"Twój Vincent" z oscarową nominacją. "Jesteśmy częścią historii!" - reżyserka specjalnie dla TOK FM

- Emocje przed ogłoszeniem nominacji były wielkie. Napięcie i stres, bo to nie było pewne. Bardzo się baliśmy - przyznała Dorota Kobiela w rozmowie z Radiem TOK FM. "Twój Vincent", którego jest współreżyserką, został nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany.

Rywalami "Twojego Vincenta" będą produkcje wielkich amerykańskich studiów - potentatów na rynku filmów animowanych, m.in. "Coco" i "Fernando". - Na produkcję "Coco" było 175 mln dolarów. Te nasze 5 mln dolarów to, w ich skali, pewnie tyle, ile wydali na napisy początkowe – mówiła Kobiela w rozmowie z Patrycją Wanat.

Przyznała, że ogłoszeniu nominacji do najbardziej prestiżowych nagród filmowych towarzyszyły napięcie i strach. - To nie było pewne. Bardzo się baliśmy, mimo że za nami - teoretycznie - przemawiało dużo rzeczy: był dobry odzew tego filmu w Stanach i na świecie; film zdobył dużą publiczność jak na tak trudny gatunek, jakim jest animacja dla dorosłych.

Twórcy "Twojego Vincenta" na ogłoszenie listy nominowanych czekali w mieszkaniu jednego z producentów filmu - Seana Bobbitta.

- Przyszli malarze, ludzie, którzy pracowali przy tym filmie i siedzieliśmy trzymając się kurczowo za ręce. Wyłamując sobie palce wpatrywaliśmy się w Youtube'a... i  jak to nastąpiło, to naprawdę byliśmy strasznie szczęśliwi. Poczuliśmy, że to wyróżnienie dla nas wszystkich i że jesteśmy częścią historii, tworzymy ją. To niesamowite, jesteśmy pierwszym polskim pełnometrażowym filmem animowanym z nominacją do Oscara. To wszystko się złożyło na to że atmosfera była wyjątkowa. Naprawdę bardzo to przeżywamy - podkreśliła Kobiela.

Sukcesy były. Wątpliwości też

"Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. na którą składa się około 65 tysięcy malowanych ręcznie na płótnie obrazów.

Jak tłumaczyła współreżyserka, nominacji do Oscara nie była pewna, bo zmiany regulaminu akademii zwiększały szanse wielkich amerykańskich studiów filmowych. Bo teraz głosować może każdy z 9 tysięcy członków akademii.

- Zobaczmy, ilu wśród nich jest ludzi związanych z wielkimi studiami zajmującymi się animacją....  To ludzie, którzy stoją za tymi studiami i wiadomo, że będą głosować na siebie. Bo za tym stoją budżetu na poziomie 150-170 mln dolarów.

Film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana miał pięć milionów dolarów budżetu. Ale odniósł duży sukces. I nie świadczy o tym jedynie nominacja do Oscara. "Twój Vincent" został wyróżniony Europejską Nagrodą Filmową i zdobył nominacje - między innymi - do Złotych Globów o brytyjskich nagród filmowych BAFTA.

- Pamiętam, jak rozmawialiśmy we Wrocławiu, podczas festiwalu Nowe Horyzonty, że pomysł na film narodził się jakieś 10 lat temu. I miał to być krótkometrażowy film  tworzony wyłącznie przez panią. I nagle rozrósł się do takich gigantycznych rozmiarów. Jakie były punkty zwrotne, co zaważyło, że film jest taki, jaki jest? - pytała Patrycja Wanat.

Jak przyznała Dorota Kobiela przełomem w pracy nad filmem, oraz w jej życiu prywatnym, było spotkanie Hugh Welchmana.

- Miałam już wymyślony ten film jako krótki metraż, miałam przygotowane papiery do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poszłam pracować na kilka miesięcy, by wypełnić czas oczekiwania na mój film, i poznałam Hugh. Zakochaliśmy się w sobie i w swojej pracy. Hugh  bardzo chciał ten film robić. To był punkt zwrotny, bo on  przekonał mnie że może nie ma sensu robić tego jako krótki metraż; że lepiej robić to na większą skalę. Czuł że to ma potencjał, przewertował książki, przeszedł przez wszystkie wystawy i muzea,  uwierzył, że ten film może mieć większą publiczności i warto to rozwinąć na większą skalę.

Kolejnym przełomowym momentem było wsparcie udzielone przez PISF. - Momenty, kiedy ludzie mówili, że uwierzyli w ten projekt, to były strasznie ważne momenty - pamiętam każdy z tych kluczowych momentów.

Rozdanie Oscarów odbędzie się 4 marca.

Całej rozmowy wysłuchasz tutaj:

DOSTĘP PREMIUM