"Liczba spraw podjętych do interwencji przez Rzecznika Finansowego się podwoiła" - Bodnar o frankowiczach
- Ta sprawa od trzech lat rozgrzewa opinię publiczną - chodzi oczywiście o kredyty frankowe. Czy pana zdaniem ten temat umarł, bo posłowie przestali się tym zajmować. W Sejmie leżą trzy projekty i nic się z tym nie dzieje. Czy może temat nie umarł, a ludzie dalej oczekują pomocy? - pytała swojego gościa prowadzą program EKG Aleksandra Dziadykiewicz.
"Dawaliśmy praktyczne odpowiedzi"
- Ja mam do tej sprawy trochę inne podejście niż to dominujące w polityce. Pamiętam, jak toczyły się dyskusje już po wyborach parlamentarnych i padały jasne deklaracje polityczne, że żadnej ustawy nie będzie. Wtedy zacząłem się zastanawiać, co mogę zrobić? W odpowiedzi razem z Rzecznikiem Finansowym stworzyliśmy akcję, polegającą na konsultacjach i pomocy dla osób, które mają tzw. kredyt frankowy - odpowiadał Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwracając uwagę, że określenie "kredyty frankowe" jest nieprecyzyjne i lepiej byłoby mówić o "kredytach denominowanych w walucie obcej".
W ramach akcji RPO zorganizowano 17 spotkań w największych miastach kraju. Wzięło w nich udział łącznie 2,5 tysiąca osób.
- Bardzo praktycznie staraliśmy się odpowiadać na pytanie: Jak masz kredyt, to co masz z tym zrobić? - wyjaśniał Bodnar.
- I co należy zrobić? Pójść do sądu? - dopytywała prowadząca Aleksandra Dziadykiewicz.
- Najważniejsza rzecz to złożyć reklamację. I się nie bać, że jak się złoży tę reklamację, to bank wypowie umowę kredytu i staną się różne straszne rzeczy. Bo złożenie reklamacji uruchamia możliwość podejmowania działań przez Rzecznika Finansowego, że jest możliwość złożenia pozwu do sądu, że jeżeli chodzi o postępowanie sądowe Rzecznik Finansowy może wyrażać tzw. istotnego poglądu w sprawie, to taka opinia przyjaciela sądu, która może być użyteczna dla klienta postępowania. Co więcej Rzecznik Finansowy może prowadzić postępowanie polubowne z bankiem - wyjaśniał Bodnar.
"Cała akcja pokazała głębszy problem"
Biorący udział w spotkaniu, mogli się też dowiedzieć, na czym polegają klauzule abuzywne, klauzule dotyczące wkładu własnego, klauzule dotyczące spreadu, czy zyskać wiele informacji dotyczącej samej denominacji w walucie obcej.
Czy widać zmianę w postępowaniu frankowiczów? - Liczba spraw podjętych do interwencji przez Rzecznika Finansowego się podwoiła, złożono ponad pięćset wniosków o wydanie tego istotnego poglądu w sprawie - wyliczał Bodnar.
RPO zwrócił uwagę na jeszcze jedną istotną sprawę. - Ta cała akacja pokazała znacznie głębszy problem, mieliśmy w Polsce taką tendencję do tworzenie różnych instytucji pomocy, ale niekoniecznie tłumaczymy obywatelom, po co one są i jak obywatelom realnie pomagają. Dla wielu osób to było zaskoczenie, że są rzecznicy konsumenta w każdym powiecie, że jest rzecznik finansowy i że ma rolę interwencyjną w relacji z bankami i innymi instytucjami finansowymi.
Całej audycji posłuchasz tutaj:
-
"Interwencja poselska" Grzegorza Brauna. "Won, wypad z Polski!"
-
PiS zmienia ustrój w Polsce? Nie. "Wykorzystując każdą lukę w Konstytucji, buduje system alternatywny"
-
Kto stoi za atakiem dronów na Moskwę? Trzy możliwe wersje. "Każda fatalna dla Rosji"
-
Cień Rosji w tle wielkiej fuzji Orlenu z Lotosem? "W tej transakcji jest wiele znaków zapytania"
-
"Mężczyźni trzymali ją za włosy i gwałcili, a matka patrzyła. Czasem się uśmiechała". Dramat małych uchodźców z Ukrainy
- Ryszard Petru też wystartuje w wyborach do Senatu. "Będę ubiegał się o szefostwo"
- Z otoczenia Dudy odchodzą kolejni eksperci. Dr Arendarski: "Lex Tusk" sprzeczne z prawem
- Ukraina walczy i się zmienia. Jaka będzie? "Rozumieć Ukrainę" - nowy podcast Lichnerowicz i Bendyka
- Szokujący spot PiS. Andrzej Duda zabrał głos. "Działanie niegodne"
- Rosyjski partyzant z Biełgorodu: Mamy stały napływ rekrutów