2018 spędzimy nad urną. Wyborczą. Listopadowa kulminacja polityczna: będą problemy?

W rozpoczętym właśnie roku co najmniej dwa razy pójdziemy do urn. W listopadzie wybierzemy swoich samorządowców, w tym wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W tym samym miesiącu ma się także odbyć referendum

Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się już na nowych zasadach. Na początku stycznia Sejm przeanalizuje poprawki, jakie do ordynacji wyborczej zgłosili senatorowie.

Zgodnie z nowymi przepisami wybory będą obsługiwały dwie komisje wyborcze, zmieni się organizacja pracy w Krajowym Biurze Wyborczym i powołanych zostanie 100 nowych komisarzy.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński, obawia się, że będą problemy z przeprowadzeniem głosowania, mówił o tym niedawno także w TOK FM. Zresztą - nie tylko sędzia Hermeliński wyrażał takie obawy, o tej sprawie pisaliśmy także tutaj:

"Będzie skandal, jeśli nie będziemy w stanie dowiedzieć się, kto wygrał wybory." Prof. Cześnik o ordynacji wyborczej PiS

Wybory powinny odbyć się w listopadzie 2018, dokładnej daty jeszcze nie znamy.

Z kolei o referendum ws. zmian w Konstytucji, które miałoby się odbyć w setną rocznicę odzyskania niepodległości w noworocznym orędziu mówił prezydent Andrzej Duda, zachęcał by razem zdecydować o nowej konstytucji na nowe, nadchodzące czasy.

Do wiosny mają trwać konsultacje przedreferendalne. Po ich zakończeniu prezydent przedstawi pytania, na które odpowiadać będą obywatele RP w listopadowym plebiscycie.

Na ten temat posłuchaj także podcastu:

TOK FM PREMIUM