Europosłanka ostrzega: Przez działania rządu, możemy stracić unijne fundusze

- Pieniądze na rozwój strukturalny mogą być uzależnione od przestrzegania prawa, a Komisja Wenecka bardzo wyraźnie mówi, że Polska tego prawa nie przestrzega - oceniła w Radiu TOK FM eurodeputowana PO, Róża Thun.

Poważne zagrożenie dla sądownictwa - tak komisja wenecka w piątek podsumowała zmiany zaproponowane przez PiS w ustawach o KRS i Sądzie Najwyższym. Zdaniem eurodeputowanej PO Róży Thun taka opinia będzie podpowiedzią dla innych instytucji europejskich, które będą projektować kolejną perspektywę budżetową, bo pojawiają się głosy, że przestrzeganie prawa będzie jednym z ważnych kryteriów.

A Polska prawa nie przestrzega...

W następnym budżecie siedmioletnim, który dla Polski jest niesamowicie ważny może być o wiele mniej pieniędzy. Pieniądze na rozwój strukturalny mogą być uzależnione od przestrzegania prawa, a Komisja Wenecka bardzo wyraźnie mówi, że Polska tego prawa nie przestrzega

- oceniła eurodeputowana PO.

Piotr Apel z Kukiz 15 dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość samo zapędziło się w kozi róg i nie bardzo ma jak z niego wyjść. Poseł przypomina, że to PiS poprosił o opinię komisję wenecką choć wcale nie miał ochoty wsłuchiwać się w jej opinie.

- To jest sytuacja w której najbardziej chyba zależy rządowi, żeby przejąć sądy a mniej żeby je zreformować. Bo sama reforma jest zbędna, bo najważniejsze, żeby sądzili nasi i o awansach decydowali nasi i to ma zaspokoić potrzebę reformy, którą widać na każdym kroku - mówił Apel.

Komisja wenecka po piątkowym posiedzeniu poinformowała że w listopadzie chciała odwiedzić Polskę w związku z projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, ale polskie władze chciały przesunąć wizytę na grudzień. W związku z tym opinię wydano bez przyjazdu do Polski, aby jak stwierdziła komisja „opinie były pomocne podczas dyskusji nt. sądownictwa w polskim parlamencie”.

Róża Thun i Piotr Apel byli wczoraj gośćmi Dominiki Wielowieyskiej: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (70)
Europosłanka ostrzega: Przez działania rządu, możemy stracić unijne fundusze
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 27 razy 15

  Piotr Apel z Kukiz 15 dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość samo zapędziło się w kozi róg i nie bardzo ma jak z niego wyjść.
  ***
  Poslowi Apel zapomnialo sie, ze to w duzej mierze dzieki wsparciu Kukiz15 moglo PiS zajsc do miejsca w ktorym sie znajduje, lamiac po drodze szereg praw, wlacznie z konstytucyjnymi.

 • 174pit

  Oceniono 21 razy 11

  I cały misternie wypowerpointowany program Morawieckiego uczynienie z Polski mocarstwa kosmicznego pójdzie się paść na zieloną trawkę.
  Ale tak to jest, gdy się własne majaki bierze za rzeczywistość.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 10

  Najzabawniejsze jest to że pieniądze z UE to jedyna prawdziwa gotówka jaką ten pożal się Boże rząd dysponuje, reszta to tylko numerki w księgach rachunkowych i jeden wielki dług (w tym roku znowu jakieś 40 miliardów w plecy) przypomnijcie sobie w którym miesiącu roku zbankrutował ZUS? Że co? Nie słyszeliście o tym???

 • frajtak

  Oceniono 17 razy 9

  E tam, ta ekipa nie będzie niczego żałować... Że też przypomnę motto polskiej prawicy, wypowiedziane w 1993 r. przez Heńka Goryszewskiego: "Nieważne, czy Polska będzie biedna czy bogata. Ważne, że będzie katolicka". No ale naj naj to być przy władzy.

 • aeromonas

  Oceniono 16 razy 8

  A po kolejnym roku zmasowanej propagandy w ku...zji pis urządzi referendum, w którym 60% obywateli zagłosuje za wyjściem z UE (gdyby przypadkiem zagłosowało tylko 49%, to odpowiednio "ustali wyniki")

 • sunzi15

  Oceniono 13 razy 7

  Ad- @Dodger Merciless "Powinni być zdelegalizowani"

  Ten nierzad, lamiac Konstytucje,
  dokonujac ZAMACHU STANU sam sie zdelegalizowal.
  stal sie NIERZADEM przestepcow.
  Nazistowska NS Partei PiS jest sprzeczna z Konstytucja
  i jako taka do delegalizacji.
  Winni przestepstw przeciwko Rzeczypospolitej do pierdla.
  Predzej czy pozniej to nastapi, a czas leci szybko.
  Tacy mocarze jak: Goering mial 53 lata, a Himmler 45,
  gdy skonczyli swoje podle zycie samobojstwem.

  Niektorzy z historii niczego sie nie nauczyli.

 • denoir696

  Oceniono 17 razy 7

  Ale trolli... :D Róża i prawda w oczy kole? :)

 • konfuziussagt

  Oceniono 14 razy 6

  Na jozina z Bazin w koncu znajdzie sie oprysk.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 9 razy 5

  Oby te pieniadze jak najszybciej zabrano katopolactwu i pisuarom. Niech sobie pozycza od pana Putina...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX