"To może być nawet 20 godzin ciągłego wspinania" - ekipa ratunkowa pod Nanga Parbat

Jak informuje Krzysztof Wielicki, szef narodowej wyprawy na K2, helikopter z ekipą ratunkową wylądowała na wysokości prawdopodobnie 4850. Przed Denisem Urubko, Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą, Jarosławem Botorem nawet 20 godzin wspinaczki, by dotrzeć do Elisabeth Revol, a potem do Tomasza Mackiewicza.

"Na razie wiem tyle, że raczej wylądowali powyżej bazy. Teraz zapada zmrok, a według prognoz, pogoda ma się pogarszać" - mówił Krzysztof Wielicki w rozmowie z PAP.

Z bazy pod K2, na pomoc dwojgu himalaistom uwięzionym na Nanga Parbat (8126 metrów) wyruszyli pakistańskimi śmigłowcami:  Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i Denis Urubko - członkowie narodowej wyprawy na niezdobyte zimą K2. 

Przed ekipą około 2 km wspinaczki. Wszystko zależy od wysokości, do jakiej doleciały śmigłowce. Jak mówił w rozmowie z TOK FM Michał Leksiński, z przodu wyruszą Urubko z Bieleckim.

- Natomiast Jarek Botor i Piotr Tomala już z całym sprzętem ich ubezpieczają. I idą tą ścianą jak najszybciej, by dotrzeć najpierw do Elisabeth, a potem jeśli wiatr i pogoda pogoda pozwolą do Tomka. Mówimy tu o odległości ok. 2-2,5 km - to może być nawet 20 godzin ciągłego wspinania.

Kinga Baranowska o Nanga Parbat>>>

Oznacza to, że pomoc dotrze do poszukiwanych himalaistów najwcześniej w niedzielę. Wstępnie zakłada się, że ratownicy powinni dojść do Francuzki ok 6 rano. Kolejne siedem godzin może zająć dotarcie do Mackiewicza, który znajduje się na wysokości 7250 m. Polski himalaista nie był w stanie zejść niżej, ma objawy choroby wysokościowej. 

Według informacji przekazywanym przez francuskiego wspinacza Ludovica Giambiasi, Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi udało się wcześniej zdobyć Nanga Parvat.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Ekipa ratunkowa pod Nanga Parbat. "To może być nawet 20 godzin ciągłego wspinania"
Zaloguj się
  • Zenon Benke

    Oceniono 4 razy 2

    Takie wyprawy powinny odbywac sie tylko i wylacznie po zlozeniu oswiadczenia ze robia to na wlasns odpowiedzialnosc i w razie problemow z powrotem ekipy ratunkowe beda oplacone z depozytu pienieznego zlozonego przez uczestnikow wyprawy , przed wyprawa .Pieniadze ktore Panstwo wyda na oplacenie ekip ,helikopterow powinno sie przeznaczyc na inne cele np.dla chorych dzieci .

  • cynnik2

    Oceniono 1 raz 1

    Jutro usłyszymy, że ratownicy dotarli na górkę i znaleźli ładnie zamrożone ciało kolejnego wspinacza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX