Petru o "wbijaniu noża w plecy", Lubnauer apeluje o trzymanie emocji na wodzy

- Emocje są złym doradcą w polityce i warto czasem ochłonąć i nie komentować w sytuacji, w której te emocje są jeszcze duże - powiedziała nowa szefowa Nowoczesnej, gość Poranka TOK FM

- Myślę, że to jest trudne do zaakceptowania. Dla niego nie jest to łatwa sytuacja, tak jak dla mnie trudną decyzją była decyzja o kandydowaniu - tak Katarzyna Lubnauer skomentowała reakcję Ryszarda Petru na przegraną w wyborach na szefa partii. Petru w programie "Kropka na i" mówił m.in. o "wbiciu noża w plecy". - Byliśmy ścisłymi współpracownikami i myślę, że on się nie spodziewał ani tego, że będę kandydowała, ani tego, że przegra - dodała nowa szefowa Nowoczesnej.

"Wygrałam w sposób demokratyczny"

- Ryszard Petru mówił o wierności zasadom i niedotrzymywaniu obietnic - zwrócił uwagę gospodarz "Poranka w TOK FM" Piotr Kraśko. - Jestem wierna wartościom i ideom, które mi towarzyszą. Dla mnie podstawową zasadą jest to, by zostawić lepszą Polskę niż ta, którą zastałam, nim przyszłam do polityki. Mamy demokratyczną i liberalną partię, konkurowanie jest czymś naturalnym. Wygrałam w wyborach w sposób demokratyczny. Obrażanie się na rzeczywistość niczemu na służy - skomentowała to Lubnauer.

Odnosząc się do słów Ryszard Petru, który mówił o "wspólnym śniadaniu, a potem nożu w plecy", nowa szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że wygrywanie w wyborach jest rzeczą naturalną. - Tak jak zjedzenie dwóch jajek na śniadanie - powiedziała. - Ryszard Petru zaprosił mnie na śniadanie przed rozmowami z PSL, kiedy jeszcze nie byłam zdecydowana czy będę kandydować, do piątku był czas na zgłoszenie kandydatury. W piątek, gdy się zdecydowałam, pierwszą osobą, jaką powiadomiłam, był właśnie Ryszard Petru. Uważałam, że ma prawo jako pierwszy o tym wiedzieć - dodała.

Petru musi znaleźć swoją rolę w partii

Pytana o obecną rolę Petru w Nowoczesnej, Lubnauer podkreśliła, że zaproponowała byłemu szefowi partii zarówno bycie w Zarządzie, jak i bycie współprzewodniczącym. - Ogłosił, że nie chce być członkiem zarządu, wydaje mi się, że musi znaleźć swoją własną odpowiedź na to, jaką rolę chce zajmować. Mówiłam wielokrotnie, że doceniając jego wiedzę ekonomiczną ale również doświadczenie na scenie międzynarodowej, powinien się skoncentrować na tych właśnie dziedzinach. Umówiliśmy się na jeszcze jedną rozmowę po wyborach Zarządu. Wówczas zastanowimy się, jaki widzi swoje miejsce w partii - podkreśliła Lubnauer.

Lubnauer odniosła się też do porozumienia pomiędzy Nowoczesną a PO, zawartego jeszcze, gdy szefem partii był Petru. Kilkanaście dni temu szef PO Grzegorz Schetyna i ówczesny szef Nowoczesnej Ryszard Petru poinformowali, że poseł PO Rafał Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu partii na stanowisko prezydenta Warszawy. Reprezentujący Nowoczesną Paweł Rabiej miałby zostać wiceprezydentem.

- Porozumienie w sprawie poparcia Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy nie jest odwołane - podkreśliła Lubnauer. - W dalszym ciągu twierdzę, że to był błąd. W sytuacji, gdy nie wiemy, czy w ogóle będą bezpośrednie wybory na prezydenta, gdy widzimy, co się dziej wokół reprywatyzacji, poparcie, takie bezrefleksyjne, kandydata Platformy Obywatelskiej, było błędem politycznym- dodała.

Cała rozmowa dostępna jest  w podkaście

Zobaczcie też:

Sroczyński: Lubnauer może negocjować porozumienie ze Schetyną

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (35)
Petru o "wbijaniu noża w plecy", Lubnauer apeluje o trzymanie emocji na wodzy
Zaloguj się
 • romanzadomisnki

  Oceniono 5 razy 5

  Kiedy czytam te komentarze, rozumiem wysokie poparcie dla PiS. Większość wypowiadających się uważa partie za stowarzyszenia wodzowskie: przewodniczącego - prezesa - wodza nie można ruszyć, bo to zdrada. Demokratyczne wybory władz partii są więc zdradą! Dlatego demokracja w Polsce ma się tak źle. I jeszcze długo tak będzie. Ale przynajmniej jedna partia działa na demokratycznych zasadach, mimo że z tego powodu ma małe poparcie. Jednak warto ją popierać, jeśli rzeczywiście chcemy w Polsce demokracji

 • kukunapniu

  Oceniono 6 razy 4

  CO tutaj dużo mówić, Petru się nie sprawdził, przez jego głupotę partia straciła połowę wyborców, a jak pamiętam to też ktoś dał dupy przy funduszach wyborczych.

 • qqben

  Oceniono 8 razy 4

  Rysiek daj spokój.

 • vidi12

  Oceniono 9 razy 3

  No ale czy to jeszcze aktualne, ze po wyborach w 2019 roku Petru będzie premierem ?:)

 • letalin

  Oceniono 6 razy 2

  Petru zdradzony o świcie i z nożem w plecach. Grubo.
  Osobiście żałuję. Bonmoty szeregowego posła Petru nie będą miały już tej siły rażenie, co wtedy, gdy wypowiadał je samozwańczy lider opozycji i ktoś będący w swoim przekonaniu naturalnym kandydatem na premiera.

 • lubicz56

  Oceniono 8 razy 2

  No prosze, juz i tu wylazly pisowskie trolle spod znaku szefernaker.bot i ronia krokodylowe lzy nad losem "zdradzonego" (o świcie?) Petru. Kabaret :)

 • 66kropek

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda! Teraz będzie go mało w mediach i autorzy memów znowu będą musieli się wysilać. Wczoraj był o Olejnik, to było lepsze niż Monty Python : Petru jak zwykle i Olejnik, która nie wiedziała jakie zadawać pytania, żeby ikona opozycji nie okazała się tym czym jest. Czyli normalnym neoliberalnym betonem.

 • 66kropek

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda! Teraz będzie go mało w mediach i autorzy memów znowu będą musieli się wysilać. Wczoraj był o Olejnik, to było lepsze niż Monty Python : Petru jak zwykle i Olejnik, która nie wiedziała jakie zadawać pytania, żeby ikona opozycji nie okazała się tym czym jest. Czyli normalnym neoliberalnym betonem.

 • stefan4

  Oceniono 2 razy 0

  > Dla mnie podstawową zasadą jest to, by zostawić lepszą Polskę niż ta, którą zastałam, nim
  > przyszłam do polityki.

  Od dawna czekam na jakieś kroki w tym kierunku ze strony zarówno Nowoczesnej jak PO. Proszę już mi dłużej nie kazać czekać. Zapowiedzi protestów i manifestacji takimi krokami nie są, chociaż są usprawiedliwione emocjami związanymi z niszczeniem Państwa przez PiS. Ale ,,emocje są złym doradcą'', jak Pani sama powiedziała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX