Przeciwko kampanii oszczerstw i dymisjom faksem. Co jeszcze napisali sędziowie?
Zebranie sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie zostało zwołane na wniosek samych sędziów, po decyzji ministra o odwołaniu prezesa i wiceprezesów. Decyzje z Warszawy zostały we wtorek przesłane do sądu faksem. O tej sprawie pisaliśmy już wczoraj: minister sprawiedliwości przekazał we wtorek informację o odwołaniu 20 prezesów w różnych miastach w Polsce.
Sędziowie, stosunkiem głosów 64 za na 67 obecnych przy dwóch wstrzymujących się przyjęli uchwałę, w której czytamy m.in.:
Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie wyraża stanowczy i kategoryczny sprzeciw wobec działań ministra sprawiedliwości, polegających na odwoływaniu w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów sądów różnych szczebli okręgu lubelskiego, bez merytorycznego uzasadnienia podjętych decyzji.
"Czynnik polityczny"
Sędziowie piszą też, że działania ministra godzą w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane zarówno środowisku sędziowskiemu, jak i ogółowi społeczeństwa. Zdaniem sędziów, działania ministra prowadzą też do "destabilizacji całego wymiaru sprawiedliwości, zmierzając w stronę podporządkowania go czynnikowi politycznemu".
Minister narusza dobre obyczaje
Prawnicy z Lublina uznają też, że arbitralność decyzji ministra i forma ich przekazania (faksem) naruszają dobre obyczaje i są przejawem "rażącego lekceważenia zarówno osób pełniących funkcje kierownicze w wymiarze sprawiedliwości, jak i całego kierownictwa".
Sędziowie w przyjętej uchwale pozytywnie oceniają też pracę dotychczasowego prezesa, Jerzego Rodzika i wiceprezesów.
Zebranie sędziów składa stanowczy protest przeciwko kampanii oszczerstw, skierowanej w stosunku do sądów i sędziów, które nasiliły się w ostatnim okresie, a wypowiadane są także przez najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej
- czytamy w stanowisku sędziów.
Na zebraniu sędziów obecny był nowy prezes SO, Krzysztof Niezgoda, powołany we wtorek przez ministra sprawiedliwości (wcześniej był wiceprezesem Sądu Rejonowego Lublin Zachód). Z informacji które mamy wynika, że nowy prezes przewodniczył posiedzeniu. Został zobowiązany przez Zebranie Sędziów do publikacji na stronie sądu treści przyjętej uchwały oraz przesłania jej odpisów do ministra sprawiedliwości, prezydenta RP, Krajowej Rady Sądownictwa oraz do prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych.
Po dymisjach - rezygnacje
Stanowisko sędziów przedstawił dziennikarzom dotychczasowy rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, sędzia Dariusz Abramowicz. Poinformował jednocześnie, że on sam, jak i druga sędzia pełniąca funkcję rzecznika, Katarzyna Pszczoła - zrezygnowali ze swoich stanowisk. Sędzia Dariusz Abramowicz nie chciał ujawnić, jak przebiegało zebranie ani jakie głosy na nim padły.
-
"Putin byłby dumny". Politycy opozycji ostro i jednym głosem o decyzji Dudy ws. "lex Tusk"
-
Co po Erdoganie? Dla "Sułtana z Turcji" "nie ma alternatywy". "Bez niego pozostaje czarna dziura"
-
Wyniki Lotto 29.05.2023, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
-
OBWE rozpadnie się przez Rosję i Białoruś? Rok 2024 będzie kluczowy
-
Czym jest "lex Tusk", czyli ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich? Wyjaśniamy
- Ambasador USA Mark Brzezinski ostrzega polskie władze. "Skoro piszą list, to coś wiedzą"
- "COVID wywołuje zapalenie płuc, panie Glapiński. A nie inflację" Oraz o Ziobrze i krowie [612. Lista Przebojów TOK FM]
- Co się dzieje na granicy Serbii i Kosowa? Ekspert uczula: To zawsze może przerodzić się w coś większego
- Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]