Prezydent, by postawić się PiS ws. sądów, "potrzebuje większego wsparcia". Prezes się zabezpiecza

- Czy jest coś , co może prezydenta nakłonić, by ustawy zawetować? - pyta w TOK FM Karolina Głowacka. Ustawy o SN i KRS przeszły błyskawicznie przez Sejm, poprawione tak jak chciał PiS.

Pierwsza odsłona walki o Sąd najwyższy i KRS zaowocowała masowymi protestami. I w konsekwencji - wetami prezydenta  W lipcu Andrzej Duda wykonał ukłon w stronę krytyków Prawa i Sprawiedliwości. Złożył swoje projekty, nie do końca zgodne z oczekiwaniami obrońców sędziowskiej niezawisłości, ale "łagodniejsze" niż przepisy przygotowane przez rządzących.

Ustawy, które przyjął w piątek Sejm - głosami PiS i jego sojuszników - zostały gruntownie poprawione. Tak, by ułatwić rządzącym przejęcie kontroli nad wymiarem sprawiedliwości.

"Sędziowie mają niewielkie szanse w wojnie z władzą. Można tylko apelować do sumienia rządzących" - ocenia konstytucjonalista>>>

"Bez niezależnych sądów trudno jest mówić o przestrzeganiu praw i wolności obywatelskich” - ostrzega RPO. Adam Bodnar będzie namawiać senatorów do "głębokiej refleksji" nad zmianami w sądownictwie. Bo teraz przepisami zajmie się Senat.

Co zrobi prezydent?

Sejmowym pracom nad ustawami o KRS i SN towarzyszyły co prawda protesty obywateli, niezadowolonych z upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Ale na ulice wyszło znacznie mniej ludzi niż w lipcu.

- Czy jest coś ,co może prezydenta Andrzeja Dudę nakłonić, by ustawy zawetować? - pytała Karolina Głowacka, gospodyni sobotniego "Poranka" w Radiu TOK FM.

Zdaniem Adama Ostolskiego, prezes Kaczyński zabezpiecza się przed niemiłymi dla rządzących "niespodziankami". - Wydaje mi się, że sposób w jaki Jarosław Kaczyński przeprowadza rekonstrukcję rządu, tzn. osuwając naprawdę ważne decyzje personalne na styczeń, to próba zabezpieczenia się przed jakimś nieoczekiwanym ruchem ze strony prezydenta - uważa  publicysta "Krytyki Politycznej".

Ostolski przypomniał, że prezydent ma swoją rolę w powoływaniu rządu. - Zawsze może więc zagrać ostrzej.... Jeśliby chciał. Ale myślę, że potrzebowałby jakiegoś większego wsparcia niż tylko argumenty merytoryczne i upokorzenia, jakie zadaje mu partia rządząca swoimi poprawkami.

Gość TOK FM uważa, że w podjęciu decyzji o niepodpisywaniu ustaw o SN i KRS mogłaby pomóc prezydentowi "mobilizacja społeczna". - W lipcu prezydent pozwolił sobie na weta, bo była bardzo duża mobilizacja Polek i Polaków. Tym razem nie jestem optymistą j- przyznał publicysta "Krytyki Politycznej".

"Morawiecki w Pałacu Prezydenckim zaczął kampanię wyborczą. A Kaczyńskiego w ogóle nie powinno tam być">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Prezydent, by postawić się PiS ws. sądów, "potrzebuje większego wsparcia". Prezes się zabezpiecza
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 11 razy 7

  Kaczor najchętniej wybrałby na premiera swojego kota, ale obawia się, że jest zbyt niezależny. Woli bezwolne i posłuszne pacynki. Dupa nie odbiega od tego szablonu. Ot, wierzgnął, pokazali mu gdzie jego miejsce i już drugi raz tego nie zrobi. Zaczyna się sezon więc pojedzie odreagować na NARTY!

 • jggc

  Oceniono 10 razy 6

  W lipcu nie było żadnego wybicią sie na niezależność. Kaczor razem z Adriankiem zobaczyli dość silny opór przeciwko demolowaniu państwa i były pozorne Veta. Przeczekali i jak zrobiło się zimno zrobili co chcieli. Teraz okres przed zabobonnymi świętami więc katonaród nie ma czasu na "głupoty" a niestety tak postrzega się te ustawy (dopiera jak dotknie "niezawisły" pisowski sedzia jednego czy drugiego podniesie się spóźniony wrzask). Nie na darmo za pierwszej solidarności mówiło się "Zima wasza wiosna nasza" tak będzie i teraz.

 • najdul6

  Oceniono 5 razy 5

  to nie jest prezydent to jest jakiś pajac

 • plutoniczna

  Oceniono 7 razy 5

  Demokracja jest mordowana w biały dzień, gdzie jest głos Episkopatu?

  słyszycie tą krepującą ciszę????

  A na temat kobiecych tyłków mają zawsze tyle do powiedzenia. Zboczeńcy.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 4 razy 4

  A kto ma pomagać Dudzie, który notorycznie łamie konstytucję?

 • felucjan

  Oceniono 8 razy 4

  Duda musi wybrać: prezes, czy druga kadencja. Polacy potrafią zrozumieć "chorobę filipińską", ale nie tolerują ludzi bez charakteru.

 • siekier35

  Oceniono 5 razy 3

  pewnie dudi dawno z żoną nie spał
  dla tego taki brak zapału i inwencji
  adrian sam nie wierzy w siebie
  ot,mały chłopiec z procą i w krótkich rajtkach

 • Jan Staszic

  Oceniono 5 razy 3

  Im wczesniej prezydent skapituluje tym szybciej zachowa prawo do emerytury przed 65 rokiem zycia :)
  PIS w kazdej chwili moze zmienic ustawe o zaopatrzeniu bylych prezydentow ktora uderzy tylko w dude...
  Potem jeszcze TS na dokladke i powrot na UJ w nieslawie...
  Ciekawe co bedzie robil czerepach ???
  Moze zapisze sie do kukiza.

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 2

  Ch.. z nimi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX