Znamy nowy pomysł Radziwiłła, jak zatrzymać lekarzy w Polsce i ściągnąć nowych

Praca dla lekarzy spoza Unii i zatrzymanie polskich w kraju - ministerstwo zdrowia chce wprowadzić nowe przepisy, które zwiększą liczbę personelu medycznego i zachęcą do pracy w Polsce.

To nie jeszcze nawet projekt ustawy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiała się zapowiedź stworzenia takich przepisów i opis tego, co czeka służbę zdrowia w najbliższym czasie.

Nikt nie ukrywa, że jest to reakcja na bieżące wydarzenia i braki kadrowe w polskich szpitalach. Po pierwsze przepisy umożliwiają cudzoziemcom odbywanie stażu podyplomowego na takich samych zasadach jakie mają Polacy. A lekarze starający się o specjalizacje będą mogli aplikować na wolne miejsca specjalizacyjne na terenie całego kraju.

Rewolucyjne zmiany

Ministerstwo chce też uprosić system zatrudniania lekarzy specjalistów spoza Unii w trybie uproszczonym. Kolejna dość rewolucyjna zmiana to stworzenie umów lojalnościowych dla lekarzy odbywających szkolenia specjalizacyjne. Lekarz dostanie wsparcie finansowe w tym czasie, ale pod warunkiem, że przynajmniej tyle, ile trwała specjalizacja, będzie potem pracował w polskich szpitalach.

Ministerstwo nie ukrywa, że w ten sposób chce zahamować wyjazd polskich lekarzy za granicę. Jest też próba uregulowania kwestii dyżurów tak, by można było zapewniać obsadę dla oddziałów i zachować realne bezpieczeństwo dla lekarzy i pacjentów. Resort chce wprowadzić dyżury samodzielne i towarzyszące, ale też na tym etapie nie znamy szczegółów tego podziału i ewentualnych konsekwencji wprowadzenia takiego podziału.

Czytaj też: "Gdyby PO była u władzy, kryzys w służbie zdrowia byłby zażegnany w październiku" - deklaracje opozycji

Jeszcze dziś będziemy o to pytać w resorcie zdrowia, bo wszystko wskazuje na to, że najważniejsze w tym projekcie będą szczegóły. Na razie nie znamy też terminu wprowadzenia tych regulacji w życie.

Sytuacja jest krytyczna

W tym tygodniu do Sejmu ma trafić wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Zapowiada to Platforma Obywatelska, której zdaniem sytuacja w służbie zdrowia jest krytyczna, po tym jak młodzi lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out. Chodzi klauzule, które pozwalały lekarzom pracować dłużej niż 48 godzin w tygodniu. Wypowiedziało je już kilka tysięcy lekarzy.

TOK FM PREMIUM