Smog truje polskie dzieci... w przedszkolach. Pierwszy taki raport

"Polskie przedszkola w smogu" - alarmują autorzy raportu przygotowanego przez Greenpeace i Fundację 13, którzy porównali mapę zanieczyszczenia powietrza z rozmieszczeniem niemal 12 tysięcy przedszkoli.

"Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli" – podaje raport Fundacji #13 i Greenpeace. 

Jak mogą doraźnie radzić sobie przedszkola?

- Są takie placówki, które codziennie sprawdzają stężenie pyłów i dają na odpowiednim wyświetlaczu wesołą albo smutną buźkę. Dzieci wiedzą wtedy od razu, czy danego dnia będą się bawić na dworze czy nie. Druga sprawa, to zadbanie o oczyszczanie powietrza wewnątrz przedszkoli. Choć to przecież właściwie krzyk rozpaczy rodziców i przedszkoli - wyjaśniał na antenie TOK FM, Marek Józefiak, Greenpeace, koordynator kampanii Klimat i Energia. 

Jak dodawał trzecia rzecz, to wpływanie na świadomość. Mamy już różne grupy działające oddolnie, które zmieniają swoją rzeczywistość. Ale niestety samorządom wciąż nie pomaga rząd.

"Trzeba zmusić ministra energii do działania"

- W raporcie przedstawiliśmy dane dotyczące tego jak smog wpływa na zapadalność na zapalenie płuc i oskrzeli, ale też jak silne epizody smogowe doprowadzają do tego, że dzieci, które chorują, będą przechodzić daną chorobę w sposób zaostrzony, łącznie z koniecznością leczenia w szpitalu - wyjaśniał Józefiak.

Jak wynika z raportu dla tysiąca przedszkoli położonych na najbardziej zanieczyszczonych terenach, ryzyko zachorowania na zapalenie płuc rośnie o 25 procent w skali roku.

Jak podkreślał Józefiak, dziecko, które choruje w tak młodym wieku (badano placówki zajmujące się dziećmi w wieku do pięciu lat) będzie miało większe problemy zdrowotne na późniejszych etapach życia. 

- Wystarczy, że rząd będzie realizował to, co zapowiedział. W styczniu tego roku rząd obiecał, że do końca marca wprowadzi normy jakości węgla. Dziś mamy taką niezrozumiałą sytuację, że poszczególne województwa zakazują tego, czym można palić w piecach, ale nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, węgiel zasiarczony, zawilgocony i o wysokiej zawartości popiołu. A wiemy, że używanie tych paliw odbija się na naszym zdrowiu - mówił ekspert z Greenpeace.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Smog truje polskie dzieci... w przedszkolach. Pierwszy taki raport
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 18 razy 8

  Przecież to narodzone mogą umierać zgodnie z wolą Bożą i przywilejami górniczymi.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 1

  "Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm"

  To jest idiotyczna propaganda.
  Przedszkola są wszędzie, w całym kraju.
  Czy mają być przenoszone do rejonów z czystszym powietrzem?
  A w tych z gorszym likwidowane?
  To są absurdy.

 • semigetuza

  Oceniono 3 razy 1

  sprawa prosta. Sprawdzcie, jakie spolki sprowadzają weglowy szajs z Rosji i Ukrainy. Potem sprawdzcie w KRS/dostępne w sieci/ kto jest wlascicielem tych spolek i kto jest w zarządach. Potem sprawdzcie, kto jest wlascicielem i kto zarzadza polskimi spolkami hurtowego obrotu weglem. I po dyskusji.

 • doradca_instytutu_os

  0

  Witajcie. W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką smogu i innych aspektów szeroko rozumianej ochrony środowiska. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

  Marcin,
  Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

 • Mikołaj Norwinak

  0

  staramy się z mężem dbać o czystość powietrza w domu dlatego też zamontowaliśmy do okien siateczki filtrujące fakro, które zatrzymują szkodliwe cząsteczki smogu, przydałoby się tylko jeszcze jakieś działanie samorządów, które wpłynęłyby na duże przedsiębiorstwa które "trują" nasze powietrze :(

 • keisi8

  Oceniono 1 raz -1

  beszamela, wiem o czym mówisz, ostatnio kupiłam takie ramki cleanair. Moim zdaniem super sprawa, sto razy lepsze niż jakieś maski :P ale jeśli myślisz, że w Polsce ktoś coś takiego zamontuje w publicznej placówce... tzn że można się od ciebie uczyć pozytywnego myślenia. :D

 • beszamela

  Oceniono 1 raz -1

  a może by tak w przedszkolach zamontować jakieś oczyszczacze, albo filtrujące zabezpieczenia, ja mam w domu np. takie ramki filtrujące z fakro, chronią przed smogiem, alergenami, kurzem,można by tez takimi sposobami spróbować zabezpieczyć też przedszkola, czy szkoły? Samo stawianie mierników i wnoszenie alarmu chyba sprawy nie rozwiąże..

 • maruda.marudna

  Oceniono 5 razy -1

  Jak to dobrze, że podczas ośmiu lat rządów PO smog nikogo nie zatruwał. To co się dzieje podczas rządów PiS woła o pomstę do nieba. jak oni trują!

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy -1

  Jak to dobrze ze juz nie chodze do przedszkola :), za moich czasow najwiekszymi zagrozeniami w przedszkolu dla dzieci byly szpinak i lezakowanie...

  Tytuly typu "clickbait" na TOK.FM.... Agora tonie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX