O tym skutku zmian w KRS i SN się nie mówi. A będzie miał wpływ na nasze portfele

Zmiany w ustawach o sądownictwie i KRS będą miały wpływ na gospodarkę naszego kraju - uważa Jarosław Gugała gość Mikołaja Lizuta

- Tu, w naszym grajdołku możemy sobie ustalać różne standardy, ale w świecie cywilizowanym, do którego Polska wciąż należy i do którego aspiruje, występuje tzw. trójpodział władzy, czyli niezależność sądów i wymiaru sprawiedliwości od władzy i polityki. Łamiąc tę zasadę narażamy się na to, że to zostanie zauważone i po raz kolejny zostanie wytknięte - tak Jarosław Gugała, gość TOK FM skomentował zmiany w ustawach o sądownictwie i KRS. - I nie da się żadnymi zmianami personalnymi w Radzie Ministrów tej sprawy przysłonić - dodał. 

- Nikt w Europie nie będzie patrzył na skład Rady Ministrów w Polsce, natomiast wszyscy będą patrzyli na to, czy my spełniamy podstawowe zasady, które są fundamentem funkcjonowania liberalnej demokracji czy krajów wolnorynkowych, bo to oczywiście dotyczy również gospodarki - ocenił gość Mikołaja Lizuta. - Nie można mieć zdrowej gospodarki w kraju, w którym jest podejrzenie, że sądy są podporządkowane władzy, że nie są niezawisłe i można na nie wpływać- dodał Gugała.

Czy jeśli ludożerca je nożem i widelcem, to jest to postęp? - Jarosław Gugała o zmianach w sądownictwie

- My możemy dyskutować, władza może mówić, że nie ma żadnego problemu, ale dla świata ten problem jest i świat o tym na pewno nie zapomni - ocenił dziennikarz. 

Po czorta zmieniać?

- Skoro na to pudrowanie demokracji nikt się na świecie nie nabierze, to po co Mateusz Morawiecki na stanowisku premiera? W co gra Kaczyński? Dlaczego nie on sam, dlaczego nie lubiana Szydło? - dopytywał Lizut.

- Ja w ogóle nie rozumiem, nie jest to jasne nawet dla wiernych zwolenników PiS - odpowiedział Gugała. - Decyzja zupełnie nielogiczna, bo przecież przedstawia się nam Beatę Szydło wciąż jako eksperta, jako wspaniałego premiera. Jerzy Duda z "Solidarności" mówił dzisiaj, że Szydło to najlepszy premier w wolnej Polsce po 1989 roku! No więc skoro mamy najlepszego premiera, skoro jest tak wspaniale, jak mówi władza, to po czorta zmieniać?

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez bród". To się robi przed lub po, ale nie na środku rzeki

- To wszystko jest nielogiczne. Myślę, ze wynika z przyczyn, których nikt nie chce w jasny sposób powiedzieć, a powodów których możemy się chyba domyślać, np. po mowie ciała pani premier. Widziałem, jak wchodziła na ostatnie spotkanie
ze swoimi ministrami i każdemu podała rękę, z wyjątkiem Mateusza Morawieckiego, którego zgrabnie ominęła - powiedział Gugała.

Jej szefem został jej podwładny

- Decyzja zapadła za jej plecami, a ona sama była przekonywana, że tej zmiany trzeba dokonać, bo być może była zmęczona i miała już dosyć. Natomiast obiecywano jej, że pojawi się w jej miejsce kandydat, którego nikt nie może zakwestionować, czyli Jarosław Kaczyński. Ona prawdopodobnie na to się zgodziła. Potem okazało się, że premierem, jej szefem, będzie jej podwładny. Czyli tak naprawdę została wyrzucona jak osoba, która się na to stanowisko nie nadaje. Zdumiewające jest też to, że podobno tam było głosowanie i na 33 osoby tylko dwie czy trzy osoby nie zgadzały się z tym, że trzeba zmienić premiera - dodał gość Mikołaja Lizuta.

Strach obcego kapitału

- Ale to już są sprawy marginalne - podkreślił Gugała. - Najważniejsze jest to, że niezależnie od tego, kto w Polsce rządzi, kraj miał szanse na rozwój, żeby umacniał się w demokracji, którą przecież wywalczyliśmy niespełna 30 lat temu. Natomiast wszyscy eksperci, polscy profesorowie prawa, byli szefowie TK, oni wszyscy podkreślają jednoznacznie - zmiany, które się dzieją, którą proponuje Prawo i Sprawiedliwość, są bardzo niebezpieczne i mogą spowodować nadmierny wpływ na wymiar sprawiedliwości - dodał dziennikarz.


Dopytywany o szczegóły, wyjaśnił: - Bez niezawisłych sądów, do których się można odwołać, nikt np. nie będzie chciał u nas inwestować, bo do kogo będzie miał się odwołać w przypadku jakiegoś konfliktu? Co, jeśli dla międzynarodowej firmy konkurencją będzie spółka skarbu państwa? Taka firma będzie się zwyczajnie bała i grosza tu nie zostawi, bo wie, że nie ma szans, że to się źle skończy, że warunki konkurencji są nierówne. I Mateuszu Morawiecki, który tworzy wizję rozwoju gospodarczego w Polsce, musi zdawać sobie z tego sprawę.

Całej rozmowy posłuchacie w podkaście:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
O tym skutku zmian w KRS i SN się nie mówi. A będzie miał wpływ na nasze portfele
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 11

  po pisowskich "reformach" w sadownictwie i ordynacji wyborczej, Polska nie miałaby szans na przyjecie do UE tak jak obecnie Ukraina, Białoruś czy Turcja...
  zobaczcie pisowskie-syny do jakiego zadupia europejskiego aspiruje obecnie IV Kaczyńska RP

 • def11

  Oceniono 17 razy 11

  Świat przestanie uznawać wyroki i orzeczenia polskich sądów i TK. Wypadniemy z klubu zachodnich państw prawa i jedyne co nam pozostanie to zacieśniać relacje z krajami demokracji ludowej, za Bugiem.

 • maura4

  Oceniono 16 razy 10

  Inwestorzy zagraniczni mogą sobie poradzić, bo nie zainwestują w Polsce bez klauzuli, że wszystkie sprawy sporne będą rozstrzygały sądy zagraniczne. Choć pewnie część inwestorów zrezygnuje. Gorzej z polskimi inwestorami, bo jak ostateczny wyrok będzie można podważać w ciągu 20 lat. Nikt przy zdrowych zmysłach nie założy w Polsce firmy, a te które są nie będą inwestować. Nie zdziwi mnie natomiast wcale, jak za parę tygodni poszczególne wymiary sprawiedliwości krajów UE zaczną ogłaszać, że przestają respektować wyroki polskich sądów.

 • remo29

  Oceniono 15 razy 9

  Skoro na to pudrowanie demokracji nikt się na świecie nie nabierze, to po co Mateusz Morawiecki na stanowisku premiera? W co gra Kaczyński? Dlaczego nie on sam, dlaczego nie lubiana Szydło? - dopytywał Lizut.

  To nie jest, proszę pana, pytanie do dziennikarza, tylko do psychiatrów. Dziadek Jarek już dawno idzie na czołówkę ze ścianą, nawet tylny fotel mu nie pomoże.

 • marymania

  Oceniono 10 razy 8

  Czas na ruch wszystkich sądów w Unii Europejskiej: powinny, jeden po drugim ogłosić, że od dziś przestają uznawać wyroki wszystkich sądów w Polsce, bez wyjątku.

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 8

  To wszystko małe miki.

  Konsekwencje będą takie, że polskie wyroki

  nie będą uznawane na arenie międzynarodowej ! ! !

 • kleopatra51

  Oceniono 12 razy 6

  Firmy międzynarodowe to jedno, ale przecież my sami możemy nagle przegrywać spory sądowe np. z PZU, bo przecież pieniążki spółek Skarbu Państwa są potrzebne na wypłaty dla sadursko podobnych i darowizny dla pisu, a nie na wypłatę odszkodowań

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 9 razy 5

  Właśnie dlatego Morawiecki,a nie Szydło,bo Ona nie umiała pleść bzdur o wirtualnej gospodarce,tylko o 500 +.,jako jedyną słuszną reformą,a gospodarka nie miała szans rozwoju,a Morawiecki jako bajkopisarz potrafi o tym gadać i rozwijać wizje jak w kreskówkach.

 • Aleksandra Wróbel

  Oceniono 11 razy 5

  cel jest jeden .Dopaść Tuska. I zniszczyć. Ten oszalały świr podpali nam dom żeby zrealizować zemstę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX