Na UW rusza nowy przedmiot dot. socjologii Kaczyńskiego. "Jego wpływ na nasze życie jest ogromny"

- Co sprawia, że polityk którego się tak nie lubi, dostaje tak duże poparcie? To jest pytanie dla socjologa - uważa prof. Paweł Śpiewak. W semestrze letnim na UW ruszą przygotowane przez niego zajęcia dotyczące "socjologii Kaczyńskiego".

Są tacy, głównie wśród przeciwników prezesa PiS, którzy nazywają go demiurgiem polskiej polityki. Prof. Paweł Śpiewak unika tego określenia. Ale nie ma żadnych wątpliwości, że Jarosław Kaczyński odgrywa w dzisiejszej Polsce kluczową rolę. I nie dotyczy to jedynie polityki.

- Kaczyńskiego przeprowadza rewolucję społeczną. Naprawdę głęboką rewolucję społeczną. Jeśli chcemy zrozumieć naturę tej rewolucji, ideę "wstawania Polski z kolan", ten narcystyczny obraz polskiego narodu, to musimy zobaczyć, co ma w głowie człowiek, który to wymyślił - mówił prof. Śpiewak w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim.

Zdaniem socjologa, niezwykle ciekawe jest szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego polityk tak niepopularny jak Kaczyński, doprowadził do tego, że jego wizja została zaakceptowana przez znaczną część Polaków.

Doskonale widać to w sondażach, w których niezmiennie prowadzi PiS. Partii nie szkodzą awantury wokół Trybunału Konstytucyjnego, sądownictwa, a nawet rosnące ceny podstawowych produktów.

"W tym mieście PiS zdobyło ponad 50 proc. głosów. Badacze przyjrzeli się mieszkańcom. Oto, co wyszło">>>

Meblowanie umysłów

Prof. Paweł Śpiewak podkreśla, że wpływ Jarosława Kaczyńskiego na życie Polaków jest ogromny.

- Jak widzę klasówki mojej wnuczki, uczennicy piątej klasy, mam takie poczucie, że w Polsce są teraz tylko trzy święta narodowe. Jedno z nich to Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To wynika z obowiązującego obecnie programu nauczania. W podręczniku mojej drugiej wnuczki, w podręczniku do historii, nie ma słowa Żyd; jest okupacja Polski, ale w ogóle nie ma takich tematów. Nagle widzimy zupełnie inaczej skonstruowaną przeszłość - ocenił socjolog w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim.

- To jest właśnie meblowanie umysłów. To już nie są żarty.  To jest naprawdę rewolucja, która dokonuje się na naszych oczach - podkreślił prof. Śpiewak.

Zajęcia dotyczące "socjologii Jarosława Kaczyńskiego" ruszą w Instytucie Socjologii UW w drugiej połowie lutego.

Według prof. Śpiewaka, w utrzymaniu wysokiego poparcia pomagają partii Kaczyńskiego... krytyczne wobec rządzących media. Warto posłuchać, jak socjolog - w rozmowie z Tomaszem Stawiszyńskim - uzasadniał tę tezę:

TOK FM PREMIUM