Ukarano konserwatystów, a nie "tchórzy, którzy nie potrafią wyrazić swoich poglądów"

Wyrzucenie trojga posłów, to "mniejsze koszty polityczne, które PO musiała ponieść". Tak Agata Kondzińska komentowała decyzję władz Platformy o usunięciu Joanny Fabisiak, Marka Biernackiego, Jacka Tomczaka. Grzegorz Schetyna zapowiada, że we wtorek partia zajmie się posłami, którzy nie poparli skierowania do komisji projektu liberalizacji przepisów antyaborcyjnych.

Do tego, by obywatelski projekt, przygotowany przez komitet Ratujmy Kobiety, trafił do prac w komisjach zabrakło 9 głosów. W czasie nocnego głosowania skompromitowała się sejmowa opozycja. Zaskakująco wielu posłów Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu, albo podniosło rękę za odrzuceniem projektu.

- Jeden poseł nie dotarł do Sejmu, bo był chory. Inny się schował, wyjął kartę do głosowania z czytnika. Trzeciemu nie pozwoliło sumienie. A czwarta pani posłanka myślała, że jej głos... nic nie znaczy. Odesłanie projektu do prac w komisji nie było przecież jednoznaczne z tym, czy posłowie opowiadają się za tym, by takie prawo wprowadzić - komentowała w "Analizach" w Radiu TOK FM Agata Kondzińska.

Poleciały głowy

Władze PO zdecydowały dziś o wyrzuceniu z partii trojga posłów, którzy głosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu Ratujmy Kobiety: Joanny Fabisiak, Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka.

- To mniejsze koszty polityczne, które PO musiała ponieść, bo łatwiej ukarać troje posłów. To konserwatyści, od lat tak głosowali. Ale teraz była wprowadzona dyscyplina, a wcześniej przy podobnych głosowaniach dyscypliny nie było. I jak rozumiem, Schetyna podjął taką decyzję, bo posłowie złamali dyscyplinę - oceniła Kondzińska. Choć jak podkreśliła, szybkiego ukaranie trojga konserwatystów nie sposób zestawić z brakiem kar dla reszty posłów PO, którzy przyczynili się do tego, że projekt obywatelski trafi do kosza - z osobami, "które nie potrafią wyrazić swoich poglądów, tylko są tchórzami i wyciągają karty do głosowania".

"Nie tylko aborcja. Posłowie opozycji nie przepracowują się także przy innych głosowaniach">>>

We wtorek, jak informuje reporter TOK FM Roch Kowalski, władze klubu parlamentarnego PO zajmą się sprawą posłów, którzy - mimo tego, że byli na sali sejmowej - nie wzięli udziału w głosowaniu nad ustawą liberalizującą prawo aborcyjne.

Tego się nie da zapomnieć

- Nie można chodzić na czarne marsze, rozkładać czarnych parasolek, mówić że popiera się kobiety, a potem nie mieć odwagi wygłosić swojego poglądu w Sejmie. Wyborcy takie gesty pamiętają. Gesty są ważne w politycy, tym bardziej, że opozycja niewiele mogła stracić. Przecież wiadomo, że ten projekt obywatelski nie ma szans, bo wiemy kto ma większość w Sejmie. Ale gesty są ważne. Tak buduje się tożsamość partii - mówiła dziennikarka "Gazety Wyborczej" w rozmowie z Agatą Kowalską.

Partia Razem zapowiada na sobotę manifestacje przed Sejmem.

- Będziemy relacjonować, kto pójdzie manifestację, a  kto już nie ośmieli się pokazać - zapowiedziała Agata Kowalska. Całej rozmowy z Agatą Kondzińską można posłuchać dzięki podcastowi:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (140)
Ukarano konserwatystów, a nie "tchórzy, którzy nie potrafią wyrazić swoich poglądów"
Zaloguj się
 • wawiak57

  Oceniono 39 razy 19

  Jeśli ukarano konserwatystów, to może niech staranniej wybierają sobie partię. A jeśli już są w jakiejś partii, to znaczy że zgodzili się na konkretną linię partii. Jeśli nie chcą tak grać, to faktycznie należało ich wypie...ć. Dość mam facetów czy podstarzałych bab, chcących decydować co dla kobiet jest lepsze.

 • janbar22

  Oceniono 19 razy 13

  Nic tak nie dzieli ludzi jak aborcja i Kaczyński dobrze o tym wie,
  A Schetyna i inni idą w tą grę jak małe dzieci. Dziel i rządź,
  A PO i .N okazują się pajacami, płotkami i co najgorsze idiotami. NIESETETY co podkreślam. Czas zwinąć sztandary bo robicie więcej złego niż dobrego dla centrum i lewicy.

 • widal

  Oceniono 12 razy 12

  Czego jeszcze trzeba żeby uświadomić Polakom, że PO i PiS to takie same nijakie popłuczyny po "Solidarności". Zostawmy ich przy władzy to mamy zagwarantowaną kontrolę kleru nad uchwalaniem ustaw, sposób myślenia z XIX wieku i gwarantowany nepotyzm. Na narodowców też raczej nie liczę. Czas na "Razem" lub podobnie myślących ludzi. Popatrzcie wokoło, gdzieś ktoś pomaga - prawdopodobnie młodzież z "Razem", a nie pan Suski czy pani Kanapka. O panu Gowinie czy Radziwille nie wspomnę.

 • zrn001

  Oceniono 10 razy 10

  Można wierzyć w niepokalane poczęcie.
  Uznawać to za fakt i wpisywać do systemu prawa - to przesada.

 • Iza Krzyczkowska

  Oceniono 11 razy 9

  Dwie próby nie powiodły się, więc trzeba zastanowić się, czy najpierw nie zapisać w ustawie refundacji antykoncepcji, edukacji seksualnej i ograniczeniu klauzuli sumienia, a później pomyśleć nad aborcją. Inną możliwością jest zastąpienie zwrotu "przerywanie ciąży" zdaniem "posiadanie tabletek poronnych na własny użytek nie jest karalne". Oznacza to legalizację aborcji farmakologicznej, a brzmi dużo lepiej i nie wskazuje skojarzeń ze śmiercią, mordowaniem, itp. Bez uszanowania wrażliwości innych osób nie da się przeprowadzić zmian korzystnych dla kobiet. Można mówić o wyborze, o indywidualnym doświadczeniu aborcji, jednak bez przychylności polityków nie można ruszyć tej kwestii. Żadne racjonalne argumenty nie przekonają polityków mających kościółkową mentalność. izakrzyczkowska.blogspot.com/2018/01/blog-post.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 8

  Grzesiu, jestescie skonczeni. Kompromitacja. Mozna przegrac z silniejszym, ale nie podawac sie ochoczo. Jestescie zgraja oportunistow dojacych budzet, nie dajac w zamian nic.

 • curious

  Oceniono 7 razy 7

  Konserwatystom z PO to ja już dziękuję. Jak dla mnie nie różnią się specjalnie od PiSu - ot jakieś drobne szczegóły. Dlatego PO takiej jak jest obecnie dziękuję serdecznie. A o .N to w ogóle nie ma co gadać bo to nie partia tylko cyrk. Bez lidera, bez programu bez sensu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX