Wyzwiska, groźby, naciski. Przypadki mobbingu wobec lekarzy, którzy wypowiedzieli klauzulę opt-out

Minister zdrowia widzi "światełko w tunelu", rezydenci doceniają, że Łukasz Szumowski podjął z nimi dialog. - Chcemy zażegnać kryzys, bo nie chcemy, by szpitale były zamykane - mówił w TOK FM Mikołaj Sinica z zarządu Porozumienia Rezydentów. I cytował doniesienia lekarzy, który są mobbingowani za to, że wypowiedzieli klauzulę opt-out.

W całej Polsce jest już kilka tysięcy lekarzy, którzy wypowiedzieli klauzule. Chcą pracować maksymalnie ustawowych 48 godzin w tygodniu. Są szpitale, gdzie brakuje lekarzy, a nawet takie placówki w których trzeba było zawiesić działanie oddziałów.

Eksperci oceniają, że przed nami jeszcze większe kłopoty. Dopiero w lutym skala protestu będzie naprawdę dotkliwa.

- Nie chcieliśmy eskalacji kryzysu. Dlatego liczymy, że jak najszybciej będziemy mogli nawiązać porozumienie z ministerstwem - mówił w TOK FM Mikołaj Sinica z zarządu Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Gość Karoliny Głowackiej ujawnił, że wobec wielu lekarzy, którzy zdecydowali się na wypowiedzenie klauzuli opt-out, przełożeni dopuszczają się nadużyć.

- Są miejsca, w których pojawiły się próby zastraszenia, nacisków. Na przykład we Wrocławiu odwołano wszystkie urlopy, możliwość odbywania staży szkoleniowych. Spotkaliśmy się nawet z przypadkami przymuszania do brania dodatkowych dyżurów matek z dziećmi, które zgodnie z prawem nie muszą w ogóle dyżurować. A tym bardziej podpisywać klauzuli opt-out. Dochodzą do nas zgłoszenia gróźb, pogróżek.

Ponad sto zgłoszeń

Jak poinformował Mikołaj Sinica, Porozumienie Rezydentów dysponuje anonimowymi doniesieniami o ponad stu tego typu przypadkach.

To wyzwiska, ośmieszanie przy całym zespole w pracy, brak możliwości wypowiadania się, odsuwania od zabiegów, operacji. Pojawiają się wręcz próby przekupstwa, proponowanie dodatków za podpisanie klauzuli. To działania noszące znamiona mobbingu

- ocenił gość TOK FM.

Lekarze-rezydenci liczą, że  zmiana ministra zdrowia pozwoli na wypracowanie porozumienia. Pierwsze spotkanie lekarzy z min. Łukaszem Szumowskim trwało ponad pięć godzin.

- Pojawił się tam dialog. Widać że ministerstwo traktowało nas, na tym spotkaniu, po partnersku, było nastawione na rozmowę. Mamy wspólny cel: chcemy jak najlepiej dla pacjentów, chcemy wyższych nakładów na ochronę zdrowia. Nie byłem uczestnikiem rozmów z poprzednich ministrem, ale wczoraj widać było wyraźną różnicę - traktowano nas po prostu po partnersku - relacjonował Mikołaj Sinica.

Przyznał, że realizacja najważniejszego postulatu lekarzy-rezydentów - wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB - nie będzie łatwe. - To będzie wymagało "napięcia" budżetu. Ale musimy sobie zadać pytanie, co jest ważniejsze: - czy są to strzelnice czy zdrowie, nowe samoloty bojowe czy nasze bezpieczeństwo zdrowotne? - pytał gość Karoliny Głowackiej.

Całej rozmowy z Mikołajem Sinicą wysłuchasz tu:

Lekarze: Kończymy głodówkę, nie kończymy walki o nasze ideały. Od dziś "stawiamy na jakość"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Wyzwiska, zastraszanie. Mobbing wobec lekarzy, którzy wypowiedzieli klauzulę opt-out
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 23 razy 21

  Jarosław i tak nie stoi w kolejce więc dopóki się da PiS będzie pudrował tą kupę.
  Pozostaje mieć nadzieję, że rak trzustki to rasowy demokrata i nie patrzy na przywileje.

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 20

  PiS podobnie jak bolszewicy, swoje czystki zaczął od inteligencji - nauczycieli, sędziów, lekarzy...

 • xynat

  Oceniono 18 razy 12

  I to jest własnie typowy poziom pisowców. Lekarze odchodzą, rezygnują więc zamiast ich zatrzymać, zachęcić to jeszcze się ich wyzywa i szkaluje.

 • jael53

  Oceniono 15 razy 11

  Przemęczony lekarz, jak każdy człowiek, nie będzie pracował dobrze. Kryminałem - zarówno wobec lekarzy, jak i pacjentów - było wprowadzenie zapisu, pozwalającego na pracę powyżej 48 godz. w tygodniu.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Polską rządzi patriarchalizm. Mobbing jest jego przejawem ...

 • adolfiutin11

  Oceniono 11 razy 5

  Tak działa państwo totalitarne PIS. Groźby, szantaże, nękanie przez prokuratrę, kłamstwa, oczernianie, instytucja sygnalisty (kapusia) w każdym urzędzie..... a to dopiero początek, drogi suwerenie :(

 • oloros11

  Oceniono 11 razy 5

  co wazniejsze - oczywiscie ze samoloty !! - i ten ktoremu za nie zaplaca czli US
  nie ma zadnej watpliwosci
  tak na serio zaplaci Kowalaski - swoim zdrowiem i zyciem
  bedzie zdychal w kolejce a pis mu powie ze ti przez lekarzy bo im sie pracowac nie chce
  tak samo bedzie z oswiata - a po co maja cos umiec albo wiedziec - no bron Boze myslec
  za to wszysko zaplaca nasze dzieci
  najwazniejsze jest to ze Rosja atakuje , ze trwa wojna hyvrydowa i musimy sie bronic !!!

 • zsm-5

  Oceniono 13 razy 5

  Słuszne pretensje do lekarzy. Tylu świrów namnożyło się w Pislandii a oni nie chcą leczyć. Chyba, że są to wyłącznie przypadki beznadziejne.

 • Adam Szemil

  Oceniono 8 razy 4

  "Na przykład we Wrocławiu odwołano wszystkie urlopy, możliwość odbywania staży szkoleniowych. " Tak sobie myślę, że dyrektor szpitala, odpowiedzialny za jego funkcjonowanie, robi co może i musi. Za chwilę i tak skończą mu się wszystkie możliwości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX