Razem nienawidzi SLD? Czarzasty: Nic złego o tej partii nie powiem. Ale ja znam tam trzy nazwiska

- Zarówno w SLD jak i w partii Razem są i plusy i minusy. Jeżeli byłaby szansa na współpracę to trzeba zacząć po części od samokrytyki, po części od krytyki innych i trzeba wyłożyć karty na stół - stwierdził Włodzimierz Czarzasty.

"Nasz lider Włodzimierz Czarzasty chodzi na Parady Równości i opowiada się za polityką odpowiedzialną społecznie. Czego jeszcze trzeba, żebyśmy się dogadali?" -– pyta na portalu Krytykapolityczna.pl rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska i proponuje współpracę partii Razem.

Jednak w tekście czytamy dalej: "Piłka jest dziś po stronie Partii Razem. Ale czasem odnoszę niestety wrażenie, że Razem nienawidzi SLD bardziej niż wszystkich innych formacji i karmi się tą pogardą do nas".

"Chcemy współpracować"

- Pan by się pod tym podpisał? - pytał w Poranku TOK FM swojego gościa, Włodzimierza Czarzastego, Jan Wróbel.

- W SLD jest silna ekipa spójna w swoich poglądach. My chcemy współpracować głównie ze środowiskami lewicowymi, bo tu mamy swoje korzenie, błędy i program. Ten artykuł to próba rzetelnej analizy. Zarówno w SLD jak i partii  w Razem są plusy i minusy. Jeżeli byłaby szansa na współpracę, to trzeba zacząć od po części samokrytyki, po części krytyki innych i trzeba wyłożyć karty na stół - stwierdził Włodzimierz Czarzasty.

Przewodniczący SLD zapewniał, że stara się do emocji w polityce podchodzić z dystansem i zapewniał, że przez ostatnie dwa lata ze strony SLD nie padło żadne złe zdanie o partii Razem.  

- Trzeba siadać, trzeba rozmawiać, idą wybory, w związku z tym w SLD po pierwsze próbujemy przygotować się do wyborów samodzielnych. Chcemy iść pod tym samym szyldem - SLD Lewica Razem - co trzy lata temu.

"Marzą, by SLD się rozpadło"

Przekonywał, że jeżeli SLD będzie przygotowane samodzielnie, będzie też przygotowane do rozmów koalicyjnych. Jak zapewniał pierwszym koalicjantem powinny być dla SLD struktury lewicowe.

- Takim marzeniem lewicy, części lewicy poza SLD jest to, żeby SLD się rozpadło, bo wtedy inne partie rozkwitną. Tu są dwa problemy, SLD się nie rozpadnie, idzie nam coraz lepiej, a nie coraz gorzej. Mamy siłę i chęć wystawie 16 tysięcy kandydatów
o wiele bardziej będzie mi zależało, aby w Sejmie była lewica, a nie prawica.
Widzę kłótnie na prawicy, więc nie przyłożę ręki do kłótni na lewicy - zapewniał Czarzasty.

- Nie chcę konkurować z partią Razem (...) Ja nic złego o tej partii nie powiem. Ale ja po prostu znam trzy nazwiska z partii Razem. I nie mówię tego cynicznie. Cały problem lewicy polega na tym, że ze sobą nie rozmawia. Kłaniam się Krytyce Politycznej, która próbuje te rozmowy animować - podsumował Czarzasty.

Skąd wziął się podział na partie prawicowe i lewicowe?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
Razem nienawidzi SLD? Czarzasty: Nic złego o tej partii nie powiem. Ale ja znam tam trzy nazwiska
Zaloguj się
 • barbara333-4

  Oceniono 20 razy 18

  Panie czarzasty przestancie się w końcu jednoczyć, Idzcie sami do wyborów, pod swoim szyldem i kropka ! Jednoczenie już przerabialiście.

 • zegrz

  Oceniono 25 razy 11

  SLD - to przecież SLD zafundowało nam pluralizm autostradowy polegający na tym, że nie ma jednego spójnego systemu poboru opłat (gdzie jest drugi taki kraj w Europie??).
  To SLD zniszczyło reformę emerytalną za co płacą dzisiejsi biedni emeryci i płacić będą kolejne pokolenia. Chyba mało już kto pamięta że 25 lat temu SLD wyprowadziło górników i mundurówkę z powszechnego systemu emerytalnego. Tak proszę państwa, ma początku lat 90-tych górnicy, wojskowi, policja itp. płacili składki na swoje emerytury - i komu to przeszkadzało?!?!
  25 lat!!! Ile to niezapłaconych składek.
  Od 25 lat pracujący Polacy zrzucają się na emerytury górników i mundurowych...
  SLD powinno zniknąć w niesławie...
  PS. zaraz się tu pojawią oburzeni górnicy twierdzący że przecież oni płacą... Tak płacą, ale ich składki są śmieszne w stosunku do uzyskiwanych emerytur. Górnicze emerytury to taki KRUS... tylko emerytury wyższe.

 • romasowski

  Oceniono 22 razy 10

  Niestety SLD już dawno temu zatraciło swój prawdziwie lewicowy charakter. Jest w zasadzie partią równie bezideową jak PO i .N. czyli poglądy szerokie od Sasa do Lasa... dla każdego coś miłego i w efekcie nic dla nikogo. Długo jeszcze będziemy pamiętać to, co nam lewicowcom zafundowaliście, z mocnym akordem na koniec czyli specjalistkę od teologii katolickiej jako kandydatkę na prezydentkę dwa lata temu.

 • as.pik

  Oceniono 27 razy 9

  Wiem jedno: Czarzasty to wyjątkowa obrzydliwość. Po aferze Rywina powinien był zniknąć z polityki na zawsze. A SLD nigdy nie była partią polityczną, tylko związkiem zawodowym byłych komuchów.

 • japiota

  Oceniono 20 razy 8

  A jaki SLD - oprócz nazwy - ma związek z lewicą ? - to już PiS jest bardziej lewicowy - oto lewicowe dokonania SLD:
  -Konkordat - ratyfikację podpisał Kwaśniewski
  - skrócił urlopy macierzyńskie
  - rozwalił system kas chorych i emerytalny (przywileje dla górników i mundurowych)
  Kto jeździł z papieżem w papamobile ?
  SLD robiło dobrze tylko pozostałościom PRLowskiej nomenklatury i tych wszystkich pseudobiznesmenów typu Kulczyk powiązanych z nimi - i po to było stworzone.
  Problemem jest to że SLD może być atrakcyjnym koalicjantem ze względu na struktury i know-how. Bardzo dobrze że nie dostali się do sejmu i oby ich tam nigdy już nie było.

 • bartooolooo

  Oceniono 17 razy 7

  SLD lewicą nie było, nie jest i już nie będzie. Pan w zabawnym sweterku był w sztabie wyborczym pani Ogórek. Serio myśli, że po czymś takim można traktować go poważnie? Czemu niby partia lewicowa, jaką jest Razem, miałaby w ogóle rozmawiać z neoliberałami, którzy wprowadzili podatek liniowy, korzyli się przed klerem, czy wygłaszali megaseksistowskie teksty ustami ex-podwodniaka, który wciąż nie wie jak i kiedy skończyć ?

 • konfuziussagt

  Oceniono 8 razy 6

  Ideologie i religie odlozcie na bok,
  wezcie cie WSPOLNIE z wszystkimi silami prodemokratycznymi,
  za obrone Rzeczypospolitej,
  bo rozdziobia was wszystkich kruki i wrony.

  Sami sie rozrabiacie i was rozrabiaja jak chca.
  Ciagle przypominam los opozycji Weimarskiej.
  Prosto czworkami idziecie na rzeź,
  wraz z bandytami z NS Partei PiS i ePiSkopatu
  grzebiac Rzeczypospolita.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 9 razy 5

  Jedyna partia programowo nieprokościelna śmierdzi?
  No to gnijcie nadal w tym kadzidlanym bagnie jeżeli chcecie. Krzywda wam się nie dzieje.
  Wspóczuję tylko (a może nie za bardzo) kobietom żyjącym w Polsce.
  Niech was wszyscy diabli!

 • ebom

  Oceniono 9 razy 5

  Problemem w polskiej polityce jest to, że żadna indywidualna kompromitacja nie jest naszym partiom straszna - pokiwają winnemu politykowi palcem, skrytykują na konferencji, ale jak przyjdzie co do czego, to przytulaja do piersi znaną twarz. I te znane twarze, co by nie zrobiły, to z polityki nie są usuwane, tylko się gromadzą - zarówno na lewicy jak i na prawicy mamy te złogi... nowe partie muszą się pięć razy zastanowić, zanim zaczna jakąkolwiek współpracę, bo nigdy nie wiadomo, kiedy im sie ta obecnośc złógów odbije czkawką. Gdyby SLD nie wykazywało się taką tolerancją względem swoich misiów, to Razem mogłoby się wykazać tolerancją wobec SLD. A tak więcej ryzykują, niż by zyskali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX