"Dobra Zmiana jest możliwa" - przekonuje w mocnym apelu Piotr Kraśko

Komisja Europejska może dziś przekazać Radzie Unii wniosek o rozpoczęcie procedury uznania Polski za kraj trwale łamiący zasady praworządności z art. 7 traktatu UE.

- W dzisiejszej prasie znajdziemy masę długich i ciekawych artykułów dotyczących naszych relacji z Europą - powiedział w dzisiejszym przeglądzie prasy Piotr Kraśko. - Chodzi przede wszystkim o o artykuł 7 Traktatu o UE. Nie zastosowano dotąd takiej procedury wobec żadnego kraju członkowskiego. Dlatego chciałbym przekonać pana premiera, naszą dyplomację, do dwóch haseł, które - jeśli w nie państwo uwierzą - proszę traktować jak swoje. Dobra Zmiana jest możliwa i naprawdę czas już na dobrą zmianę w relacji z Europą. Polska nigdy nie będzie tak silna jak wtedy, kiedy będzie miała silną pozycję w Europie - dodał dziennikarz.

Możemy być wielkim graczem

- Wielka Brytania występuje z Unii Europejskiej. To będzie bardzo skomplikowany proces. Ale to jest miejsce, które Polska może zająć - podkreślił Kraśko. - Proszę nie mówić, że Komisja Europejska albo wielcy gracze w Europie uwzięli się teraz na Polskę, dlatego, że Polska odgrywa teraz jakaś potężną rolę w naszej części Europy, że uniemożliwia innym prowadzenie tutaj swojej polityki. Otóż nie jesteśmy najważniejszym graczem w naszym regionie. Największą gospodarką, największym krajem? Tak. Ale proszę pamiętać o tym, ze państwa bałtyckie są w strefie euro. Słowacja jest w strefie euro. Słowacja się zastanawia czy to dobrze, że wojska amerykańskie są na wschodniej flance NATO. Węgry robią wielkie interesy z Putinem, a Putin przyjmowany jest w Budapeszcie niemal jak car. Andrej Babiš, nowy premier Czech mówił w kampanii, że w relacji z Europą nie będzie podążał drogą Wiktora Orbána i Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił prowadzący audycję.

Kraśko dodał, że nie jesteśmy dominującym graczem tej części Europy. - Tak nie jest. Ale nawet gdyby tak było, to nie może być szczyt naszej ambicji. My musimy być wielkim graczem nie w Grupie Wyszehradzkiej, to nie powinno być marzenie Polskiej dyplomacji. Powinniśmy być wielkim graczem w Europie - powiedział dziennikarz.

Polska ma teraz wielką szansę

Dodał, że Europa się zmienia, a po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, to Polska będzie największym krajem spoza strefy euro. - I to my możemy łączyć te dwie strefy. To my możemy mieć pomysł na Europę, mieć pomysł na świat, a nie tylko pomysł na to, by Viktor Orbán zablokował sankcje przeciwko Polsce. To nie może być marzenie polskiej dyplomacji, naprawdę panie premierze - powiedział Kraśko.

- I naprawdę, proszę mi wierzyć - dodał - damy radę to zrobić. To nie jest tak, że jakikolwiek program społeczny, czy pana program inwestycyjny mogą być zrealizowane tylko wtedy, gdy przepchnięte zostaną ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Absolutnie nie jest to konieczne dla zmieniania Polski. Proszę w to nie wierzyć. Damy radę zmieniać Polskę na lepsze, nie dewastując Sądu Najwyższego i nie zmieniając KRS i  budując silną pozycję Polski w Europie. I proszę w to uwierzyć. Dobra zmiana jest możliwa w relacjach z Europą - zakończył swój apel Piotr Kraśko.

Więcej w porannym Przeglądzie Prasy.Kuriozalna wymiana zdań między Wielowieyską a rzecznikiem prezydenta

TOK FM PREMIUM