"Rosja i prezydent zostali poniżeni". Decyzja MKOl pogrąży Putina tuż przed wyborami?

Rosyjski Komitet Olimpijski został wykluczony z przyszłorocznych zimowych igrzysk, które odbędą się w Korei Południowej. Czy będzie to miało wpływ na wybory prezydenckie w Rosji?

Rosyjski Komitet Olimpijski został wykluczony z przyszłorocznych zimowych igrzysk, które odbędą się w Pjongczangu. I choć MKOl zdecydował, że niektórzy reprezentanci Rosji będą mogli wystartować w zawodach, w zdecydowanej większości zawodnicy rosyjscy zostali pozbawieni możliwości startu. Dożywotnio wykluczony z Igrzysk Olimpijskich został były minister sportu Witalij Mutko. Kara została wymierzona w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych na igrzyskach w Soczi w 2014 roku.

Czy w Rosji trwa żałoba? - pytał w "A teraz na poważnie" w TOK FM Mikołaj Lizut.

- Oficjalnej reakcji nie ma, rzecznik Kremla powiedział, że Putin na ten temat dzisiaj się najprawdopodobniej nie wypowie, a póki on się nie wypowie, występują tylko harcownicy - odpowiadał wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie, Wacław Radziwinowicz. - Niektórzy są pełni bojowego zapału, np. rzeczniczka MSZ powiedziała, że decyzja nie zaszkodzi Rosji, ani jej nie zniszczy. Jeden z głównych deputowanych do Dumy zapowiedział, że chce się zwrócić do sądu, by ukarany został odpowiedzialny za tę aferę wicepremier i były minister sportu Witalij Mutko. Według deputowanego Rosja i sam prezydent, zostali poniżeni.

Dęty sukces Putina

Putin, jeszcze przed decyzją MKOl, mówił, że to będzie próba zemsty za rzekomą ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA.

- A co on ma mówić - pytał retorycznie Radziwinowicz. - On teraz ma wielki kłopot. Olimpiada skończy się niecałe 3 tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Decyzja MKOl to uderzenie w wizerunek Rosji i samego prezydenta - dodawał.

Radziwinowicz wyjaśnił, że Putin swoją ogromną popularność zawdzięcza m.in. wielkiemu sukcesowi Olimpiady w Soczi w 2014 roku.

- Wydano na to 51 miliardów dolarów, czyli tyle, ile w przyszłym roku Rosja może przeznaczyć na swoją armię - mówił korespondent GW w Moskwie. - Zawody skończyły się ogromnym sukcesem. Rosja wskoczyła z jedenastego na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej w zimowych sportach. A więc wielki sukces, ale teraz odbierane są jeden po drugim kolejne medale, Rosja już spadła w tej klasyfikacji na miejsce trzecie. Okazuje się, że ten sukces ogromny, na którym Rosja budowała swój wizerunek, był dęty. Że był wynikiem oszustw, które zresztą zostały zdemaskowane. Z takim bagażem Putin pójdzie na wybory - mówił gość Mikołaja Lizuta.

Całej rozmowy można wysłuchać w podkaście"Kto może być premierem stulecia? Tylko Kaczyński"

DOSTĘP PREMIUM