Duda może cofnąć uruchomienie art. 7. "Usiadłem i napisałem krótki liścik do pana prezydenta"

- Wygaszenie procedury uruchomionej przez KE mogłoby nastąpić wobec, przynajmniej częściowego, wycofania niekorzystnych zmian w prawie - tłumaczy w TOK FM Jan Truszczyński. Jak wyjaśnia b. główny negocjator członkostwa Polski w UE, bardzo dużo zależy od prezydenta Dudy.

Komisja Europejska zadecydowała o uruchomieniu wobec Polski art. 7 Traktatu o UE. Wobec żadnego innego kraju takiego postępowania Bruksela dotąd nie wszczęła.

Czy uruchomioną raz procedurę można przerwać?

- Wygaszenie uruchomionej procedury mógłby nastąpić wobec, przynajmniej częściowego, wygaszenia niekorzystnych zmian w prawie. Warszawa musiałaby się wycofać, przynajmniej z części rzeczy wprowadzonych w sprawach o sądach, SN. KRS - wyjaśnił w magazynie "EKG" Jan Truszczyński.

Obecnie dwie kontrowersyjne ustawy, przyjęte w piątek przez Senat, czekają na decyzje prezydenta. I to kluczowy dla sprawy moment.

- Wszyscy piszą do pana prezydenta, to i ja usiadłem i napisałem krótki liścik. Wskazujący, że w jego ręku jest zapobieżenie uruchomienia art. 7. Wystarczy weto w stosunku do ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - mówił główny negocjator członkostwa Polski w UE.

"Uruchomienie art. 7 może zwiększyć poparcie dla PIS. 'Będziemy się barbaryzować'">>>

Jan Truszczyński, podkreślił w rozmowie z Maciejem Głogowskim, że to nie pierwszy list, jaki napisał do prezydenta Andrzeja Dudy. - Na żaden wcześniejszy nie odpowiedział. Ale listy, który pisałem przy różnych okazjach, do pani Szydło albo do niektórych ministrów rządu RP, zostawały zawsze bez jakiejkolwiek reakcji - przyznał gość "EKG".

Nie było innego wyjścia

- Robimy to z ciężkim sercem, ale Polska nie zostawiła nam wyboru - mówił Frans Timmermans, ogłaszając decyzję o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu. Jak podkreślił  wiceszef KE, "cała struktura polskiego sądownictwa została naruszona"  w wyniku wprowadzenia nowelizacji ustawy o ustroju powszechnym.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
Duda może cofnąć uruchomienie art. 7. "Usiadłem i napisałem krótki liścik do pana prezydenta"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 37 razy 21

  Nigdy nie jest to przyjemne jak inni, zagranica, UE, wtraca sie do naszych spraw. Trzeba sobie jednak niestety jasno powiedziec, ze UE ma w tej sprawie calkowita racje, i ma nie nie tylko prawo, ale wrecz obowiazek interweniowac w takiej sytaucji do jakiej doszlo w Polsce za rzadow Kaczynskiego i PIS-u, kiedy jest lamana Konstytucja, prawo, i demokracja i praworzadniosc sa po prostu mocno zagrozone. Polska wstapila do UE dobrowolnie, i ma z tego tytulu nie tylko przywileje i pieniadze, ale takze obowiazki. Na Dude nie ma co raczej za bardzo liczyc, ale zobaczymy, 90% pewnosci, ze podpisze te nieszczesne ustawy o KRS i SN, minimalnie moze wieksza niepewnosc przy ustawie o SN, ale bez przesady.

 • jndy

  Oceniono 22 razy 12

  pRezydent nie ma interesu by zapobiegać ew. sankcjom. Działania Komisji Europejskiej propaganda PIS będzie przedstawiać jako akt wrogi wobec Polski i w ten sposób konsolidować elektorat. Komisja Europejska zamiast nakładać sankcje na Polskę powinna. rekomendować listę osób niepożądanych na terenie poszczególnych krajów unijnych z tytułu naruszania przez nich praworządności w Polsce i propagujących w ten sposób łamanie praworządności w Europie. .Posłowie PIS odczuliby na własnej skórze , że są Europejczykami drugiego sortu..

 • duchswiety124

  Oceniono 13 razy 11

  Prezydent Polski? To jakiś oksymoron (jesli sie ma na mysli Dudusia-pisusia)

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 9

  No to mamy kolejnego "wroga".
  Dumny naród polski musi się zjednoczyć do heroicznej walki o wolność w rozwalaniu Państwa i jego demokratycznych struktur. Nikt nie będzie nam udowadniał, że czarne jest czarne.
  Tylko my możemy krytykować Unię. Polska Polska uber ales.

 • fu_pis

  Oceniono 20 razy 8

  Czy ambroży okaże się pieskiem piSSuarni, czy prawdziwym mężem stanu. Wkrótce się dowiemy!

 • stefan4

  Oceniono 9 razy 7

  > podkreślił w rozmowie z Maciejem Głogowskim, że to nie pierwszy list, jaki napisał do prezydenta
  > Andrzeja Dudy. - Na żaden wcześniejszy nie odpowiedział. Ale listy, który pisałem przy różnych
  > okazjach, do pani Szydło albo do niektórych ministrów rządu RP, zostawały zawsze bez
  > jakiejkolwiek reakcji

  Ale proszę nie wątpić, że były starannie dołączane do Pańskiej teczki. W odpowiedniej chwili zostaną wykorzystane. Oczywiście przeciwko Panu.

 • jarmulka

  Oceniono 17 razy 5

  Polaki, wy musicie zrozumiec ze jestescie narodem slabym, bezmyslnym i sprzedajnym. Europa dala wam szanse by wyjsc na ludzi a wy to zniszczyliscie, jak zawsze. Zdradzacie od setek lat, nigdy nie mieliscie i nie macie przyjaciol. Nie tak dawno zdradziliscie ZSRR a teraz zdradziliscie EU. Wasze polozenie w Europie nie ma zadnego znaczenia bo mozna was obejsc, objechac czy przeskoczyc Komu wy jestescie potrzebni poza rynkiem zbytu, tania sila robocza i politycznym pieniactwem.

 • robertqq

  Oceniono 20 razy 4

  prosiłbym Pana Timmermansa , żeby nie używał zdania "Polska nie zostawiła prawa wyboru "..to prezes rzadzący polskim rzadem nie pozostawił wyboru...dziękuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX