są wydajniejsze, ale są też przeciętnie większe oraz, że też lokują swój kapitał w Polsce. - Poza tym one miały swój wielki udział w polska gospodarkę poprzez umiędzynarodowienie, internacjonalizację wielu polskich przedsiębiorstw. A właśnie ta internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw była kluczem do wzrostu polskiej gospodarki - dodał Rozkrut.

Z raportu wynika, że polski eksport to ponad 52 proc. polskiego PKB. - Powinno się zapytać w tym momencie, ile w tym eksporcie jest polskiej wartości - powiedział ekonomista. - Okazuje się, że prawie 35 proc, tego, co powstaje w Polsce, ostatecznie ląduje za granicą i tam jest konsumowane czy też zużywane. Więc trzeba podkreślić, że to potężny wzrost popytu zewnętrznego na polskie produkty za granicą odpowiada za większość wzrostu PKB w XXI wieku, nie popyt krajowy.

Całej rozmowy posłuchacie w podkaście:

Zobaczcie też:

"W interesie Polski nie leży sytuacja, w której jesteśmy pokłóceni ze wszystkimi sąsiadami na wschodzie"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
To oni odpowiadają za wzrost gospodarczy Polski. Ekspert nie ma wątpliwości
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Wyraźny wzrost firm zagranicznych w polskim PKB wcale nie musi wynikać z tego, że to one najbardziej wpływają na rozwój polskiej gospodarki.
  Być może ten szybki rozwój PKB wynika z rozwoju polskich małych i średnich firm, które po opanowaniu części rynku zagranicznego jako niebezpieczna konkurencja przejmowane są od razu przez swoich europejskich konkurentów, zwiększających tym samym udział w polskim PKB? Wówczas szybki wzrost udziału film zagranicznych w polskim PKB wynikałby z przejęć, a nie rozwoju organicznego. Tej analizy zabrakło mi w raporcie.
  Cieszy szybki wzrost eksportu, ale marazm na rynku krajowym świadczy też o tym, że została osiągnięta bariera popytu na towary produkowane w kraju. Albo asortyment jest dla Polaków mało atrakcyjny, albo po prostu nie mają już więcej środków na jego zakup. Optymalne byłoby, gdyby Polska była także producentem dóbr inwestycyjnych masowo sprzedawanych w kraju.
  BTW, przekroczenie 50-60% udziału eksportu w PKB dla wielu krajów stało się pętlą na szyi w momencie wybuchu kryzysu finansowego dekadę temu, więc tutaj byłbym ostrożny. Polskę przed wielkim kryzysem uratował popyt wewnętrzny.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Największy zysk przynosi Agora i łże "GW"

 • kotmiki

  Oceniono 2 razy 0

  Państwowe giganty niedługo zaczną upadać pod rządami pisobolszewickich aparatczyków

 • cynnik2

  Oceniono 4 razy 0

  Już widzę ten rozkwit małych firm pod rządami PiS.
  Zwłaszcza po wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego, split payment, kontroli KAS, opóźnienia w zwrotach VAT, zmianie prawa z dnia na dzień, rewolucji w ZUS itp.
  Kolejny pan ekspert oderwany od rzeczywistości.
  Trzeba najpierw samemu poprowadzić firmę, żeby zabierać głos. Doktory tu nie wystarczą...

 • rownowaznik

  Oceniono 2 razy 0

  Polskie firmy typu Coca-Cola Polska czy McDonalds Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX