"Byłem zażenowany tym wystąpieniem": Michał Kamiński o prezydenckim orędziu

"Prezydent apelował o budowanie wspólnoty, ale przecież dziś godzi się on na politykę, która niczego innego od dwóch lat nie robi, tylko dzieli ten dom, dzieli Polaków, na lepszych i gorszych" - mówił w TOK FM Michał Kamiński.

Poseł, reprezentujący Unię Europejskich Demokratów, komentował w "Wywiadzie politycznym" TOK FM orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone przed Zgromadzeniem Narodowym. Specjalne, wspólne posiedzenie posłów i senatorów było inauguracją obchodów 100-lecia niepodległości i uczczeniem 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

- Byłem zażenowany tym wystąpieniem, bo moim zdaniem tylko jeden element był w nim prawdziwy: prezydent Duda wyraził chore emocje swojego obozu, kiedy mówił, wspominając sytuację sprzed zaborów, że nie wolno odwoływać się do obcych potęg - mówił Kamiński.

- Do międzynarodowego arbitrażu. To miało być przyczyną zaborów - dodawała prowadząca rozmowę Karolina Lewicka.

- Ja bym powiedział, że przyczyną zaborów była m.in. Targowica, czyli katolicka reakcja na próby liberalizacji Polski i umieszczenie naszego kraju na Zachodzie. Wtedy biskupi polscy i liczne grono dewocyjnych katolików uciekało się do rosyjskiej pomocy, by w Polsce utrzymywać anarchię i nas od zachodu odseparować - mówił Kamiński dodając, że to przemówienie można by skwitować słowami Zagłoby, iż ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

Mówienie o wspólnocie, o demokracji, o wolności, o tym, jak ważne są procedury przy wyborach w sytuacji, w której w tym samym gmachu, w którym pan Andrzej Duda przemawiał, oklaskiwany przez swoich przyjaciół politycznych, dzieje się coś dokładnie odwrotnego: niszczenie polskiej wspólnoty, niszczenie procedur demokratycznych i niezależności sądów i wreszcie: zabieranie Polakom prawa do swobodnych wyborów - to wszystko dzieje się w sytuacji, w której prezydent udaje, że tego nie widzi

- mówił Kamiński i dodawał, że skoro prezydent Duda nawiązywał dziś do historii, to i on chciałby nawiązać.

- Prezydent przypominał i Piłsudskiego i Dmowskiego i te różne tradycje - mówił poseł. - I miałem taką refleksję: pomyślałem sobie, że można sobie wyobrazić w Polsce taką syntezę naszych historycznych wzorców, zachowań, ideologii, w której wzięlibyśmy z nich to, co najlepsze. Z tradycji Narodowej Demokracji, przy wszystkich złych sprawach, które były w tej tradycji endeckiej, to choćby sprzeciw wobec polityki powstańczej, pewien realizm w geopolityce i pchanie Polski na Zachód, bo to był także Roman Dmowski, przy wszystkich jego błędach. Z drugiej strony: piłsudczykowski antynacjonalizm, duch federacyjny, tolerancja dla mniejszości narodowych i religijnych i pewne nawiązanie do Polski jagiellońskiej a nie takiej wąskiej, etnicznej.

Więc można wyobrazić sobie syntezę tego, co najlepsze w tradycji endeckiej i piłsudczykowskiej. A to, co robi obecna władza to synteza tego, co najgorsze. Czyli w tradycji endeckiej nacjonalizm, szowinizm i klerykalizm, a  w tradycji piłsudczykowskiej tępy kult państwa i prześladowanie opozycji...

- mówił Kamiński.

- I w pewnym momencie rządy silnej ręki... - dodawała Lewicka

- To mało powiedziane: to były rządy, które posłów stawiały za działalność opozycyjną przed sądem! - mówił poseł przypominając także dzisiejsze wezwania prezydenta Dudy do budowania wspólnoty narodowej, zacytował to sformułowanie że "podzielony dom nie ustoi".

- Ewangelia św. Mateusza - przypominała dziennikarka.

- To piękne słowa, które były cytowane w słynnym przemówieniu Abrahama Lincolna, który mówił do Ameryki, podzielonej po wojnie secesyjnej, że podzielony dom nie ustoi. - zauważył Kamiński. - Tylko że pan prezydent firmuje dzisiaj politykę, godzi się na politykę, która nic innego od dwóch lat nie robi, tylko dzieli ten dom, dzieli Polaków, na lepszych i gorszych - puentował Kamiński dodając, że dziś prezydenta, który mówił o wspólnocie narodowej i o tym, że wszyscy są równi, oklaskiwał w pierwszym rzędzie jego "polityczny pryncypał", który powiedział niegdyś, że są Polacy gorszego sortu.

Całej rozmowy wysłuchasz tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (30)
"Byłem zażenowany tym wystąpieniem": Michał Kamiński o prezydenckim orędziu
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 20 razy 14

  ob A. Duda, p.o. prezydenta RP, nie mówi słowa prawdy, to tylko paplanina, parawan, za którym stoją fakty zgoła odmienne od tego propagandowego bełkotu. Wszyscy mają myśleć, że on dobrze chce, a wiadomo, że to jest pustak dekoracyjny sterowany przez żoliborskiego Dziada, zdrajcę Polski, nieudacznika w każdym calu.

 • przyganiacz

  Oceniono 20 razy 14

  "Byłem zażenowany tym wystąpieniem": Michał Kamiński o prezydenckim orędziu

  Ja także. Polska kolejnego stulecia sama się nie ukształtuje. Muszą ją kształtować mądrzy i roztropni ludzie. Nie tacy, którzy w ciągu niezbyt długiego czasu swego wpływu na społeczństwo już zdązyli je przekupić oraz podzielić na sorty i mimo szermowania patriotyczno-ojczyźnianymi frazesami rzucili się drapieżnie na koryta i żłoby. Jedyną ich troską zdaje się być ufortyfikowanie swego stanu posiadania na jak najdłuższy okres. Do tego czynią to z naruszeniem konstytucji własnego kraju. Pierwszym wyzwaniem, które trzeba podjąć jest szanowanie tej konstytucji i karanie przestępców konstytucyjnych natychmiastowymi dymisjami. Państwo, w którym rządzący nie potrafą szanować prawa, w ogóle nie zasługuje na niepodległość i nie ma się czym górnolotnie chełpić. Buńczuczne słowa nic nie znaczą i na pewno nie zrobią z kraju mocarstwa. Wstając za szybko z kolan
  nietrudno upaść na głowę. Zwłaszcza, gdy wcale nie było się na kolanach, nie licząc pozycji rządzących wobec Kościoła...

 • depepoz

  Oceniono 16 razy 12

  Tchórz i pajac obdarzony barytonem bohaterskim.Na Piłsudskiego się powołuje, a od Piłsudskiego dostałby tak w mordę, że długo by się zbierał.
  Dawno nie słyszałem tak durnego przemówienia, ostatni raz za Gomułki. Bolszewia rozlewa się coraz szerszą falą.

 • kam.in

  Oceniono 16 razy 12

  Przedstawienie zwyczajne. Parole, parole, parole, patetycznie, buńczucznie i protekcjonalnie.........a biskupom się nigdy nie postawi....w gruncie rzeczy carowi z nowogrodzkiej też nie. "Miałeś chamie złoty róg" - powiem, utrzymując się w konwecji prezydenckiego expose.

 • praskiso

  Oceniono 14 razy 10

  Wspólnota to wg PIS 100 % PIS w sejmie, 100 % PIS w samorządach 100% PIS w sądach, itd itp...

 • hristomoltisanti

  Oceniono 13 razy 9

  Jaki Prezydent ? Ludzie , przestańcie tak mówić o wynajętym człowieczku , który samodzielnie może sobie wybrać kolor stroju narciarskiego ! Panie Adrian , jesteś pan największym wstydem w polityce od czasu upadku komuny ...

 • duquette

  Oceniono 15 razy 9

  .
  Znowu ten odpad z PiS-u nadaje.

 • zyks

  Oceniono 15 razy 9

  Przemówienie Dudy: bezczelnośc i głupota. Żenada.

 • andrew-live

  Oceniono 16 razy 8

  ŻENADA,CO TEN MALINIAK,OPOWIADAŁ,,,,,WSPÓLNOTA,,,PUSTE SŁOWA U NIEGO,NISZCZY SAM TĄ WSPÓLNOTĘ /TK,SĄDY,NIE PRZESTRZEGA KONSTYTUCJI/,UE MA PRAWO SIE WTRĄCAĆ GDYŻ RP,JEST JEJ CZŁONKIE. A PARLAMENT EUROPEJSKI JEST RÓWNIEŻ NASZYM PARLAMENTEM....ALE MALINIAK TEGO NIE ROZUMIE,ALBO UDAJE ŻE NIE ROZUMIE DLA WŁASNYCH KORZYŚCI ,NIE WIE CO TO JEST PAŃSTWO RP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX