"Polska bez wolnych sądów i wyborów będzie kadłubkiem, a nie wolną Polską"

W blisko 80 miastach zorganizowany będzie "Łańcuch światła" w obronie niezależnych sądów i wolnych wyborów. "To moment próby i ostatni dzwonek. To także test dla Prezydenta, na ile jest strażnikiem Konstytucji, a na ile notariuszem, wykonującym instrukcji swojego obozu politycznego" - piszą organizatorzy akcji.

Manifestacje przed Senatem, w którym trwają prace nad kontrowersyjnymi ustawami o SN i KRS, trwają od wtorku. Uczestnicy protestów apelują do senatorów, by nie popierali przepisów, które upolityczniają wymiar sprawiedliwości.

W tym samym czasie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją przepisów wyborczych. Pomysły PiS krytykują eksperci, z PKW na czele, opozycja i obywatele.

- Polska bez wolnych sądów i wolnych wyborów będzie jakimś kadłubkiem, a nie wolną Polską - mówiła w TOK FM Elżbieta Podleśna z warszawskiego Strajk Kobiet, która protestuje przed parlamentem. Tak jak protestowała latem, gdy Sejm po raz pierwszy uchwalał ustawy upolityczniające wymiar sprawiedliwości.

"Senatorze, jeszcze możesz!" - manifestacja przed Senatem

- Jestem tam po to, by samej wzbudzać w sobie nadzieję, i budzić nadzieję w innych. To nadzieja na to, że są ludzie, którzy zauważają niegodność tego, co się dzieje, że zauważają destrukcyjny charakter wprowadzanych zmian - powiedziała w rozmowie z Agatą Kowalską.

Łańcuch światła

Dziś przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie oraz w blisko 80 innych miastach w Polsce odbędzie się kolejny już Łańcuch światła, inicjatywa Akcji Demokracji.

"To moment próby i ostatni dzwonek. Dla nas będzie testem czy potrafimy jeszcze raz pokazać nasz sprzeciw, niezależnie czy mieszkamy w Warszawie czy niewielkim miasteczku. To także test dla Prezydenta, na ile jest strażnikiem Konstytucji, a na ile notariuszem, wykonującym instrukcji swojego obozu politycznego.Zbudujmy razem #ŁańcuchLudzi, który połączy Polskę od Morza do Tatr" - apelują organizatorzy.

W Warszawie uczestnicy akcji spod Pałacu Prezydenckiego mają przejść przed budynki parlamentu.

"SOS dla Polski. Uwaga policja, tu obywatele">>>

Całej rozmowy Agaty Kowalskiej z Elżbietą Podleśna można posłuchać tu:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
"Polska bez wolnych sądów i wyborów będzie kadłubkiem, a nie wolną Polską"
Zaloguj się
 • 2003stypa

  Oceniono 9 razy 7

  JEŻELI sondaże są prawdziwe to 50% Polaków ma w d... wolne sądy.Po sklepem czy plotkując z sąsiadką i tak gadam co chcę,przestępcą nie jestem więc co mi tam sądy, wacha do bryki na stacjach jest,sklepy pełne towaru, net chodzi... no to o co chodzi??? To jest sposób myślenia dużej części naszego Narodu (czy może narodku?)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 6

  50 procent obywateli wybrało by PiS. Przed wyborami 15 procent wybrało by nawet JKM, bo chciał oczyścić ten burdel w Brukseli. Demagogia ma koniunkturę. 45 procent kraju to obywatele żyjący według pór roku, większość z gospodarstwem nie większym niż 5 ha. PiS może tu rządzić dziesięciolecia. Pieniądze z EU płyną. Tylko do czasu...

 • siekieraaxe

  Oceniono 5 razy 3

  Szanowni Panstwo. Do roku 2002 mieszkałem w Nimczech , obecnie w Polsce.
  Taki pech ze tam i tu maiłem kłopoty z sasiadmi zakłocakacymi cisze nocną
  W Niemczech:
  to było trzy tygodnie czekania , jedna spraw w sadzie, 180 E kary i spokój
  W Polsce:
  Trzy lata w sadach, cztery sparawy, 13 tys kosztów, 21 rozpraw i wielkie g.....
  Dlaczego Timmermans i Juncker nie pozwlaja, aby Polacy spróbowlai cieszyc sie sprawnym panstwem? Dlacego sedziówmusz powoływac inni sedziowie , tak jak nie jest w BRD?
  Bo oni trajtuja nas ciagle jak murzynów w soich dawnych koloniach. My na to, co oni maja od dawna, NIE ZASDLUGUJEMY

 • Dodger Merciless

  Oceniono 5 razy 3

  Niezależne sądy są w niebie.Nie ma sędziów którzy nie mają poglądów politycznych,kulturowych i obyczajowych.Każdy sędzia jest chowany przez ojca i matkę w rodzinie a jaka to jest rodzina to różnie może być.

 • rdaneel

  Oceniono 5 razy 3

  A było wsadzić Ziobrę do paki.
  Ale nie ma problemu: wygrajcie wyboru a następnie:
  - pozbawcie Piotrowicza, Klempy i Szydło immunitetów (tak głosowaliśmy bo wola suwerena)
  - wsadźcie ich do pierdla na 30 lat (nasze sądy bo PiS nam załatwił)

  Proste jak fajerka....

 • benek231

  Oceniono 5 razy 3

  "W Warszawie uczestnicy akcji spod Pałacu Prezydenckiego mają przejść przed budynki parlamentu."
  ***
  A dlaczego nie pod Palac Biskupow?! Przeciez to kler jest najbardziej odpowiedzialny za PiS i to co PiS wyczynia. To na zamowienie kleru Kaczynski zniszczyl demokracje, gdyz ta nie lezala klerowi od samiutkiego poczatku (nie dawala stalego i najlepszego miejsca przy korycie, oraz najwiecej do powiedzenia, przy czym dawala cala mase nikomu niepotrzebnych wolnosci). Zatem z protestami nalezy udawac sie do glownego machera wydarzen - do biskupow. By w koncu dotarlo do nich, ze narod wie kto odpowiedzialny jest za niszczenie demokracji i Polski. I wie takze kogo pociagnie do odpowiedzialnosci karnej.

 • obeznany

  Oceniono 9 razy 3

  Obłęd. Komuna ukształtowała Kaczyńskiego i jest jego tak wielką obsesją, że prawie 30 lat po jej upadku ciągle z nią walczy jak don Kiszot – metodami Komuny!
  Kiedy skończy się ta obsesja starego pryka i kiedy wejdziemy wreszcie w 21 wiek?

 • realistas

  Oceniono 2 razy 2

  Wolne sądy kasował carat po powstaniu listopadowym i w okresie stalinowskim. Po raz trzeci robi to Kaczor. Nawet w stanie wojennym polskie sądy miały więcej niezależności niż teraz.

 • Tadeusz Sikorski

  Oceniono 4 razy 2

  To są bardzo wolne sądy,można powiedzieć że bardzo powolne.Prosta sprawa a rozpraw 55.Bo to mnie podnieca to się nazywa kasa.Odciąć ryje od koryta i płacić stawkę 10,50 na godzinę.Bo tyle warta jest praca nieroba!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX