Terlikowski ma swoją interpretację "Gwiezdnych Wojen". Prawica jako... rebelianci

Prawicowcy jako rebelianci walczący z Imperium. Imperium jako świat wszechobecnych technologii i konsumeryzmu - to tylko niektóre z teorii, o których na antenie TOK FM opowiadał Tomasz Terlikowski.

Tym razem Tomasz Terlikowski, związany z Telewizją Republika, gościł w Radiu TOK FM nie jako polityczny komentator, ale jako fan "Gwiezdnych Wojen". Opowiadał między innymi o tym jak jego koledzy z prawej strony sceny politycznej odnajdywali się w historii o rycerzach Jedi.  

- Bardzo długo polska prawica, która jest mi bardzo bliska, traktowała siebie właśnie jak rebeliantów, którzy mają przeciwko sobie imperium. Imperium, które ma do swojej dyspozycji media, które ma władze i największych właścicieli. Prawicowcy widzieli siebie, jako garstkę buntowników, którzy się temu imperium opierają, tworząc struktury niemal podziemne

- opowiadał Terlikowski. 

Choć samokrytycznie przyznawał, że była w tym pewna przesada wynikająca z naturalnej skłonność do mitologizacji swoich zachowań.  

Konsumeryzm i świat technologii

Terlikowski wspominał też o interpretacji najnowszej części sagi jako krytyce konsumeryzmu. - Imperium wyzyskuje ludzi, planety, przyrodę - mówił Terlikowski. A prowadzący program Tomasz Stawiszyński zwracał uwagę, że zło, które symbolizuje imperium może być też rozumiane jako świat technologii.

- W gruncie rzeczy rebelianci i rycerze Jedi to ludzie wyznający zasady bliskie ostatniej encyklice papieża Franciszka i ducha, który ją przenika - mówił Stawiszyński. - To ludzie bliscy głębokiej ekologii, którzy szukają harmonii ze środowiskiem naturalnym i ze sobą. Natomiast  Imperium to siła niezwykle zaawansowana technologicznie, które podporządkowuje sobie i bezwzględnie niszczy kolejne połacie kosmosu - mówił Stawiszyński.  

Posłuchaj całej audycji a w niej m.in. jeszcze o fenomenologii Jedi w wydaniu Terlikowskiego: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (84)
Terlikowski ma swoją interpretację "Gwiezdnych Wojen". Prawica jako... rebelianci
Zaloguj się
 • tom_aszek

  Oceniono 23 razy 21

  "Prawicowcy jako rebelianci walczący z Imperium."

  A pani poseł Krystyna P. jako księżniczka Leia?
  Urrrwał nać...

 • buzhidao

  Oceniono 25 razy 21

  Chwila, pan Grzegorz Braun twierdził, że Jedi to galaktyczna bezpieka, Vader to taki buntownik na miarę Kuklińskiego, a Han Solo to lumpenproletariat. Apeluję zatem do katoprawicy: proszę ustalcie jedną obowiązującą analizę Star Wars, bo się robi nieporządek!

 • inny_wolny_login

  Oceniono 24 razy 20

  prawica = rebelianci. Oczywista oczywistość
  Wookie to kot prezesa, a Jarek to Jar Jar Binks.
  Czarnych się wytnie

 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  Terlikowski już od dawna jest gdzieś far, far away...

 • def11

  Oceniono 16 razy 12

  ?!!

  Prezes - Watto
  Kryśka- Jabba
  Błaszczak -Jar Jar Bings
  Macierewicz - gen Grievous
  Terlecki - Chewbacca
  Pisowcy ..- klony

 • cezaryk

  Oceniono 13 razy 11

  I pamiętajmy – joga jest dziełem szatana, psze państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX