Opozycja po decyzji KE: PiS sam jest sobie winien, teraz musi wreszcie zrobić krok w tył

Rząd PiSu dostawał wiele ostrzeżeń ale nic nie robił - mówią liderzy opozycji o decyzji Komisji Europejskiej, która postanowiła uruchomić wobec Polski tzw. artykuł 7., nazywany inaczej "opcją atomową".

Pierwszy raz w historii Komisja Europejska uruchomiła art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski - powodem jest łamanie praworządności przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi między innymi o reformę sądownictwa i upolitycznienie Trybunału Konstytucyjnego - bo te działania łamią unijne przepisy. Unijna procedura określana jest mianem "opcji atomowej", bo jednym ze skutków jej uruchomienia może być nałożenie na kraj UE sankcji.

Do uruchomienia tak ciężkich dział przez Komisję Europejską nie musiało dojść

- mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Przypominał zarazem niedawną wizytę w Brukseli nowego premiera, Mateusza Morawieckiego, który miał - wg deklaracji - budować lepsze relacje obecnych władz Polski z przedstawicielami Unii Europejskiej a pierwszą swoją wizytę w roli premiera Morawiecki skrócił.

Jak relacjonuje z Sejmu reporter TOK FM Wawrzyniec Zakrzewski liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer wierzy, że pełnego zastosowania

artykułu 7 nie dojdzie, tyle tylko że PiS musi zrobić krok w tył - bo dalsze procedury zostały zastosowane przez Komisję Europejską dlatego, że dotąd polski rząd nic sobie nie robił z uwag KE.

Komisja Europejska, poza uruchomieniem artykułu 7, skierowała także do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych.

"Prezydent może wstrzymać procedurę wszczęta przez KE"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Opozycja po decyzji KE: PiS sam jest sobie winien, teraz musi wreszcie zrobić krok w tył
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 10 razy 6

  I właśnie o to chodzi Kaczyńskiemu. Dochodzi nowy wróg, wokół którego można skupić wyznawców wiary pisowskiej, bo miesięcznice są już zużyte i wyczerpują się jako temat, wokół którego można skupić pisowski beton.

 • odowk

  Oceniono 12 razy 6

  To już koniec tego ześwirowanego, zdziadziałego, psychoidalnego, bogoojczyźniano-obłudnego świata PiS-u. Wyborcy im tego nie wybaczą.

  Czas przygotowywać się na przedterminowe wybory.

  Jest tylko jeden problem: nie ma wiarygodnej partii w Polsce, na którą można by głosować.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 9 razy 5

  Panie Kaczyński
  Dzisiaj twoje sługi trzymają reflektor na ciebie skierowany pod takim kątem, aby nawet karzeł rzucał długi cień.
  Ale to tylko cień, a karzeł nigdy przez to nie urośnie.
  Wiesz, panie bez żadnego trybu, zanim się obejrzysz, lampa zgaśnie i zostaniesz tym, kim byłeś 13.XII.1981 r. Czyli spękanym tchórzem.

 • def11

  Oceniono 15 razy 5

  Duda wetuj !! ratuj kraj ! łaski nie robisz, to twój psi obowiązek ! Konstytucja !!

 • tlen69

  Oceniono 5 razy 3

  Na podstawie Konstytucji RP zdecydowano o przekazaniu organizacji międzynarodowej wykonywania części swoich suwerennych kompetencji. Wejdź na  www.arslege.pl/stwierdzenie-przez-rade-ryzyka-powaznego-naruszenia-przez-panstwo-czlonkowskie-wartosci-unii/k78/a11015/
  Postanowienie Konstytucji RP w art. 90 ust. 1.
  Ta dzisiejsza sytuacja w Brukseli kompromitująca polityków PiS i ocena władz przez KE (a nie Polski)  nikogo nie zaskoczyła.Potwierdziła smutne fakty znane w Polsce i w świecie. To PIS swoimi atakami zdradza obywateli, ustawę zasadniczą, donosi na siebie i walczy z demokracją - ustalając i konsultując zmiany przepisów prawa ze środowiskiem PiS ?
  PiS od wyborów podzielił społeczeństwo. Politycy PiS stosują politykę i język agresji ? Ustawy sam proceduje bez transparentności, odrzuca poprawki opozycji i ekspertów.
  Dzisiaj KE broni praworządności w Polsce, która przystępując do UE w 2004 r. była praworządna i demokratyczna. Oceniła cynizm i brak działań władz, a nie tylko złe reformy sądownictwa, ale inne wadliwości: atak na wolności, równe prawa kobiet i innych, media, wycinkę Puszczy, ustawy o prokuraturze itd. ? Władze PiS, od 2 lat totalnie  "rozwalają" państwo prawa i  demokrację ?
  Wypierają się swojej winy, cedują swoje nieumiejętne, niekonstytucyjne ataki - zablokowanie TK i SN (prawo nie działa wstecz) na wszystkich, tylko nie na siebie.Ustawami niszczą/zmieniają konstytucję. Reforma sądownictwa, ważna dla każdego obywatela , nie jest przeprowadzana demokratycznie, ponadto łamie konstytucję.  Nie przeprowadzany jest dialog i ogólnonarodowa dyskusja w sprawie ustaw dla każdego obywatela, a więc dotyczącej ustroju i trzeciej niezawisłej władzy tj. sądów. 

 • adamofsky

  Oceniono 7 razy 3

  Duda, powiedz podniesionym i drżącym głosem " Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz".. Tym szybciej PIS polegnie.

 • ot48

  Oceniono 1 raz 1

  Zrobi krok w tył i podpisze ustawy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  Pisiory nie zrobią kroku w tył. Bedzie Majdan. Taki burdel zrobili w kraju, że musi być.

 • usuniety-komentarz

  Oceniono 11 razy 1

  Opozycja? To Ci ludzie gdzie nie potrafią się dogadać na własnym podwórku, a sugerują innym jakieś porozumienia? Nieźle. To tak jak ojca uczyć robić dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX