Ten epizod w karierze Morawieckiego jest jak klątwa. "Tym łatwo podburzyć elektorat"

- Przeciwko Mateuszowi Morawieckiemu będzie łatwo podburzyć elektorat PiS, bo był doradcą Donalda Tusk. Dla tego środowiska to największa klątwa, a wszyscy, którzy dotknęli byłego premiera, powinni zniknąć - mówił w rozmowie z Tokfm.pl ekspert ds. PR-u dr Mirosław Oczkoś.

"Już w najbliższych dniach Mateusz Morawiecki może zostać szefem rządu" - napisał w dzisiejszej "Rzeczpospolitej Michał Kolanko. Czy to byłby wizerunkowo dobry scenariusz dla PiS? O to spytaliśmy  eksperta ds. wizerunku dr. Mirosława Oczkosia z SGH. 

- To dość ryzykowna sytuacja. Morawiecki może okazać się nie wisienką na torcie, ale tabletką z cyjankiem. Wszyscy koncentrują się na tym, że Morawiecki zna języki i jest obyty, że skoro zarządzał bankiem to musi znać się na gospodarce, ale dużo ważniejszym problemem jest to, że ci najwierniejsi ludzie prezesa mówią o nim, że to "obcy element" - stwierdził w rozmowie z Tokfm.pl dr Oczkoś. 

"To największa klątwa"

Zwrócił uwagę, ze bardzo łatwo będzie przeciwko Morawieckiemu podburzyć elektorat PiS. Przypomniał, że był on doradcą Donalda Tusk, a dla tego środowiska to największa klątwa. Wszyscy, którzy go dotknęli, powinni zniknąć. Tym ciekawsze wydają się próby ocieplenia wizerunku Morawieckiego w prawicowych mediach, np. rządowa telewizja opowiada o cudzie gospodarczym i jego wielkich talentach.

- Można sobie łatwo wyobrazić scenariusz, w którym z rządu wylatują ministrowie popierani przez ojca Rydzyka i że wtedy ojciec Rydzyk się wkurzy i "bywającego bankstera" Morawieckiego będzie łatwo wysadzić z siodła

- ocenił Oczkoś.

"Nasz bankster do naszych celów" 

Czy Kaczyński będzie chciał to jakoś elektoratowi zrównoważyć, aktywniejsze staną się bardziej kontrowersyjne postaci takie jak Krystyna Pawłowicz? - Pytanie, czy wszystko da się zrównoważyć. Jeśli Kaczyński pozbędzie się z rządu min. Szyszki, min. Macierewicza, może i m.in. Radziwiłła, to raczej nic się już nie da zrobić. Ale jeśli zmiany nie będą tak daleko idące, to pójdzie przekaz "wykorzystujemy tego bankstera do swoich celów". Elektorat PiS-u już nie takie rzeczy łykał - mówił ekspert w rozmowie z Tokfm.pl

Przeczytaj też: "Z Morawieckim jest jak z Atlasem kotów" - Sawicki o tym, jak dajemy się ogrywać Kaczyńskiemu >>

Specjalista od PR-u zwrócił też uwagę, że kluczowe jest, jaki długofalowy plan ma faktycznie Jarosław Kaczyński. Bo jak podejrzewa, może się okazać, że Morawiecki będzie tylko "zderzakiem na chwilę".

- A potem, gdy przyjdzie właściwy moment, będzie się można "zderzaka" pozbyć. Na przykład przed kwietniem i wtedy dokładnie na obchody 100 Niepodległości Polski premierem zostanie Kaczyński. Joachim Brudziński już od jakiegoś czasu forsuje hasło od "Piłsudskiego do Kaczyńskiego

- przypomniał. 

Czy warto więc odsuwać premier Beatę Szydło? - Pani premier ma dobre notowania, ale Jarosław Kaczyński lubi ryzyko, potrafił przerwać kadencję rządu, więc to co nas czeka to rosyjska ruletka - ocenił dr Oczkoś.

W czwartek po południu zbierze się komitet polityczny PiS - poinformowała dziś rzeczniczka tej partii Beata Mazurek, cytowana przez PAP. Tematem spotkania ma być właśnie rekonstrukcja rządu.

O możliwych konsekwencjach zmian w rządzie dyskutowali dziś komentatorzy w "Poranku TOK FM". Audycji możesz posłuchać poniżej:

"Kto może być premierem stulecia? Tylko Kaczyński"

TOK FM PREMIUM