"Nie wiadomo, jak długo Mateusz Morawiecki będzie premierem" - ciekawa hipoteza prof. Rycharda

- Jarosław Kaczyński dopiero zacznie objazd po Polsce i może się okazać, że twardy elektorat powie nowemu premierowi "nie" - oceniał w TOK FM prof. Andrzej Rychard.

- W ciągu najbliższych dni, tygodni dopiero będziemy rozpoznawali jaka jest siła Mateusza Morawieckiego. Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby okazało się, że jego siła polityczna jest większa, niż do tej pory oceniano - a oceniano, że jego pozycja jest słaba, bo jest wręcz w PiS rodzajem "ciała obcego" - mówił w audycji "A teraz na poważnie" prof. Andrzej Rychard.

Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk podkreślał, że widać wyraźnie, iż Jarosław Kaczyński jest teraz głównym demiurgiem polskiej polityki - ale jednocześnie widać, że w partii są ogromne napięcia.

Prof. Rychard podkreślał, że zastanawiając się nad siłą polityczną - czy to Mateusza Morawieckiego, czy też np. prezydenta Andrzeja Dudy, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaka jest aktualna siła polityczna Jarosława Kaczyńskiego.

- I czy to, że on przeprowadził - zobaczymy, czy do końca skutecznie - kandydaturę Morawieckiego to jest jego pyrrusowe zwycięstwo, czy też jest to zwycięstwo, które doda mu więcej sił, więcej skrzydeł i teraz po objazdach po Polsce będzie bardziej cementował swoją pozycję - mówił gość audycji "A teraz na poważnie".

Myślę, że Jarosław Kaczyński bardzo dużo postawił na to, żeby premierem był Mateusz Morawiecki i na razie wydaje się, że odniósł zwycięstwo. jest jednak pytanie jak na ten ruch zareaguje twardy elektorat PiS.

- mówił prof. Rychard dodając, że jeśli zamysł był taki, by twardy elektorat uspokoić a jednocześnie zyskać więcej centrowego elektoratu dzięki kandydaturze Morawieckiego - to nie wie czy zakończy się to sukcesem.

Może stać się tak, że część dotychczasowego elektoratu PiS nie "kupi" Morawieckiego, a zbyt wielu centrowych wyborców nie uda się tą decyzją personalną przekonać do Prawa i Sprawiedliwości.

- Trzeba zatem pamiętać, że objazdy po Polsce Jarosława Kaczyńskiego dopiero się zaczynają. I wcale nie jest przesądzone, jak długo pan Morawiecki będzie premierem. Bo w którymś momencie może okazać się, że trzeba będzie mu powiedzieć, iż elektorat mówi mu "nie". Moim zdaniem czas trwania Morawieckiego na tym stanowisku nie jest jeszcze dokładnie określony - mówił prof. Rychard.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

TOK FM PREMIUM