"Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem". Oburzenie po skandalicznych słowach z MSZ

- Ukraińcy mieszkają w Polsce, wspierają naszą gospodarkę, płacą podatki. Takimi wypowiedziami strzelamy sobie w kolano - stwierdziła Ewa Lieder z Nowoczesnej, którą oburzyły słowa Jana Parysa, szefa gabinetu Witolda Waszczykowskiego.

- To makabryczna, okropna wypowiedź - tak w programie "Wybory w TOK-u" Róża Thun z Platformy Obywatelskiej skomentowała słowa Jana Parysa.

Szef gabinetu Ministra Spraw Zagranicznych stwierdził w trakcie spotkania w prawicowym Klubie Ronina, że "istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski". - Wolna Ukraina jest polską racją stanu - podkreślała Róża Thun.

- Ukraina jest niezwykle uzależniona od tego jaka jest rola Polski w Unii Europejskiej, my zawsze byliśmy ich takim ambasadorem, bo byliśmy bardzo silni i mieliśmy znaczenie w RU. To się niestety już skończyło, będzie to bardzo trudno odbudować. Ale dla nas i dla naszego rozwoju gospodarczego zasadnicze jest to, co się dzieje na wschodzie - przekonywała Thun.

"Ukraińcy wspierają naszą gospodarkę"

Z kolei Ewa Lieder z Nowoczesnej zwracała uwagę, że mówiąc o relacjach pomiędzy Warszawą i Kijowem powinniśmy pamiętać o tym, że w Polsce mieszka bardzo dużo Ukraińców.

- Musimy mieć świadomość jak wielu Ukraińców jest w Polsce. Wystarczy się przejść po sklepach i restauracjach w Gdańsku czy Warszawie. Ukraińcy są u nas i wspierają naszą gospodarkę, płacą podatki. Takimi wypowiedziami strzelamy sobie w kolano - stwierdziła Lieder.

W najbliższą środę prezydent Andrzej Duda ma się udać z wizytą do Charkowa. Spotka się tam między innymi z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Całej audycji możesz posłuchać tutaj:

"W interesie Polski nie leży sytuacja, w której jesteśmy pokłóceni ze wszystkimi sąsiadami na wschodzie"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (281)
"Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem". Oburzenie po skandalicznych słowach z MSZ
Zaloguj się
 • lindhorst1

  Oceniono 68 razy 48

  Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy rząd PiS rzeczywiście realizuje politykę Kremla, to już chyba nie ma.

 • sir.fred

  Oceniono 37 razy 35

  Parys? To ten zięć ubeka jeszcze żyje i na dodatek udziela się w polityce? To dopiero nowina.

 • elinstal

  Oceniono 41 razy 31

  To się w nowomowie pislamskiej nazywa wstawanie z kolan. Normalny człowiek zaś odbiera to jako chamstwo i prostactwo.

 • mazzini890

  Oceniono 36 razy 26

  Rosyjskie media: Polska rozczarowała się Zachodem. To szansa dla nas
  Procesy zachodzące w Polsce, jak w innych krajach wschodnioeuropejskich, dają nadzieję na poprawę stosunków tych krajów z Rosją na tle ich rozczarowania drogą "czysto zachodnią" - ocenia portal Gazeta.ru wymieniając w tym kontekście zmiany w polskim rządzie.

  W komentarzu zamieszczonym w sobotę wieczorem portal zauważył, że "UE coraz częściej zarzuca polskim władzom odejście od wartości demokratycznych". "W listopadzie Parlament Europejski nawet przyjął rezolucję o sankcjach wobec Polski, działania władz nie zadowalają również polskiej opozycji - możliwe, że z tym jest związana i dymisja premier Beaty Szydło".

  "+Wyzywające zachowanie+ Warszawy mówi o tym, że Polacy rozczarowali się +czysto europejską+ drogą i to może wpłynąć na relacje Polski i Rosji" - ocenił portal. W tytule napisano, że "Polska jest zmęczona Europą" i to stanowi "szansę dla Rosji".

  "Demokratyczne ideały Zjednoczonej Europy w Polsce budzą, jeśli nie całkowite rozczarowanie, to są poddawane w wątpliwość" - powiedział portalowi Siergiej Oznobiszczew z Instytutu Ocen Strategicznych. Prognozuje on "pewien odwrót" od dotychczasowej drogi; jego zdaniem podobne procesy odbyły się już na Węgrzech i w Czechach.

  "Można mieć nadzieję, że Rosja wykorzysta to w celu uregulowania stosunków z Warszawą" - ocenił Oznobiszczew. Politolog wskazał, że Polska i Rosja pozostają sąsiadami i tego faktu nie można zmienić, a zatem "odnawianie więzi" między oboma krajami "ma sens".
  Z Moskwy Anna Wróbel
  Za: forsal.pl

 • dyst2

  Oceniono 29 razy 23

  Istnienie Polski nie jest niezbędnym warunkiem istnienia Unii Europejskiej i jej dobrych relacji z Rosja.

 • cezar85

  Oceniono 33 razy 23

  waszczu i przydupasy ciągle w formie

 • zenzaj

  Oceniono 19 razy 17

  Przypominam, że to właśnie Parys razem z Macierewiczem trzebili archiwa SB w czasach rządu Olszewskiego.
  I to dzięki teczkom, obaj teraz trzęsą Kaczyńskim i całą resztą tej pisowskiej bandy.

 • meimozuchikume

  Oceniono 19 razy 17

  www.se.pl/wiadomosci/polska/parys-zosta-skazany_78606.html
  Kolejny "ałtorytet moralny"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX