Pracownicy mają teraz siłę. Czas na krótszy tydzień pracy? "Ludzie nie przyszli na świat tylko tyrać"

- Rynek pracownika nigdy nie był lepszy. Właśnie dlatego, w takim momencie, powinno się iść w kierunku zmniejszenia godzin pracy. Bo pracownik wypoczęty jest najbardziej wydajny - przekonywała w TOK FM Dorota Gardias.

Pracownik w Polsce, zgodnie z przepisami, powinien pracować 40 godzin tygodniowo. Podobnie jest w Niemczech. I właśnie w Niemczech - największy związek zawodowy - domaga się skrócenia czasu pracy.

"Minęło zaledwie 13 lat, a coś, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem" [PRZYSZŁOŚĆ PRACY]>>>

Szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias jest przekonana, że o skróceniu tygodnia praca trzeba rozmawiać też w Polsce.

- Bo rynek pracownika nigdy nie był lepszy, podają statystyki. Właśnie dlatego, w takim momencie, powinno się iść w kierunku zmniejszenia godzin pracy. Bo pracownik wypoczęty, zadowolony jest najbardziej wydajny. Rozumiem niemieckich związkowców. A przecież  Francuzi od dawna pracują mniej i Francja się nie zawaliła - argumentowała w magazynie "EKG".

Zdaniem przewodniczącej Forum Związków Zawodowych, o skróceniu czasu pracy trzeba też rozmawiać dlatego, że jak od lat pokazują statystyki, Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Należałoby pomyśleć, by pracownik miał czas dla rodziny, którego dziś nie ma. Bo umowy śmieciowe zniszczyły rynek pracownika w Polsce. Ludzie nie przyszli na świat tylko tyrać, by zarobić na opłaty i nowe pomysły polityków. Ludzie powinni również wypoczywać. Pracownik jest wydajny, kiedy jest wypoczęty i bez stresu

Kwestią do przedyskutowania - jak podkreśliła Dorota Gardias - jest to, ile powinien trwać skrócony tydzień pracy, czy tak jak chcą niemieccy związkowcy 28 godzin, czy np. 35.

"Rosnące PKB to pokłosie śmieciówek i niszczenia środowiska">>>

Całej rozmowy Aleksandry Dziadykiewicz z Dorotą Gardias można wysłuchać tu:

Bezlitosne kpiny Żakowskiego z TVP. Wymyślił nowy scenariusz "Ojca Mateusza"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (71)
Czas na krótszy tydzień pracy? "Ludzie nie przyszli na świat tylko tyrać"
Zaloguj się
 • ryste

  Oceniono 9 razy 9

  Najcenniejszym kapitałem oraz fundamentem naszej firmy są jej pracownicy zatrudnieni na umowę o dzieło i umowę zlecenie. Pracując codziennie po 12 godzin potrafią zarobić 2100 brutto miesięcznie, a ci co zostają na noc nawet 2200. Aby poprawić organizację pracy zamknęliśmy toalety i teraz w czasie pracy nikt z nich nie korzysta, co zwiększyło wydajność. Wprowadziliśmy też opłaty za korzystanie z wody do mycia i do picia. Teraz niewielu z naszych pracowników traci czas, aby się napić i umyć, a dążymy do tego, aby tym pijącym i myjącym również się odechciało. W czasie mrozów wyłączamy ogrzewanie, bo jak jest minus dwadzieścia, to wydajność nam rośnie o sto procent. Za kilka milionów złotych kupiliśmy monitoring do wyłapywania nierobów co nie nadążają i wywalamy ich na pysk za bramę. Po pracy kontrolujemy naszym pracownikom dłonie, czy właściwie opuchnięte od roboty. Jak jest brak opuchlizny to potrącamy dniówkę, a nawet więcej. Doszliśmy już do takiego etapu, że nasi pracownicy nie są zdolni pracować ciężej, więc pracują dłużej, a nawet tak długo, że nie mają czasu wydać tego co zarobili, więc zastanawiamy się, czy w ogóle powinniśmy im płacić. Nasze działania popiera rząd. Odwiedził nawet nas premier. W czasie jego wizyty otworzyliśmy toalety i można było za darmo napić się wody. Premier to zauważył i pochwalił naszą firmę i powiedział, że gdyby takich firm, było więcej, to byśmy byli „zieloną wyspą”. Postanowiliśmy „zacisnąć pasa” i obniżyć wynagrodzenia na czas kryzysu, o którym nie wiedzieliśmy, bo zarobki u nas nie byłyby takie wysokie… Łobuza, który krzyczał podczas wizyty premiera „tego, ku…wa nie da się już wytrzymać” zwolniliśmy dyscyplinarnie, niech żre szczaw i mirabelki….

 • kamuimac

  Oceniono 9 razy 9

  "rynek pracownika nigdy nie był lepszy " a mediana zarobków w polsce to 500 euro miesiecznie - no żyć nie umierać po prostu w tej krainie miodem i mlekiej płynącej

 • Piotr F

  Oceniono 13 razy 9

  A gdzie jest Państwowa Inspekcja Pracy? Mało który pracowawca przestrzega Kodeksu Pracy, nie mówiąc już o inaczej płatnych nadgodzinach

 • 174pit

  Oceniono 14 razy 8

  W początkach XX w. ustalono sześciodniowy tydzień i ośmiogodzinny dzień pracy.
  W drugiej połowie XX w. skrócono tydzień pracy do pięciu dni.
  Na przełomie XX i XXI w. ustalono tygodniowy wymiar czasu pracy na 40 godzin.
  Świat się - o dziwo - nie zawalił.
  Dlaczego miałby się zawalić, gdy tygodniowy wymiar czasu pracy skrócimy do np. 30-35 godzin?
  Przy dzisiejszych normach pracownik efektywnie pracuje przez 40-60% czasu - w zależności od tego jak monotonne zajęcie wykonuje. Choć wydaje się to paradoksalne, skrócenie czasu pracy i urozmaicenie wykonywanych zadań może zwiększyć wydajność pracy i zmniejszyć jej koszty (bez obniżania wynagrodzenia).

 • mazzinl890

  Oceniono 10 razy 6

  W Niemczech pracuje się nie 40 lecz 38,5 godziny tygodniowo
  Howgh!

 • wojtek1506

  Oceniono 7 razy 5

  Zatrudniają inwalidów ,osoby chore z II gr. po 12/24 , 24/48 , mało tego firmy sprzątające w celu wyłudzenia od PRFONu,lub podobnie zatrudniają z I gr. inwalidztwa gdzie wymagany jest przewodnik ,osoba do pomocy . To jest Numer !

 • masofrev

  Oceniono 13 razy 5

  > Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

  Bo są niskie płace, więc ludzie pracują w kilku miejscach lub biorą nadgodziny. Skrócenie tygodnia pracy nic tu nie zmieni - dalej będą zarabiać mało, więc dalej będą tyrać w drugich firmach lub brać nadgodziny...
  Poza tym - mamy rynek pracownika. Np. pracownicy sklepów mogą bez problemu zatrudniać się na część etatu. Ktoś chce pracować 35 godzin - proszę bardzo, 7/8 etatu i git.

 • yokoono23

  Oceniono 5 razy 3

  Pierwszy raz się z tą Panią zgadzam,najpierw rozgonić to towarzystwo wzajemnej adoracji w władzach przy korycie,precz z dotacją TVP z naszych budżetowych pieniędzy(opłacam już TV) nie oglądam tego smiecia,zobaczcie jak tyrają Ludzie w Amazonie,Samsungu jak zaprogramowane roboty szybciej,szybciej,dłużej...

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz 1

  Proponuję ograniczyć pracę tylko do jednego dnia pracy w tygodniu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX