Polityk .N o MaBeNie: Żeby mieć przyzwoity wizerunek w świecie, trzeba się przyzwoicie zachowywać

To orwellowsko-PRLowskie myślenie. Polsce nie trzeba tajnej broni propagandowej, tylko przyzwoitych działań władzy - tak Paweł Rabiej z Nowoczesnej komentował w TOK FM pomysł stworzenia "MaBeNy".

Dziś w poranku radia TOK FM prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, mówił o pomyśle stworzenia Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego, w skrócie nazywanej MaBeNą.

Maszynę tę profesor definiował jako zsynchronizowanie zasobów, które polskie państwo posiada, w celu monitorowania tego, w jaki sposób przekształca się obraz Polski na świecie. Jakie są węzłowe miejsca, gdzie obraz Polski jest tworzony i aktywne działania antydyfamacyjne. Zadaniem takiego konstruktu miałoby być tworzenie pozytywnego wizerunku przemian w naszym kraju.

To jest niesamowite, w jakim orwellowskim i PRLowskim stylu myśli tutaj pan prof. Zybertowicz i cały obóz PiSu. Rozumiem, że ma to być taka tajna broń propagandowa, która będzie przekonywała Europę, że u nas wszystko dzieje się w porządku i będzie 'odkłamywała'

- komentował w "Wywiadzie politycznym" w TOK FM Paweł Rabiej z Nowoczesnej i dodawał, że przez pewien czas zajmował się informowaniem za granicą o tym co dzieje się w Polsce, przed wejściem do Unii Europejskiej.

- Powiedziałbym po tych doświadczeniach tak, że jeżeli oczekuje się przyzwoitego wizerunku własnego kraju w Europie i świecie to trzeba się przyzwoicie zachowywać: nie łamać własnej konstytucji i nie wprowadzać rozwiązań, które są antydemokratyczne.

Przykrywanie tego potem jakąkolwiek propagandą i używanie do tego machin w postaci ambasad czy ambasadorów jako piewców "dobrej zmiany" będzie zupełnie kontrproduktywne dlatego, że ludzie nie są ślepi

- mówił Rabiej. -

Świat jest otwarty, globalny, ludzie wiedzą co się dzieje i potrafią to ocenić i naprawdę tracenie pieniędzy na propagandę niczego nie zmieni w postrzeganiu polskiego rządu, postrzeganie nas na rynku inwestycyjnym również - dodawał polityk Nowoczesnej.

Całej rozmowy wysłuchasz tutaj:

Zobacz też:

Zybertowicz apeluje do "światłych umysłów" opozycji: Bądźcie jak Legutko i Krasnodębski. Wyjdźcie z opłotków

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM