Nowacka o "satysfakcji, że konserwatyści złożą projekt Ratujmy Kobiety". I o tchórzach z PO

- Cieszę się, że przyszła chwila na refleksję, iż projekty obywatelskie są ważne i trzeba o nie dbać, Bardzo dobrze, że projekt Ratujmy Kobiety będzie zgłoszony przez posłów - mówi TOK FM Barbara Nowacka. Jak zasugerowała, jeśli Sejm znowu odrzuci projekt, można będzie zgłaszać jego fragmenty, jako propozycje zmian prawa.

Projekt obywatelski, który przepadł także głosami opozycji, trafi do Sejmu jako propozycja poselska Nowoczesnej, PSL i Unii Europejskich Demokratów  Choć to wśród tych ugrupowań byli posłowie, którzy nie chcieli, by projekt liberalizujący ustawę antyaborcyjną był w ogóle rozpatrywany.

"Posprzątane. Trzeba szufelkę znaleźć, by wynieść resztki" - Lewicka bezlitośnie o Nowoczesnej>>>

Z pomysłu przedstawicieli trzech ugrupowań opozycyjnych zadowolona jest Barbara Nowacka, liderka komitetu Ratujmy Kobiety.

Cieszę się, że przyszła ta chwila na refleksję, że projekty obywatel są ważne i trzeba o nie dbać, szanować

- mówiła Barbara Nowacka w rozmowie z reporterem TOK FM.

Jak oceniła, ponowne złożenie projektu liberalizacji przepisów antyaborcyjnych, pozwoli zrozumieć Polakom postulaty środowisk skupionych w komitecie Ratujmy Kobiety. Nowacka nie wykluczyła też, że w przyszłości składane będą - jak projekty ustaw - fragmenty odrzuconej w tym miesiącu ustawy. - To pomoże  zrozumieć ludziom, o czym mówimy, kiedy mówimy o prawach  reprodukcyjnych kobiet, o przyzwoitym, neutralnym światopoglądowo państwie.

Odwaga - cecha rzadko spotykana w polskiej polityce

Szansa do przedstawienia swoich postulatów to jedno. Ale jest coś jeszcze.

Gdzieś jest ta wewnętrzna satysfakcja, że konserwatyści będą składać projekt, o którym tak strasznie źle mówili

- przyznała Barbara Nowacka.

Jak powiedziała, żałuje że zabrakło dziewięciu głosów do skierowania obywatelskiego projektu do dalszych prac. Tym bardziej, że o losach ustawy zdecydowało tchórzostwo grupy opozycyjnych posłów. Głównie z PO.

Dlatego, jak podkreśliła Nowacka w rozmowie z TOK FM, większym szacunkiem darzy konserwatystów z Platformy, który zagłosowali przeciwko - i ponieśli tego konsekwencje - niż tych którzy unikali jednoznacznej deklaracji. I wyjęli z czytników karty do głosowania. 

Bo zachowania posłów Fabisiak, Biernackiego, Tomczaka wymagało odwagi.

To  rzecz której w polityce brakuje. A to wyjmowanie kart to jest tak strasznie tchórzliwe rozwiązanie. Pamiętam jak w 2016 roku, podczas głosowania nad tym projektem, kartę wyjęła Beata Szydło - nie miała odwagi mieć zdania

Nie czas na kłótnie

Barbara Nowacka i jej stowarzyszenie Inicjatywa Polska to organizatorzy dzisiejszego spotkania środowisk lewicowych. Nie będą to rozmowy o powołaniu kolejnej lewicowej partii, ani o budowaniu wspólnych list wyborczych.

Bo dla Nowackiej obecnie najważniejsze jest wyznaczenie celów. A to przede wszystkim odsunięcie PiS od władzy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i powrót lewicy do Sejmu. 

- Polska lewicy cierpi na nadmiar partii i nadmiar prób jednoczenia. Ja chcę pracować z tymi, którymi faktycznie chce się działać.

A takich polityków widzi w partii Zielonych, w Razem i  "u Biedronia".  Nowacka  zaproponowała trzy nowe projekty: europejską inicjatywę ustawodawczą ws. antykoncepcji oraz krajowe ustawy o środowisku naturalnym i świeckim państwie. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (73)
Nowacka o "satysfakcji, że konserwatyści będą składać projekt Ratujmy Kobiety". I o tchórzach z PO
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 28 razy 16

  Tak,tak, daj kościołowi, tfu, katolickiemu palec,

  a on zeżre ci całą rękę...

 • Daniel Załęski

  Oceniono 27 razy 13

  Życzę Pani dużo siły i energii do walki z tymi wszystkimi ludźmi, którzy śmieją się w twarz mówiąc jedno, a robiąc coś całkowicie na odwrót.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 11

  Pani Basiu, projekt "ratujmy kobiety" acz ważny to jednak nie najważniejszy...
  w naszym kraju krystalizuje się powoli ale skutecznie skostniały układ kato-koserwatywny, przypominający przedwojenna Sanację - rządy XIX wiecznych dziadów i średniowiecznego kleru, z tym przede wszystkim trzeba walczyć... jeżeli ta polityczna paździerz odejdzie w zapomnienie, sprawy praw kobiet uregulują się właściwie same
  Pozdrawiam i powodzenia życzę ;-)

 • krzysio333

  Oceniono 16 razy 6

  A dziś kolelny POwski poseł uciekł z PO do Gowina. Ale o tym z Wyborczej się nie dowiecie.

 • 34 bezel

  Oceniono 16 razy 6

  Nazwać się lewicą może każdy ale co lewicowego jest w programie SLD, bo samo członkostwoo pani Nowackiej nie czyni lewicy.
  Projekt Ratujmy Kobiety nie ma żadnych szans na uchwalenie w sejmie, bo nie ma komu postawić się kościołowi - religai w szkołach zrobiła swoje. Tylko zaostrzenie przepisów aborcyjnych może doprowadzić do całkowitej legalizacji aborcji (jak na zachodzie) bo my Polacy szybciej staniemy przeciwko złemu prawu niż poprzemy dobre.

 • poruta pl

  Oceniono 5 razy 5

  Chcę się mylić , bo lewica potrzebuje przywódcy, ale ta pani nie ma charyzmy na liderowanie.
  Głosowanie ws. ustawy "ratujmy kobiety" pokazało że opozycja w sporej części to ludzie którzy grają do swojej bramki. Niektórym jest blisko do PiS tylko zniewiadomych powodów tkwią w PO lub .N.

  www.poruta.pl/polityka/aborcja-konserwatywna-opozycja/

 • hemafrodyta

  Oceniono 15 razy 5

  PIS dostanie wiekszosc konstytucyjna, prawo aborcyjne zostanie drastyczne zaostrzone, prawo wyborcze w calosci poprze dzialania PIS slowem zwyciezca bierze wszystko. Polaki, za pozno. Wasza glupota , bezmyslnosc i ogladanie sie na innch owocuje teraz. PIS ma realna wladze i zadnej opozycji. Masz narodzie co chciales i co popierasz a to dopiero poczatek zmian.

 • Ireneusz B.

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Schetyna i reszta posłów, za to płacę podatki, żeby pan siedział na swoich 4 literach na sali sejmowej, i słuchał i głosował. Gdzie pan był jak Pani Nowacka przedstawiała swój projekt ? Jak się nie podoba to niech pan się zajmie uczciwą pracą. Pani Nowackiej życzę dużo zdrowia, będę na panią głosował.

 • imagistyk

  Oceniono 20 razy 4

  Pani Barbaro !
  POWODZENIA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX