Ekspertka nie zostawia nadziei: Obawiam się, że w lutym w szpitalach nie będzie miał kto dyżurować

- System zaczyna się niebezpiecznie chwiać w kilku miejscach. Mamy sezon grypowy i obawiam się, że za tydzień-dwa dowiemy się, iż podstawowa opieka zdrowotna przestaje być wydolna - ostrzega dziennikarka Małgorzata Solecka. To nie jedyne wyzwanie dla nowego ministra zdrowia. Łukasz Szumowski spotka się dziś z lekarzami-rezydentami.

Protest lekarzy-rezydentów to jeden z najpoważniejszych problemów polskiej służby zdrowia. Z jego rozwiązaniem nie poradził sobie poprzednik Łukasza Szumowskiego - Konstanty Radziwiłł. I musiał odejść.

"Były spin doctor PiS: Poglądy nowego ministra zdrowia to poglądy ministra Arabii Saudyjskiej">>>

Jedną z pierwszych decyzji nowego ministra było ustalenie daty spotkania z rezydentami. Ale jak podkreśla Małgorzata Solecka, rozwiązanie sporu nie zależy jedynie od otwartości, propozycji i pomysłów min. Szumowskiego.

- Bo sam minister niewiele może dać. Tutaj chodzi o decyzję polityczną, która zapada na styku premiera Morawieckiego i biura na Nowogrodzkiej: czy będzie więcej pieniędzy na ochronę zdrowia, czy nie. Nikt nie chce dawać ministrowi stu dni spokoju oraz kilu miesięcy na zapoznane się z sytuacją. Wręcz przeciwnie. Dominują głosy - użyję kolokwializmu - „widziały gały, co brały”. Minister decydując się na objęcie tej funkcji nie może mówić, że musi się zapoznać. Musi wejść w rozwiązywaniu tych problemów z marszu; nie dlatego że rezydenci tak chcą, tylko dlatego, że te problemy się już dzieją i jest potrzebna jakaś decyzja - mówiła dziennikarka portalu Medycyna Praktyczna i miesięcznika "Służba Zdrowia" w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Jest źle. Ale może być jeszcze gorzej

Kwestie dotyczące postulatów lekarzy-rezydentów to zaledwie część największych zmartwień szefa resortu zdrowia. Od grudnia lekarze zaczęli masowo wypowiadać tzw. klauzulę opt-out. A to znaczy, że nie zgadzają się na nadgodziny i chcą pracować maksymalnie ustawowych 48 godzin w tygodniu. Są placówki, gdzie na oddziałach w szpitalach nie ma kto pracować. Tak jest np. w szpitalach w Kluczborku i Oleśnie.

Małgorzata Solecka, w rozmowie z Jakubem Janiszewskim, ostrzegła że już niedługo sytuacja będzie jeszcze trudniejsza. Nie tylko dla dyrektorów szpitali, w których zabraknie lekarzy do pracy. Ale też dla pacjentów. I ministra zdrowia. 

- Styczeń jest miesiącem, w którym w wielu szpitalach dyrektorzy „przejedzą” cały czas pracy lekarzy, którzy wypowiedzieli klauzule opt-out. Czas pracy lekarzy w bardzo wielu szpitalach jest rozliczany kwartalnie. I lekarz może pełnić ileś dyżurów, poza pracą w wymiarze podstawowym, to nadgodziny, wszystkie dyżury które mógłby wypracować w czasie kwartału. I  jeśli nie nastąpi - cytując min. Suskiego - jakiś cud, to obawiam się że w lutym w bardzo wielu szpitalach nie będzie miał kto dyżurować.

Zdaniem dziennikarki może to dotyczyć "raczej kilkudziesięciu niż kilkunastu" szpitali.

Spuścizna Radziwiłła

Kłopoty wynikające z wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out to nie jedyny problem, który może utrudnić życie pacjentom. - System zaczyna się chwiać niebezpiecznie w kilku miejscach. Mamy sezon grypowy i obawiam się, że za tydzień- dwa dowiemy się, iż podstawowa opieka zdrowotna przestaje być wydolna. Bo tam też brakuje lekarzy - przestrzegała dziennikarka.

Zdaniem Soleckiej, to konsekwencje decyzji poprzednika min. Łukasza Szumowskiego. - Były już minister Konstanty Radziwiłł niechlubnie zapisał się w systemie z powodu różnych decyzji, ale jedna jest kluczowa. To on uruchomił mechanizm przesuwania lekarzy do nocnej pomocy lekarskiej przy szpitalach. I tam lekarze odchodzą, bo są oferowane dość atrakcyjne stawki. Lekarze przestają dyżurować w POZ i część odchodzi z oddziałów, więc problemy kadrowe będą się w najbliższym czasie nasilać i w szpitalu i w podstawowej opiece zdrowotnej - uważa dziennikarka 

"Jest super, więc, o co ci chodzi" - Kosiniak-Kamysz o podejściu Radziwiłła do protestu lekarzy

Cała rozmowa Jakuba Janiszewskiego z Małgorzatą Solecką do wysłuchania tu:

TOK FM PREMIUM