"Nie wiadomo, jak długo Mateusz Morawiecki będzie premierem" - ciekawa hipoteza prof. Rycharda

- Jarosław Kaczyński dopiero zacznie objazd po Polsce i może się okazać, że twardy elektorat powie nowemu premierowi "nie" - oceniał w TOK FM prof. Andrzej Rychard.

- W ciągu najbliższych dni, tygodni dopiero będziemy rozpoznawali jaka jest siła Mateusza Morawieckiego. Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby okazało się, że jego siła polityczna jest większa, niż do tej pory oceniano - a oceniano, że jego pozycja jest słaba, bo jest wręcz w PiS rodzajem "ciała obcego" - mówił w audycji "A teraz na poważnie" prof. Andrzej Rychard.

Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk podkreślał, że widać wyraźnie, iż Jarosław Kaczyński jest teraz głównym demiurgiem polskiej polityki - ale jednocześnie widać, że w partii są ogromne napięcia.

Prof. Rychard podkreślał, że zastanawiając się nad siłą polityczną - czy to Mateusza Morawieckiego, czy też np. prezydenta Andrzeja Dudy, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaka jest aktualna siła polityczna Jarosława Kaczyńskiego.

- I czy to, że on przeprowadził - zobaczymy, czy do końca skutecznie - kandydaturę Morawieckiego to jest jego pyrrusowe zwycięstwo, czy też jest to zwycięstwo, które doda mu więcej sił, więcej skrzydeł i teraz po objazdach po Polsce będzie bardziej cementował swoją pozycję - mówił gość audycji "A teraz na poważnie".

Myślę, że Jarosław Kaczyński bardzo dużo postawił na to, żeby premierem był Mateusz Morawiecki i na razie wydaje się, że odniósł zwycięstwo. jest jednak pytanie jak na ten ruch zareaguje twardy elektorat PiS.

- mówił prof. Rychard dodając, że jeśli zamysł był taki, by twardy elektorat uspokoić a jednocześnie zyskać więcej centrowego elektoratu dzięki kandydaturze Morawieckiego - to nie wie czy zakończy się to sukcesem.

Może stać się tak, że część dotychczasowego elektoratu PiS nie "kupi" Morawieckiego, a zbyt wielu centrowych wyborców nie uda się tą decyzją personalną przekonać do Prawa i Sprawiedliwości.

- Trzeba zatem pamiętać, że objazdy po Polsce Jarosława Kaczyńskiego dopiero się zaczynają. I wcale nie jest przesądzone, jak długo pan Morawiecki będzie premierem. Bo w którymś momencie może okazać się, że trzeba będzie mu powiedzieć, iż elektorat mówi mu "nie". Moim zdaniem czas trwania Morawieckiego na tym stanowisku nie jest jeszcze dokładnie określony - mówił prof. Rychard.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (30)
"Nie wiadomo, jak długo Mateusz Morawiecki będzie premierem" - ciekawa hipoteza prof. Rycharda
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 14 razy 10

  Jarek nie ma siły na objazdy, szczytem jego możliwości jest drabinka raz w miesiącu. Zaczęło mu się to wszystko rozłazić, a jak się porządnie rozejdzie, to się te jego wszystkie kundle rzucą sobie na wzajem do gardeł. Będzie na co popatrzeć.

 • valentin1943

  Oceniono 13 razy 9

  Jest mi bardzo żal naszego Najukochańszego Przywódcy, Wielkiego Geniusza od czasów Jana III Sobieskiego, Prezesa Tysiąclecia, który zamiast siedzieć w apartamencie przy Nowogrodzkiej musi z bolącym kolanem jeździć po umęczonym kraju i przekonywać lud smoleński do swoich genialnych decyzji.

 • aeromonas

  Oceniono 11 razy 7

  Nie wiem, kto to jest "centrowy elektorat", ale nikt normalny nie będzie już nigdy głosował na PiS.

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 5

  Sluchalem zaprzysiezenia i kiedy bylo "tak mi dopomoz Bog"chcialo mi sie rzygac,przy Maciorowiczu to nawet troche mi sie ulalo.A Tatus z Mamusia mowili o katolickim kuzwa wychowywaniu swojego "dzika"majacego dobro Polski na wzgledzie.Widzisz do czego doprowadzilo Cie to wychowanie Mateuszu,klamiesz,kluczysz,oszukujesz,jestes zwykla menda katolicka majaca tylko swoje banksterskie dobra na wzgledzie.Wstyd podparty "gazeta polska" i radiem ,ktore ma rydzykowego ryja redemptorystow.Nie wiem czy wiesz ,napewno nie ,ze za zdradzieckawspolprace z zaborcamiredemptorysci Ustawa Sejmu Polski z roku1808 zostali na ZAWSZE pozbawieni prawa nauczania w granicach Polski,na zawsze katolickmendo.Mendo bo twoje pierwsze kroki byly wlasnie skierowane do tego bagna i tam zapewniales ze bedziesz walczyl z dechrystianizacja Europy.To znaczy ze bedziesz nauczal i propagowal to co powyzej, klamania,kluczenia oszukiwania i innych swinstw w czym kosciolkatolicki jest mistrzem.Dlatego nie zycze ci powodzenia ,zycze abys upadl na pysk razem z twoimi PiSsowieckimi mocodawcami.

 • igaks50ks5

  Oceniono 7 razy 3

  Morawiecki to kolejna Marionetka Kaczynskiego...Szambo pisowskie...

 • Aleksandra Wróbel

  Oceniono 6 razy 2

  nie zdziwię się jak Kaczyński jutro albo za dwa tygodnie odwoła Morawieckiego a powoła znowu Szydło. On już sprawdził że jego wyznawcy łykną wszystko.

 • drugiepietro

  Oceniono 3 razy 1

  Mały wypchnął tęgą i przepchnął dużego - mocarz nad mocarze .

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 3 razy 1

  Moim zdaniem Morawiecki ma czas od 4 do 6 miesięcy. Potem premierem mianuje się Kaczyński!

 • Jan Staszic

  Oceniono 9 razy 1

  Jesli pensja minimalna dla polakow zostanie podniesiona do 3000PLN netto na reke to morawiecki dostanie kredyt zaufania od elektoratu PIS.
  Tylko w ten sposob ma zagwarantownae poparcie SUWERENA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX