Przeanalizowaliśmy z ekspertami od mimiki i gestów orędzie Dudy. "Szukał oparcia"

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w specjalnym wystąpieniu, że podjął decyzję o podpisaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wystąpienie oceniono różnie. My poprosiliśmy ekspertów o ocenę.

- Wczorajsze orędzie Andrzeja Dudy było wystąpieniem specyficznym ponieważ prezydent przemawiając, dał nie tylko do zrozumienia przez treść wypowiedzi, lecz również formę, że to, co mówi, jest dla niego trudne, ale jednocześnie ważne - powiedział TOK FM dr. Leszek Mellibruda, psycholog społeczny, wykładowca z zakresu psychologii ekspresji ciała. 

- Z analizy zachowań mimicznych i werbalnych wynikało, że twarz prezydenta jest w większości napięta. W dużym stopniu przekazywała wewnętrzne rozdarcie i niespójność, szczególnie wtedy, gdy prezydent mówił na temat tego, iż zmiany, które akceptuje swoim podpisem, są zmianami dobrymi, zmianami w kierunku zwiększania demokracji. Wtedy widać było, że twarz prezydenta bardziej kamienieje, jest mniej ekspresyjna, bardziej podlega samokontroli - stwierdził ekspert.

Wszystko sprawiało wrażenie dużego, wewnętrznego napięcia

Dodał, że gestykulacja Andrzeja  Dudy była bardzo skąpa - Widać było, że w dużym stopniu przemawia z pozycji mało wygodnej dla siebie. Tak, jakby prezentował postawę nie do końca osobistą. Jakby przedstawiał urząd, a nie siebie. Treść wypowiedzi była mało adekwatna do jej ekspresji, szczególnie ekspresji mimicznej, tej związanej z językiem ciała. To nie była wypowiedź spójna, będąca wypowiedzią przekonywającą racjonalnie. Wszystkie przejawy ekspresyjne były pod bardzo dużą kontrolą - zaznaczył Mellibruda.

Nabuzowany prezydent

O niespójności w wystąpieniu prezydenta Dudy mówił też dr Mirosław Oczkoś, specjalista od wizerunku. - Już od momentu wejścia na salę wiadomo było, że prezydent ustawy podpisze. Widać było, to się tak kolokwialnie nazywa, że jest nabuzowany, ale też, że jest negatywnie nastawiony do decyzji Komisji Europejskiej - ocenił ekspert.

Niespójność pojawiła się już, gdy wszedł na mównicę. To jest ważne, bo jak ktoś nie jest czegoś pewny, to szuka oparcia. Prezydent się na początku zaparł o mównicę.

- Niespójność najczęściej występuje między gestami, np. ekspresją ciała, a wzrokiem. Tym, co ma się w oczach. A w oczach pana prezydenta było widać, że nie jest szczęśliwy, że to, co mówi, niekoniecznie zgodne jest z jego widzeniem tej całej sytuacji - dodał ekspert.

- Źrenice były bardzo zwężone, czyli był duży poziom stresu - dodał Oczkoś. - Andrzej Duda miał dwa ogniki w oczach. Kiedy już się rozkręcił, a potrafi mówić, to jeszcze pojawił taki, dodatkowy gest - kciuk złączony z palcem wskazującym, jako doprecyzowanie, postawienie kropki. Że chce nas bardziej przekonać, to naprawdę jest to, o co mu chodzi. Widać więc było, że Andrzej Duda nieszczególnie dobrze czuje się w tej całej sytuacji - dodał Oczkoś.

Świąteczne stoły zostały przez PiS rozcięte piłą nienawiści na pół - Władysław Kosiniak-Kamysz w Poranku Radia TOK FM

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (134)
Przeanalizowaliśmy z ekspertami od mimiki i gestów orędzie Dudy. "Szukał oparcia"
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 39 razy 33

  Osobiście mam głęboko w gdzieś, jak się Duda czuje jako wycieraczka.
  Duda, prze..rałeś ostatnią szansę, żeby wyjść z tej kadencji z twarzą. Mało, że cię gnom w 2019 wy.dy.ma, bo Morawiecki jest cwańszy od ciebie, to jeszcze poczujesz od tyłu to, co trzeba, jak będziesz się schylał po mydło w pierdlu. Bo grubej kreski nie będzie. Za to, że przyklepałeś Białoruś w Polsce. Możesz już szykować szczoteczkę do zębów.

 • bacowa

  Oceniono 36 razy 30

  Od dawna uważam że zawetowanie przez Adriana dwóch ustaw gdy suweren zaczął masowo wychodzić na ulice było PR zagrywką by obniżyć ciśnienie suwerenowi (podpisana jedna ustawa też nie była zgodna z Konstytucją RP i dawała Ziobrze olbrzymią władzę w braniem ,,pod but'' sądów czego już mamy efekty)

  Adrian dla zmylenia przeciwnika (suwerena) zapowiedział szerokie konsultacje, skończyło sią na jednym spotkaniu z ,,totalną opozycją'', reszta tej ,,szerokiej konsultacji'' odbywała się z Kaczyńskim ,,w cztery oczy''

  Adrian najprawdopodobniej dostał ,,propozycję nie do odrzucenia'' i wywiesił białą flagę na Pałacu Prezydenckim

  potwierdził że jest do bólu uzależniony od Kaczyńskiego, bez niego jest nikim

  w ostatnim przemówieniu łgał jak bura suka (za Ludwikiem od Saby) bez mrugnięciem oka wmawiając że jego projekt ustaw - wypociny przeszły bez zmian gdy sam kiedyś bolszewicki prokurator a dziś poseł PiSbolszewii twierdzi że było ich ponad 80

  psu który raz nawet próbował ugryźć nigdy nie daje sie wiary, bo będzie szukał następnej okazji by to ponowić mając to w genach

  taki typ to Adrian, fałszywy, podstępny, stojący głupie miny w występach publicznych a jak to mówiąc trzymający za plecami nóż gotowy do wbicia przeciwnikowi, jedynie jak sie pomyli powie prawdę

 • 92ilme

  Oceniono 30 razy 26

  Brawo PiS-dnieci. Polska wreszcie wstala z kolan i chwiejnym krokiem, podpierajac sie sciany ruszyla w droge na wschod.

 • Black Swan

  Oceniono 30 razy 24

  Adrian? Pod twoim przewodnictwem wstaliśmy z kolan i wyrznęliśmy ryjami o glebę.. Nasz los zależny teraz od jakiegoś naddunajskiego pajacyka i taki stan rzeczy to jest twoja osobista odpowiedzialność... Przejdziesz do historii bo będziesz siedział...

 • homo_lupus

  Oceniono 27 razy 23

  w pierdlu poczuje się lepiej, tam będzie przyparty do ściany pod prysznicem

 • lindhorst1

  Oceniono 27 razy 23

  Nie ma powodów, by Dudzie współczuć dyskomfortu, jaki zapewne odczuwał. Adranem, pośmiewiskiem świadomej części tego społeczeństwa, został z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie ma też potrzeby współczuć jego żonie, bo zapewne, jak większość kobiet mogłaby jakoś wpłynąć na męża, by ten nie kompromitował siebie i jej. Żal mi jego córki, która sprawia wrażenie sensownej, rozgarniętej młodej osoby. Nie jest chyba przyjemnie oglądać własnego ojca w takiej roli.

 • mike689

  Oceniono 26 razy 22

  TATUS TEGO BLAZNA POSTAWI DO KATA W PIATEK POMODLA SIE POKLECZY NA GROCHU I BEDZIE MIAL ODPUSZCZONE , PRZECIEZ TEN GOSC JEST Z RODZINY KATOLI CIEMNOGRODU WIEC METODY ZE SREDNIOWIECZA

 • entymolog

  Oceniono 24 razy 20

  Analiza behawioralna bezkręgowca?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX