"To jak sprzedawanie drogich garnków staruszkom". Powstały tabletki antysmogowe

- Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków karcynogenów, czy wdychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, ale takich tabletek nie ma - komentuje jednoznacznie dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Polska się dusi. Według Europejskiej Agencji Środowiska w naszym kraju rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera 50 tys. ludzi. Jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów z najgorszą jakością powietrza. I mimo że temat nie jest nowy, to od około dwóch lat intensywnie zajmują się nim media, a obywatele z większą świadomością podchodzą do kwestii szkodliwego powietrza. Co oczywiste, staramy się jak najmniej narazić na działanie pyłów zawieszonych. W ten sposób otwiera się też pole dla przedsiębiorców chcących zarobić na smogowym biznesie. Są oczywiście maski, mierniki badające poziom zanieczyszczenia, ale naszą uwagę zwróciły... suplementy diety, których zadaniem jest zneutralizowanie skutków smogu.

Suplementy, to produkty, które nie wymagają żadnych badań

"SMOG STOP to skuteczna neutralizacja skutków wydychania zanieczyszczonego powietrza: smogu, dymu, spalin, pyłów" obiecują producenci suplementu diety na... smog. Przypominają przy okazji, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie ze sobą szereg zagrożeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Pytanie tylko czy tabletka wystarczy, by się przed tym zagrożeniem bronić. Zapytaliśmy o to alergologa i internistę z Wojskowego Instytutu Medycznego. 

Czytaj też: "To tragiczne, że nie możemy zapewnić bezpieczeństwa dziecku". Pediatra wyjaśnia wpływ smogu

- Jeśli chodzi o suplementy diety, to są produkty, które nie mają żadnych badań, na podstawie których możemy stwierdzić, że dany suplement może działać w określony sposób. Nie polecam suplementów diety, bo to są substancje, które nie wiadomo czy i jak działają. A tabletka na smog? To nic więcej jak tylko smog biznes - tłumaczy dr n.med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Czy przy obecnym stanie wiedzy medycznej w ogóle możliwe jest stworzenie tabletki, która neutralizowałaby szkodliwy wpływ wydychanego powietrza? - Nie ma takich tabletek, gdyby były, to byśmy stosowali je u osób, które palą tytoń. Wspaniale byłoby mieć tabletkę na smog i na odwrócenie negatywnych skutków karcynogenów, czy wydychanego przez nas zanieczyszczonego powietrza, które znacznie przekracza normy, które ustaliła na podstawie badań Światowa Organizacja Zdrowia - przekonuje.

To jak sprzedawanie garnków za kilka tysięcy staruszkom

Ocenę dr. Dąbrowieckiego, potwierdza Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Bioprawa.

Czytaj też: Gdzie jest smog? Dowiedz się z TOK FM. ''Informacje o jakości powietrza" codziennie o godz. 8 i 16

- Główny problem z suplementami jest taki, że te specyfiki nie są odpowiednio kontrolowane. Tym się zajmuje kilka osób w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, a jest kilka tysięcy zgłoszeń o dopuszczanie do obrotu rocznie. Producenci suplementów stąpają po cienkiej granicy, nie mogą mówić ani pisać, że dany produkt „leczy” i stąd takie określania jak „neutralizuje”, ale przecież to nie jest tak, że suplementem można zneutralizować zanieczyszczenie powietrza. Mamy tu do czynienia po prostu z fałszywą reklamą - oceniał Zawiła-Niedźwiecki.

- To, jak każdy niedziałający produkt, jest szczególnie wątpliwe. Ale to kwestia z dziedziny etyki biznesu. Ludzie kupują zdecydowanie za dużo suplementów, wydają na to bardzo dużo pieniędzy. Z biznesowego punktu widzenia, to korzystanie z okazji, trudno to potępiać, bo tak działa biznes. Ale tym bardziej kluczowa jest tu rola regulatora. Ja osobiście miałbym problem ze sprzedawaniem takiego produktu, bo dla mnie sprzedawania tabletek na smog to jak sprzedawanie garnków za kilka tysięcy staruszkom - mówił bioetyk.

Czytaj też: Smog truje polskie dzieci... w przedszkolach. Pierwszy taki raport

Wiadomo, że łagodzi, ale nie wiadomo, skąd wiadomo

O działanie Stop smog zapytaliśmy też panią Agnieszkę Michalec, właścicielkę firmy, która potwierdza, że deklaracja "o skutecznej neutralizacji skutków wydychania zanieczyszczonego powietrza" nie jest poparta badaniami naukowymi. - To suplement diety, dla których nie są wymagane specjalistyczne badania. Składniki tego suplementu  kompleksowo pomagają w ochronie komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym - wyjaśnia.

- Wiadomo, że suplementacja, łagodzi skutki zanieczyszczonego powietrza - przekonuje Michalec, choć nie wyjaśnia, skąd wiadomo i radzi zadbać również o odpowiednią dietę, rozważenie kupna masek,oczyszczaczy powietrza czy oddychanie "przez nos".

Jak bada się zanieczyszczenie powietrza?

TOK FM PREMIUM