PiS łaskawy. Chwalą się, że przy projekcie zmian o ordynacji, wzięli pod uwagę... głos suwerena

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie poprawek do własnego projektu zmian w ordynacji wyborczej, którym zajmuje się Sejm.

Poseł PiS Marcin Horała zadeklarował, że Jednomandatowe Okręgi Wyborcze pozostaną w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. W większych gminach PiS proponuje wybory proporcjonalne. Zaproponowano też wydłużenie kadencji w samorządach do lat pięciu.

Jednym z punktów zapalnych dla PKW była kwestia powołania 400 komisarzy wyborczych, ale jak zapowiedział Marcin Horała, PiS zmienił zdanie w tej kwestii. - Zmniejszamy liczbę komisarzy wyborczych. PKW miała taką uwagę, że nie poradzi sobie z powołaniem prawie 400 komisarzy wyborczych. W związku z tym proponujemy, by było to po jednym komisarzu na okręg wyborczy do Senatu, czyli 100 komisarzy. Będą też oni mieli w najbliższych wyborach nieco mniej pracy - powiedział Horała.

Dodał, że uprawnienia rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do ustalania okręgów wyborczych, pozostają na razie bez zmian.

- Wprowadzamy zapis przejściowy. W najbliższych wyborach to samorządy nadal będą decydować o tym, jak będą wyglądać okręgi wyborcze do rad gmin czy rad powiatu. Co więcej, jest to też odpowiedź na te właśnie zarzuty opozycji, że PKW sobie nie poradzi, że system wyborczy sobie nie poradzi z dużą liczba nowych okręgów wyborczych. Otóż tych okręgów prawie nie będzie - powiedział Horała.

Poseł Horała zaznaczył, jak wielkoduszny jest PiS, który zdecydował się zweryfikować swoje poprawki w ustawie o okręgach wyborczych.

Pomimo że, jako partia rządząca większością moglibyśmy przyjąć postulaty, które uważamy za słuszne, wsłuchiwaliśmy się w głos opinii społecznej, korporacji samorządowych, wsłuchiwaliśmy się nawet w głos nawet posłów opozycji.

Partie opozycyjne, Platforma Obywatelska i Nowoczesna zapowiedziały już, że złożą wniosek o odrzucenie projektu. W opinii posłów opozycji, ustawy nie da się już naprawić.

Zobaczcie też:

Kraśko broni Morawieckiego przed nim samym

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM