"Mało konkretów. Dużo historii" - expose Morawieckiego komentują dziennikarze TOK FM

Mało konkretów, i specyficzna narracja w sprawie najnowszej historii Polski: Maciej Głogowski, Agnieszka Lichnerowicz i Agata Kowalska na gorąco komentowali w studio Radia TOK FM sejmowe expose premiera Mateusza Morawieckiego

- Moim zdaniem to wystąpienie nie było konkretne - mówił  Maciej Głogowski. - Było sporo odniesień do historii, historii interpretowanej w sposób właściwy dla Mateusza Morawieckiego. Tego można było się spodziewać, trudno zatem się dziwić. Wizja państwa, polityki gospodarczej wydaje mi się niespójna. Wielka Polska, wielka i nowoczesna gospodarka - to świetne pomysły. Tylko czemu tak bardzo chcemy odżegnywać się od zagranicy? Z jednej strony premier mówi, że jesteśmy w Europie, jesteśmy w UE, ale nowy model gospodarczy mamy budować najlepiej bez zagranicy. I zaraz po tym chwalimy się nowymi montowniami zagranicznych koncernów. Czy to logiczne? Dalej, służba zdrowia. Było o niej sporo.

Szkoda, że o pieniądzach premier Morawiecki tylko wspomniał, a jednocześnie oczekuje, że pracownicy ochrony zdrowia wezmą z rządem współodpowiedzialność za politykę zdrowotną. Mieszkania - nowy priorytet. Dobrze, ale o tym już słyszeliśmy. Czas na konkrety. Energetyka i środowisko to też był ciekawy temat. Problem smogu nareszcie podniesiono do rangi expose. A dalej węgiel i odnawialne źródła energii - ocenione jako ważne. A ten sam rząd, bo premier Morawiecki mówi o kontynuacji rządu, rozsadził sektor wiatraków. Wolałbym jedną, dwie propozycje, ale spójne i przemyślane

- mówił.

Spojrzenie w przeszłość. I pomysły na przyszłość

Gospodarz magazynu "EKG" podkreślił, że dużą część wystąpienia nowy premier poświęcił historii.W tej części wystąpienia było nawiązanie do ojca nowego premiera. Kornel Morawiecki oczywiście był na sali - jest posłem. Były też odwołania do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wspomnienie jego brata i partii Porozumienie Centrum.

- Nie było natomiast nawiązania do prezydenta Lecha Wałęsy czy premiera Tadeusza Mazowieckiego - zauważała Agnieszka Lichnerowicz. - Więc za każdym razem, kiedy premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że mamy być jedną wspólnotą, to warto pamiętać, że interpretacja historii Polski w jego wykonaniu miała swoistą, wyselekcjonowaną linię narracyjną. Podobnie, jak zdanie, że polskie dzieje to jedna z najbardziej inspirujących historii świata, że świat powinien lepiej poznać nasz wkład w walkę o wolność i sprawiedliwość.

-  Żeby państwo mnie dobrze zrozumieli, kontynuowała Lichnerowicz, uważam wiele wydarzeń w historii Polski za inspirujące. Denerwują mnie, tak jak wszystkich,  przekłamania naszej historii jakie zdarzają się za granicą, ale też trzeba mieć proporcję i jakąś świadomość znaczenia Polski na świecie i znać historię wielu różnych krajów.

- Najwięcej konkretów padło w tym wystąpieniu w sprawie polityki zdrowotnej - dodawała Agata Kowalska.

- Premier powrócił do standardów okołoporodowych, zniesionych przecież przez ministra Radziwiłła: Tutaj padło, że będą nowe i że będą obowiązywały. Więc: może jest to zapowiedź zmian w tym resorcie, może to już nie Konstanty Radziwiłł będzie wyjaśniał, na czym polegać ma, zapowiedziany przez Morawieckiego: Narodowy Instytut Onkologii. Ciekawy był też wątek związany z resortem środowiska i mocna zapowiedź uszanowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej - mówiła Kowalska.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
"Mało konkretów. Dużo historii" - expose Morawieckiego komentują dziennikarze TOK FM
Zaloguj się
 • 55pagus

  Oceniono 4 razy 4

  Napruty religijnymi frazesami ojdyra Rydzyka (rzeczywistego szefa polskiego kościoła), prowadzony na schizofrenicznym pasku kurdupla-prezesa, zależny od spekulacyjnych milionów, które zgromadził za czasów pracy w NIEPOLSKIM banku, HIPERKARIEROWICZ MORAWIECKI będzie uzdrawiał Polskę, Polaków i (pękam ze śmiechu!) CHRYSTIANIZOWAŁ Europę!!! Ponieważ polski kler wydoił już naiwnych w kraju i jak każdy imperialista potrzebuje nowych kolonii, więc hyc na Europę - TAM JESZCZE JEST NIEBYWAŁA KASA!

  MORAWIECKI, NOWOCZESNY KRZYŻAK (tak!) BĘDZIE "OŚWIECAŁ" DURNYCH EUROPEJCZYKÓW "POLSKĄ NOWOCZESNOŚCIĄ", do której namawiał feudalny, autorytarny władca antydemokratycznego Watykanu, czyli Karol Wojtyła.

  MORAWIECKI BĘDZIE CHRYSTIANIZOWAŁ EUROPĘ!!!

  Czym?

  Polskim pogaństwem

  Ale mnie nawiedzony idiota ubawił...

 • gastarbajter

  Oceniono 10 razy 4

  Czyste powietrze i wegiel, pojednanie narodu i sady Ziobry, Polacy wracajcie i placcie podatki na media pisowskie, ojca Rydzyka, rozwalony ZUS i 500+ dla wybranych.
  Gratuluje optymizmu Panu Morawieckiemu i zapewniam, ze przyjade do Polski, ale tylko zaglosowac przeciw PIS i wroce do Niemiec patrzec co bedzie dalej. Jak za 20 lat PIS bedzie rozliczony i Jerzy Sosnowski znow bedzie w Trojce, to wroce. Pozdrawiam

 • 55pagus

  Oceniono 3 razy 3

  LUDZIE!!!

  ŻEBY NIE ZWARIOWAĆ, CZYTAJCIE

  GOMBROWICZA! GOMBROWICZA! GOMBROWICZA!

  Proszę o cytowanie GOMBROWICZA w mediach:

  JACKOWI ŻAKOWSKIEMU
  TOMASZOWI STAWISZYŃSKIEMU
  JANOWI HARTMANOWI
  DOMINICE WIELOWIEJSKIEJ
  KAROLINIE LEWICKIEJ
  a także
  JANOWI WRÓBLOWI !!!

  ... bo oszaleję...

 • hristoforos

  Oceniono 9 razy 3

  Kiedy patrzę na te PiS-owskie gębulki , a w szczególności na "Pokurcza", to jestem za aborcją..

 • keram01

  Oceniono 6 razy 2

  Roztacza iluzję , mami słuch okrągłymi słowy. Jarmarczny kuglarz co zwodzi gawiedź. Co pokazał przez dwa lata jako minister finansów ? Nic bo co miał pokazać magister po Politechnice.

 • gblo

  Oceniono 10 razy 2

  Ogólniki , mity i legendy. Czekam na ten milion aut elektrycznych i kolej próżniową. Próżnia to będzie ,ale w budżecie.

 • protonalfa

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego Morawiecki, który walczył o wolną Polskę z okupantem, nawołuje nas teraz do zaprzestania walki o wolną Polskę?! Dlaczego Morawiecki nawołuje do zaprzestania walki o demokratyczną Polskę, o wolne media, sprawiedliwe Sądy, o prawa połowy Polaków, którzy nie głosowali na PiS?! Tak tak, PiS dba tylko o interesy swoich wyborców, a nie wszystkich Polaków, a to nie ma nic wspólnego z demokracją!!!

 • pollako

  Oceniono 7 razy 1

  Morawiecki jeśli naprawdę chcesz dbać o dobro obywateli i o RP...wypowiedz Umowę Konkordatu z Watykanem.
  Bo rząd i naród polski utrzymuje obce państwo Watykan i jego obywateli.
  Z pieniędzy wydawane na kościół katolicki polski emeryt może mieć o 500zł większą emeryturę.

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 1

  ...a była prezentacja? biedny bankster po nocach nie śpi i głodny (bo nie można jeść bo post) i dłubie w powerpoint :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX