Mucha w sprawie #RatujmyKobiety: Cyniczna gra Kaczyńskiego i posłów PiS

Posłanka PO odnosi się w ten sposób do tych posłów, którzy nie zagłosowali za skierowaniem projektu #RatujmyKobiety do dalszych prac w sejmowych komisjach. Jak dodaje, to wcale nie było głosowanie światopoglądowe, jak twierdzą niektórzy politycy.

Posłanka Mucha sama głosowała za skierowaniem projektu do komisji, ale czuje się odpowiedzialna za to, co się stało i jak zachowała się część posłów opozycji, głosując przeciwko czy w ogóle nie biorąc udziału w głosowaniu. Dlatego na konferencji prasowej w biurze poselskim Joanny Muchy w Lublinie padło słowo „przepraszam”. –

Jako jedna z członkiń Platformy Obywatelskiej czuję odpowiedzialność za to, co się stało i dlatego przepraszam wszystkich, którzy są zawiedzeni naszą postawą

– mówiła posłanka Mucha dodając jednak, że w jej ocenie cała odpowiedzialność za obecną, trudną sytuację związaną z prawami kobiet, spoczywa na Jarosławie Kaczyńskim. – To Jarosław Kaczyński wprowadził do parlamentu ustawę, która de facto zakazuje aborcji w Polsce. Powiedzmy wprost i jednoznacznie: kompromisu aborcyjnego już w Polsce nie ma. Kompromis został podeptany przez wprowadzenie do sejmu tak drakońskiej ustawy – twierdzi posłanka Platformy.

Mucha podkreślała, że już dziś kobiety, które niejednokrotnie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, nie mają szans na aborcję. – Nie mogą wykonać legalnego zabiegu aborcji w polskich szpitalach nawet wtedy, kiedy są w stanie zagrożenia życia – dodaje.

„Cyniczna gra” posłów PiS

Zdaniem posłanki PO to, że Jarosław Kaczyński i część posłów PiS zagłosowali za skierowaniem ustawy do komisji, to była ich „cyniczna gra”. – Głosy PiSu za skierowaniem ustawy do dalszych prac były dokładnie policzone i nastawione tylko na to, by projekt nie został skierowany do komisji, ale jednocześnie, by opinia publiczna odebrała to jako winę opozycji. Daliśmy się nabrać na tę grę – mówi Mucha.

Zdaniem Muchy część posłów opozycji postąpiła "dramatycznie nielojalnie"

- Nie rozumiem wielu kolegów, którzy nie zdobyli się na to, by wziąć udział w tym głosowaniu czy aby zagłosować za przekazaniem dokumentu do komisji chociażby dlatego, że jest to projekt obywatelski. W ten sposób pokazali lekceważenie dla ogromnego wysiłku obywatelki i obywatelek w przygotowanie tego projektu i w jego wprowadzenie do sejmu – mówiła jedna z liderek lubelskiej PO podkreślając także, że nie zgadza się z argumentami niektórych z tych osób, że było to głosowanie światopoglądowe i że postąpili zgodnie z własnym sumieniem. – To było głosowanie w sprawie tylko i wyłącznie skierowania projektu do dalszych prac. Trudno tutaj mówić o głosowaniu światopoglądowym – mówi Joanna Mucha.

Przypomnijmy, że po głosowaniu troje posłów zostało wyrzuconych z Platformy Obywatelskiej (ci, którzy zagłosowali przeciwko skierowaniu ustawy do dalszych prac, co było niezgodne z dyscypliną klubową). Posłowie, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu muszą się liczyć z karami finansowymi lub ograniczeniami w pełnionych w PO funkcjach. Decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu.

„Zapisujcie się do partii politycznych. To ważne”

Joanna Mucha apeluje jednocześnie do działaczek i działaczy ruchów kobiecych, tych, którzy organizowali #czarnyprotest, o zapisywanie się do partii politycznych. – Apeluję o zapisywanie się do partii i o to, abyście państwo zmieniali te partie od środka. To jest możliwe, to wcale nie jest mrzonka. A jeśli nie znajdujecie miejsca w tych partiach, które dziś funkcjonują, zakładajcie kolejne. Tylko angażując się w życie publiczne, polityczne jesteśmy w stanie coś zmienić – mówi posłanka PO.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (112)
RatujmyKobiety: Cyniczna gra Jarosława Kaczyńskiego i części posłów PiS
Zaloguj się
 • czemrok

  Oceniono 27 razy 13

  Chętnie zapiszę się do jakiejkolwiek partii która zerwie konkordat i przegoni okupanta watykańskiego z Polski. Jako mężczyzna i ojciec byłem i jestem z poniżanymi przez pis kobietami.Człowiek jest tylko człowiekiem, kiedy jest wolny i samodzielny w swych decyzjach.

 • endrju1521

  Oceniono 24 razy 12

  Ty, Mucha, mieliście Kaczyńskiego i Kaminskiego "na talerzu"

  i co zrobiliście ? ? ? ?

  Jesteście tak samo cyniczni, jak wszyscy "politycy" ! ! ! !

  Punkt widzenia, zależy tylko od miejsca siedzenia...

 • matts06

  Oceniono 22 razy 12

  Czy opozycja parlamentarna może się zamknąć, bo każda kolejna wypowiedź tylko coraz bardziej ją ośmiesza. Cyniczna gra Kaczyńskiego? Pajace z opozycji, Kaczyński i wielu posłów już poprzednio tak samo głosowali, gdy rok temu w sejmie po raz pierwszy była ustawa łagodząca aborcję, głosowali tak, bo sami zapowiadają, że projektów obywatelskich nie odrzucają. Trzeba było być idiotami (a widocznie jesteście) żeby nie zdawać sobie sprawy, że znowu część PiS ten projekt poprze.
  To nie jest cyniczna gra Kaczyńskiego, to jest głupota opozycji parlamentarnej i to nie pierwszy raz zresztą. Chcecie robić z Kaczyńskiego jakiegoś geniusza i wielkiego stratega, a dzięki wam on tak naprawdę nic robić nie musi, bo jesteście tak żenujący. Ale nieee... pewnie według was, PiS ma tak nadprzyrodzone zdolności, że jakby te 10osób od was zagłosowało, to wtedy z PiS zamiast 58 zagłosowałoby 48, ciekawe tylko jak oni by to policzyli? Może by im Bóg podpowiedział?
  Jesteście totalną kompromitacją i powinniście po tym co zrobiliście zamilknąć, bo się po prostu pogrążacie.

 • owca888

  Oceniono 11 razy 7

  Joaśka, kur..a, ty nie patrz na "cyniczną grę", ty patrz na to, co robicie, albo raczej na to, czego nie robicie! Jestem wściekła na was i na Kaskę L. Wściekła to mało powiedziane, pianę toczę z owczego pyska.
  Nie myślcie sobie, QRRRRRRWWWWWAAA, że zagłosujemy na was z braku laku. Jeszcze trochę i zagłosuję na partię Nowackiej. Taki będzie efekt waszej ospałości - radykalizacja na lewo.
  Obudźcie się. Wywalcie Schetynę i przestańcie siedzieć okrakiem, bo od tego są tylko zajady i czarna dziura. Rozumiesz to, Joaśka? CZARNA DZIURA na własne życzenie, k....wa. Mamy tego dosyć.

 • pol733

  Oceniono 15 razy 7

  Przy tym co zrobiła opozycja podczas tego głosowania i przy ich kretyńskich tłumaczeniach tego skur.....stwa "Ucho Prezesa" jawi się jako program dokumentalny a nie kabaret. Prawdziwy kabaret to niestety opozycja.

 • kawabis

  Oceniono 16 razy 6

  "Głosy PiSu za skierowaniem ustawy do dalszych prac były dokładnie policzone i nastawione tylko na to, by projekt nie został skierowany do komisji", logika godna PO. PiS wiedział ilu idiotów z PO i Nowoczesnej nie zagłosuje, czyli PiS rządzi i w PO i Nowoczesnej?

 • Aleksandra Wróbel

  Oceniono 5 razy 5

  nie wiem czyja gra jest bardziej cyniczna.Kaczyński nie ukrywał że jest wrogiem kobiet ale to posłowie opozycji okazali się wrogami jeszcze bardziej podłymi bo udawali poparcie.PO dno

 • led47

  Oceniono 8 razy 4

  dajcie juz sobie spokój. Sztandar wyprowadzić.
  Game is over...
  Niech pani posel przejdzie sie po Zamoyskiej w Lublinie. Stamtad na ruinach łaźni na Farbiarskiej widać wlasnie taka instalację na kupie gruzow...

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy 4

  Ci osłowie, którzy uważają się za opozycjonistów, a w czwartek zachowali się tak skandalicznie rezygnując z walki o najbardziej podstawowe prawa kobiet czyli człowieka, po prostu BOJĄ SIĘ SWYCH PROBOSZCZÓW! Forum Obywatelska Klauzula Sumienia przyłącza się do powszechnej krytyki takich lipnych politykierów, pozbawionych krzty rozsądku, i wespół ze sPISkowcami robiących to co im naczelny ayatollach Kaczego Gumna rozkaże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX