Drukarz-case: min. Ziobro próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić powszechną klauzulę sumienia

Podczas gdy wielu z nas dojadało "naprawdę ostatnią" porcję pierogów a grupa turystów ruszała nad Morskie Oko nieświadoma jeszcze, że w górach także zapada zmrok, Zbigniew Ziobro poinformował, że postanowił zadbać o polskie sumienia.

Minister sprawiedliwości, jako Prokurator Generalny, zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego art. 138 Kodeksu Wykroczeń:

Kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług (...) umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany,podlega karze grzywny.

To ciąg dalszy krucjaty ministra w obronie sumienia pracownika drukarni, który odmówił wykonania roll-upu dla organizacji LGBT. Sąd uznał go za winnego wykroczenia, podległa Ziobrze prokuratura składała apelację, ale wyrok został utrzymany w mocy. W tej sytuacji sam minister wniósł kasację do Sądu Najwyższego. Przekonuje w niej m.in.:

Obwiniony nie działał złośliwie, z zamiarem szykanowania czy poniżenia, pomimo że negatywne postrzeganie ruchów LGBT było wyrazem jego osobistej i podyktowanej względami religijnymi oceny.

Samo w sobie takie podejście jest groźne, bo sprowadza się do usprawiedliwiania dyskryminacji czystymi intencjami. Jednak Zbigniew Ziobro swoim wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego udowadnia, że sprawa jest o wiele poważniejsza. Liczy bowiem, że Trybunał podzieli jego przekonanie, że nikogo nie wolno zmuszać do działania wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom.

Wcale więc nie o łódzkiego drukarza tu chodzi, ale o prawdziwą rewolucję o ogromnym zasięgu.

Jeżeli Trybunał przychyli się do wniosku Zbigniewa Ziobry i uchyli art. 183 Kodeksu Wykroczeń, mamy dużą szansę stać się niewolnikami cudzych sumień. Każdy klient drukarni czy sklepu, każdy pacjent w przychodni czy aptece będzie mógł usłyszeć: "nie jestem złośliwy, nie szykanuję, nie poniżam, ale religia podpowiada mi, żeby negatywnie postrzegać to, co robisz, więc sobie idź".

Co z tego, że aptekarze nie mają dziś prawa do klauzuli sumienia?

Będą przecież mogli bez uzasadnionej przyczyny odmówić sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych. A klient odejdzie z kwitkiem i przy okazji poniżony. Oczywiście minister może uznać, że aptekarz miał czyste intencje. Na pewno będzie miał czyste sumienie.

I jeszcze jedno.

W procesie drukarza z Łodzi sąd odstąpił od wymierzenia kary. Nie nałożył na niego grzywny. Podkreślił przy tym, że nie ma znaczenia, czy sprawa dotyczyłaby zlecenia od fundacji działającej na rzecz mniejszości seksualnych, czy tak zwanych "ruchów obrony życia". Należy ocenić ją dokładnie tak samo - w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia. Te słowa można zadedykować dziś ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, który próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić powszechną klauzulę sumienia.

Na ten temat posłuchaj także tutaj:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (95)
Drukarz-case: min. Ziobro próbuje tylnymi drzwiami wprowadzić powszechną klauzulę sumienia
Zaloguj się
 • nanabun

  Oceniono 38 razy 36

  Jestem drukarzem. W przyszłym roku wybory. Sumienie mi nie pozwoli drukować ulotek dla pisowców.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 35 razy 31

  Dlaczego lekarze mają leczyć katolików?!!! Przecież choroba została "zesłana" przez Byt Metafizyczny. Zesłana świadomie i złośliwie. Nie wolno ingerować leczeniem w wolę boską. Jak ktoś chory to albo wyzdrowieje na skutek modłów albo kopnie w kalendarz! Lekarze powinni leczyć tylko agnostyków i ateistów. Reszta zgiąć kornie karki, na kolana i biec z kasą do pośredników Bytu Metafizycznego!

 • plutoniczna

  Oceniono 28 razy 28

  Panie Ziobro, po co się tak ograniczać?!
  kiedy getta ławkowe??
  dla gejów
  dla niepełnosprawnych
  dla gorszego sortu?

 • izopropanol

  Oceniono 28 razy 28

  Im dalej w ten las tym głupiej. Domyslam sie chodzi o to ....ze jak to wszystko w koncu pierdyknie (o czym pisiory dobrze wiedzą) to powstaną specjalne sklepy gdzie sprzedawcy powołując sie na klauzule sumienia bedą sprzedawac jedzenie tylko swoim.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 25

  Lekarzu, sędzio, urzędniku - stosujcie klauzulę sumienia !!! Nie wykonujcie żadnych czynności dla posłów i sympatyków PIS ...

 • kacykmoralny

  Oceniono 27 razy 25

  Pani Ogórek podobno do trzech sklepów nie wpuścili, jak prawo Ziobry przejdzie, to biedna będzie na zakupy do Berlina jeździć. Ku przestrodze pisowcom.

 • pat1952

  Oceniono 27 razy 25

  bo to się zwykle tak zaczyna. Końcem mogą być stosy i palenie czarownic.

 • peer_dolinski

  Oceniono 18 razy 18

  Drukarze za Odrą, chętnie wykonają wszystkie zlecenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX