Echa głosowania nad projektem Ratujmy Kobiety. Borowski ma pomysł, jak uniknąć takich sytuacji

Nie cichną echa po głosowaniu nad projektami ustaw dotyczących aborcji. Dominika Wielowieyska pytała o tę sprawę polityków w programie Wybory w TOK-u. Niezależny senator Marek Borowski zaproponował bardzo konkretne rozwiązanie.

Po środowym głosowaniu nad projektem obywatelskim "Ratujmy kobiety" na opozycję posypały się gromy. Wielu posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu, skazując projekt na odrzucenie.

Zabrakło rozmowy, czasu i spokoju

W opinii europosłanki PO Róży Thun projekty dotyczące takich delikatnych spraw jak aborcja powinny być lepiej omawiane przez posłów przed głosowaniem.

- Zastanawiałam się, czemu w ogóle tak się stało, że tyle osób nie głosowało, x osób głosowało, a kilka osób głosowało przeciw. I coś mi się wydaje, że zaszwankowała rozmowa po prostu między posłami w Sejmie. Ja bym rozmowom przygotowawczym poświęciła dużo więcej czasu i spokoju, jeżeli już tak jest, że spływają takie wnioski i  trzeba się nimi zajmować mimo że mamy ten kompromis, który mamy - mówiła Thun.

Proste rozwiązanie?

Zdaniem niezależnego senatora - Marka Borowskiego - każdy projekt obywatelski powinien trafiać do komisji.

Po tych wszystkich doświadczeniach, które mamy, należy przyjąć zasadę, że wszystkie obywatelskie projekty idą do komisji

- mówił Borowski.

- Czyli nawet jakby były drakońskie kary dla kobiet to też by pan zagłosował za skierowaniem projektu ustawy do komisji - dopytywała Dominika Wielowieyska.

- Absolutnie tak. Wyraziłbym swój pogląd, że jestem absolutnie przeciwny temu projektowi, ale być może są jakieś fragmenty, które warto omówić - odpowiedział polityk.

CZYTAJ TEŻ: Kto zyska na blamażu sejmowej opozycji? "W zasadzie tylko jedna partia próbuje, inni się czają" >>

Projekt Nowoczesnej

Michał Jaros z Nowoczesnej powiedział, ze będzie rekomendował w swojej partii, by wszystkie projekty obywatelskie przechodziły do komisji, a także przypomniał, że Nowoczesna skończy niebawem przygotowywać swój projekt dotyczący aborcji.

- Chodzi o projekt ustawy, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy, na którym pracował zespół Nowoczesnej z ekspertami. Pracom tej grupy przewodziła pani poseł Joanna Schmidt. Ten projekt liberalizuje prawo aborcyjne, ale też zawiera elementy dotyczące edukacji seksualnej - mówił Jaros.

Posłami, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu zarząd PO ma zająć się we wtorek. Klub Nowoczesnej na posłów, którzy wyciągnęli karty do głosowania, nagłada 1000 zł kary i nagany, a troje posłów oburzonych postępowaniem partyjnych kolegów zawiesza członkostwo w klubie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Echa głosowania nad projektem Ratujmy Kobiety. Borowski ma pomysł, jak uniknąć takich sytuacji
Zaloguj się
 • hanjot

  Oceniono 26 razy 12

  Senator Borowski ma rację; jeśli jakiś projekt uzyskał wystarczającą ilość głosów obywateli, powinien obligatoryjnie trafiać do odpowiedniej komisji, w celu choćby dyskusji nad nim. To pokazałoby, że posłowie szanują opinię suwerena.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 22 razy 8

  a może powinno się postawić przed Trybunałem Stanu wszystkich polityków którzy łamali i łamią Konstytucję co do rozdziału państwa od Kościoła?
  A urzędników niższego szczebla za wieszanie swoich symboli religijnych w miejscu urzędowania postawić przed Sądem i tak długo ich nękać grzywnami i nakazami aż im się odechce z publicznych placówek robić makatki dla katolików?

  A może tak zwyczajnie po ludzku, katolicy sami powinni dojść do przekonania, że to co wyprawiają jest oznaką braku szacunku dla tych współrodaków, którzy mają inne światopoglądy a także normy etyczne i to wcale nie gorsze od tych którymi sobie wycierają gębę polityczni religianci?

 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 7

  Decyzja o ciąży należy do kobiety ! ! !!!

  To jej ciało i jej sprawa osobista

  i tylko ona ma prawo do decydowania

  o swoim życiu osobistym ! ! ! ! ! ! ! !

 • state77

  Oceniono 11 razy 7

  Wszyscy skaczą na PO i Nowoczesną, a tymczasem PSL (też opozycja przecież!) zagłosowała prawie w całości za odrzuceniem projektu "Ratujmy kobiety" w ilości 12 posłów!!!
  Nie zapominajmy, że to 166 pissowców zagłosowało za wywaleniem projektu obywatelskiego do kosza bez żadnej dyskusji nad nim!!! Kukiz też dołożył swoich 11 słuchających woli narodu.

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 10 razy 6

  Jestem zwolennikiem rozsądnego kompromisu w sprawie aborcji i każdej innej... Uważam, że każdy człowiek ma prawo żyć wg takich zasad jakie wyznaje. I dlatego wg mnie, każda katoliczka usuwająca ciążę powinna być skazywana na 10 lat więzienia, lekarz katolik dokonujący aborcji powinien dostać wyrok 25 lat, oczywiście ateistów i apostatów to nie dotyczy z wiadomych powodów :) Ponadto antycypując proponuje powołanie KSB - katolickiej służby bezpieczeństwa z prawem do stosowania technik operacyjnych wobec swoich wierny w celu zidentyfikowania i ukarania grzeszników (wiarołomców, cudzołożników, sodomitów etc). I żeby nie było, tego samego typu służby mogą mieć muzułmanie by np. kontrolować swoich wyznawców czy nie piją i takie tam inne :)
  W końcu każdy nawet wierzący powinien mieć to czego pragnie najbardziej :)

 • cup_of_t

  Oceniono 16 razy 6

  Acha, Nowoczesna ma pomysl... teraz to sobie mozecie... mleko sie rozlalo i kazdy widzi, ze do dupy wejdziecie kk jak kazda inna partia w sejmie. A opinia wyborcow nie ma dla tej partyjki znaczenia.

 • mm0427

  Oceniono 19 razy 5

  Proszę Państwa, psucie państwa prawa, psucie demokracji to porces odbywający się od 89 roku. Jeżeli w Polsce działają takie instytucje jak Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu, jeżeli Kościół Katolicki otrzymuje kolejne niewspółmierne wobec innych grup przywileje, jeżli taka instytucja jak Kościół może działać w tak nieprzejrzysty sposób posiadając własne instytucje statystyczne, kontrolujące czy prawne to o czym my mówimy?
  Przyjrzyjmy się polskiej postsolidarnościowej scenie politycznej, politykom i dziennikarzom wychowywanym na katechezach od lat 80-tych, tak przgotowanym do posłuchu wobec biskupów, że nie widzą nic dziwnego w byciou oportunistycznym wobec reform społecznych i praw obywatelskich. Obudźmy się i sięgnijmy do źródła problemu zamiast wymyślać nrednie o "symetrystach"!
  PO od początku swoich rządów nie robiła nic innego jak to co zrobiono w czwartek w parlamencie odrzucając z możliwości dyskusji projekt obywatelski niepodobający sie biskupom i przyjmując absurdalny projekt Kaji Godek!
  To samo zrobili z innymi swoimi projektami 10 lat temu! Proszę to przypomnieć, bo dla części elektoratu już wtedy skończyło się poparcie dla tej partii.

 • ablewski1961nz

  Oceniono 4 razy 4

  A niby po co tyle wałachów w sejmie. Przecież bez szkiełka widać, że większość jest mało gramotna. Setka wystarczy.

 • apep54

  Oceniono 8 razy 4

  Blamażowi opozycji można byłoby w przyszłości zapobiec. Przed każdym głosowaniem powinno się rozdawać ściągawkę wyjaśniającą ,jak pastuch krowie o co chodzi . Następnie ,po trzykrotnym przeczytaniu,fakt zrozumienia potwierdzić w kilku zdaniach i z własnoręcznym podpisem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX